נתניהו הודיע לבג"ץ כי יתפטר מתפקידיו כשר עד 1 בינואר

ראש הממשלה השיב לעתירת התנועה לאיכות השלטון שדרשה כי יתפטר או יצא לנבצרות. מנדלבליט הודיע לנתניהו כי יחייב אותו להעביר את תיקי הבריאות, הרווחה, החקלאות והתפוצות אם לא יעשה זאת מרצונו

נטעאל בנדל
נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נתניהו, בשבוע שעבר
נתניהו, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן
נטעאל בנדל
נטעאל בנדל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע היום (חמישי) לבג"ץ כי יחדל לכהן בתפקידי שר עד 1 בינואר. זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע לו כי יאלץ אותו להתפטר אם לא יעזוב מרצונו. ארבעת התיקים שבהם נתניהו מחזיק כיום הם בריאות, רווחה, חקלאות ותפוצות.

בתשובתו לבג"ץ, במסגרת עתירה של התנועה לאיכות השלטון, כתב נתניהו כי אמנם יחדל לכהן כשר, אך "ימשיך לכהן כראש ממשלת ישראל כקבוע בחוק". התנועה דרשה מבג"ץ שיורה לנתניהו לוותר על תפקידיו כשר ולהתפטר מראשות הממשלה. "לחלופין מבקשת התנועה כי ראש הממשלה יכריז על נבצרותו הזמנית, לפי חוק היסוד", כתבו, "אם לא יעשה כן, יהיה על היועץ המשפטי לממשלה להורות לו להכריז על נבצרותו".

תשובת נתניהו לבג"ץ
תשובת נתניהו לבג"ץ

היועץ המשפטי של התנועה, עו"ד תומר נאור, מסר: "אנו ניצבים על קו פרשת המים שעל פיו תימדד הדמוקרטיה הישראלית בשנים הבאות – וכל כולו בשאלה אחת – האם מדינת ישראל מוכנה לקבל ראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום שנוגע לעבירות חמורות שביצע לכאורה בהיותו ראש ממשלה". 

מהתנועה נמסר בעקבות הודעת נתניהו: "צר לנו שראש הממשלה בחר ביודעין להפר את הדין משך שבועות ארוכים והודיע על ההתפטרות רק בעקבות העתירה לבג"ץ שהגישה התנועה. אנו קוראים לבית המשפט להורות לראש הממשלה להתפטר לאלתר מכל תפקידיו, גם כראש ממשלה".

מנדלבליט בחיפה, בשבוע שעבר
מנדלבליט בחיפה, בשבוע שעברצילום: רמי שלוש

מתחייבת מפסיקת בג"ץ בהלכת דרעי-פנחסי בשנת 1993, שבה נקבע כי על ראש הממשלה דאז יצחק רבין לפטר את השר אריה דרעי ואת סגן השר רפאל פנחסי בשל כתב אישום חמור שהוגש נגדם. נתניהו מואשם בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק 4000, וכן בעבירות של מרמה והפרת אמונים בתיקי 1000 ו-2000. בין היתר נכתב בכתב האישום כי נתניהו "נהג במשוא פנים והעמיד עצמו בניגוד עניינים בין תפקידיו הציבוריים לענייניו הפרטיים - תוך סטייה מהשורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ