לקראת בחירות נוספות: הכנסת אישרה בקריאה טרומית את פיזורה

לפי הצעת החוק שעברה בקריאה טרומית ברוב של 50 תומכים, הבחירות לכנסת ה-23 יתקיימו ב-2 במארס. ההצעה תעלה היום לשלוש קריאות נוספות, והיא צפויה להיות מאושרת עד חצות

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מליאת הכנסת, היום
מליאת הכנסת, היוםצילום: אוהד צויגנברג
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת אישרה הבוקר (רביעי) בקריאה טרומית את הצעת החוק לפיזורה ולקיום הבחירות לכנסת ה-23 ב-2 במארס. ההצעה עברה ברוב של 50 תומכים. כדי לשנות את מועד הבחירות - שעל פי החוק אמורות להתקיים ב-10 במארס - על ההצעה לעבור בשלוש קריאות נוספות במליאה לפני חצות. הקריאה השלישית צפויה להתקיים סמוך לחצות.

ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן), ממגישי הצעת החוק, אמר בדיון במליאה: "אני חשבתי או לפחות קיוויתי שהחוקים שאעביר יהיו הצעות חברתיות ולא הצעות לפיזור הכנסת, אבל בעת הזו זה מה שקורה. זה יום קשה לציבוריות הישראלית". השר יריב לוין השיב בשם הממשלה: "כולנו היינו מעדיפים לא להגיע למצב הזה, והעיסוק שעוד נעסוק בו רבות בשאלה מי אשם ולמה, לא יועיל בנקודת הזמן הזו".

אבי ניסנקורן (במרכז) בוועדה המסדרת של הכנסת, היום
אבי ניסנקורן (במרכז) בוועדה המסדרת של הכנסת, היוםצילום: אוהד צויגנברג

בדיון בוועדה המסדרת של הכנסת, שקידמה את הצעת החוק, ביקש ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) ביקש להצביע גם על הצעת החוק של מפלגתו, שקוראת לאפשר יום שבתון בבחירות רק לאזרח שהגיע להצביע. יו"ר הוועדה ניסנקורן וח"כ מאיר כהן (כחול לבן) הבהירו שלא יאפשרו את המהלך, משום שאין הסכמה מלאה לגביו.

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) תקף בדיון בוועדה את כחול לבן: "עצוב לי לראות מפלגה בישראל שמתעצמת משנאה לאדם אחד שקוראים לו בנימין נתניהו. לא מערכים או אידאולוגיה. הגיע הרגע שתפנימו: השנאה הזאת הביאה על הציבור כבר שתי מערכות בחירות. אני מתחייב בשם הליכוד שלא ניפול במלכודות השסע והשנאה שאתם מובילים ולא נרד לרמה שלכם. אתם תכפישו ואנחנו נפנה לציבור ונבקש שיכריע".

מיקי זוהר בדיון בוועדת הכנסת, היום
מיקי זוהר בדיון בוועדת הכנסת, היוםצילום: אוהד צויגנברג

חוק מקביל שיאושר היום נועד להסדיר את פעולת ועדת הבחירות המרכזית בנסיבות החריגות שנוצרו: קיצור המועדים לרישום המפלגות והמתמודדים בעקבות הקדמת תאריך הבחירות, התאמת מועדי תעמולת הבחירות לתאריכים העדכניים והסדרת גיוס עשרות אלפי עובדים - בפעם השלישית בתוך שנה - לטובת מערך הקלפיות וספירת הקולות.

היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, הכשיר את אישור שני החוקים בנוהל המזורז משום שקביעת התאריך לקיום הבחירות, המוסכם על סיעות הבית, אינה מצריכה דיון מעמיק בוועדה המסדרת. גם סביב החוק השני גובשה תמיכה חוצת מפלגות.

הלילה בחצות תפקע סמכות הכנסת ה-22 להמליץ על מועמד להרכבת הממשלה הבאה. אם לא יוגשו עד אז לנשיא המדינה חתימות של 61 ח"כים המביעים תמיכה במועמד זה או אחר, ואם הכנסת לא תצביע לפני זה על פיזורה, היא תתפזר אוטומטית. אם יוגשו החתימות, הנשיא יעניק למועמד ארכה של שבועיים להציג את ממשלתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ