ועידת מפלגת העבודה אישרה להצניח שני מועמדים מטעם פרץ לעשירייה הפותחת

הוועידה אישרה את השריונים לצד ריצה משותפת עם גשר בבחירות הקרובות. ח"כ שמולי נעדר מהוועידה במחאה על שריון המועמדים הנוספים. ח"כ בר לב: היו"ר מיצה את הזכות שלו לשני שריונים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פרץ בוועידה, היום
פרץ בוועידה, היוםצילום: מוטי מילרוד
יהונתן ליס

ועידת מפלגת העבודה אישרה הערב (רביעי) להצניח שני מועמדים מטעם היו"ר עמיר פרץ לעשירייה הפותחת ברשימה בבחירות הקרובות, לצד המשך הריצה המשותפת עם גשר. מבין מאות חברי ועידה, רק תשעה הצביעו נגד ההחלטה. יו"ר גשר אורלי לוי אבקסיס אמרה היום כי המפלגה תדרוש את תיק האוצר בממשלה הבאה, אם תהיה חלק ממנה.

חבר הכנסת איציק שמולי נעדר מהוועידה במחאה על שריון המועמדים מטעם פרץ, ומסר כי אף שהדבר לא יפגע בו אישית אלא ביתר חברי מפלגה, אין בכוונתו "לקחת חלק במהלכים שעלולים לפגוע במפלגת העבודה ולשנות את מהותה". בין פרץ לשמולי שוררת מתיחות גם בשל החלטתו של היו"ר לא לכלול את שמולי בקמפיין המפלגה שיצא לדרך השבוע. 

0:00
0:00
השבוע, פרק 105 | סתיו שפיר אומרת שהיא תעשה הכל לאיחוד השמאל, אבל לא פוסלת ריצה לבד

בעשרת המקומות הראשונים ברשימת העבודה לכנסת שוריינו עד כה שלושה מקומות לחברי הכנסת של גשר - במקום השני (ששוריין ללוי אבקסיס), השביעי והעשירי (שנבחרו על ידי גשר). רשימת העבודה-גשר קיבלה שישה מנדטים בבחירות האחרונות, וכתוצאה מכך נכנסו לכנסת פרץ, לוי אבקסיס, שמולי (במקום השלישי), מרב מיכאלי (במקום הרביעי), עמר בר-לב (במקום החמישי) ורויטל סוויד (במקום השישי). 

פרץ הבהיר בוועידה שרשימת העבודה-גשר תתמודד באופן עצמאי, אך לא פסל חבירה למרצ או לכחול לבן. "אני פונה לחבריי במרכז שמאל", אמר, "מה קרה לכם? מהי רוח הנכאים הזאת? לכל אחת מהמפלגות יש את המסר שלה. תרימו ראש, כל אחד יניף את דגליו בגאווה וביטחון עצמי. בואו נשקיע אנרגיות בהסתערות על מצביעים שחלקם לא הגיע בסיבוב הקודם. כל האיחודים ייבחנו בזמן המתאים כשנגד עינינו טובת המפלגה הגוש והמדינה. היום אנחנו יוצאים לדרכנו כמפלגה עצמאית שיש לה חזון ויש לה נבחרת".

ח"כ בר לב, שהצביע נגד שריון המועמדים מטעם פרץ, אמר בוועידה כי כיום בעשרת המקומות הראשונים ברשימה יש לפחות ארבעה שריונים - שלושה לח"כים של גשר ואחד לנציג הציבור הערבי, במקום התשיעי. "בראייה שלי המשמעות היא שהיו"ר מיצה את הזכות שלו לשני שריונים. מבחינה חוקתית אין מקום להוסיף עוד שני שריונים לעשירייה", הדגיש.

פרץ (במרכז) בוועידת מפלגת העבודה בראשון לציון, היום
פרץ (במרכז) בוועידת מפלגת העבודה בראשון לציון, היוםצילום: מוטי מילרוד

בר לב הוסיף: "אין דמות אמיתית ברמה הלאומית שיכולה להוסיף לכך שהעבודה תקבל עוד מנדטים. יחד עם זאת, אמרתי לעמיר (פרץ) בארבע עיניים שאם אני טועה ויש דמות בעלת משמעות אלקטורלית גדולה, אני אהיה הראשון שיפרוס את השטיח האדום בפני אותה הדמות. לא נכון להקצות עכשיו עוד שני שריונים עיוורים". לדברי בר לב, הוא "יברך על צירוף אפשרי של שמות כמו שאול מופז ועדינה בר שלום אם ייעשה סקר במפלגה שבר שלום מביאה עוד מנדט או שניים".

ח"כ רוויטל סוויד אמרה בכנס: "מה שמשתולל בחוץ הוא לא רק סופה אלא דרדור של ערכים ונורמות. אם לא נתייצב עכשיו בחזית באומץ ממתין לנו סופה של המדינה, או מדינה אחרת בה יש שווים יותר ופחות בפני החוק ובפני שלטון החוק. אין ספק שאף מחוקק אחראי לא העלה על דעתו מצב מופקר שבו ראש ממשלה נאחז בכסא ומוליך את המדינה למערכת בחירות שלישית להשיג חסינות והימלטות ממשפט". עוד הוסיפה: "עמיר, אתה עומד לקבל כלי מאוד חזק לידים. אני סומכת עליך שתשמש בו אך ורק למישהו שיתן למפלגה תרומה אלקטורלית רבה".

בתוך כך, אחד מחברי הכנסת של העבודה אמר ל"הארץ" כי המפלגה נמצאת בדילמה לגבי ריצה משותפת עם מרצ, כיוון שהדבר עלול לפגוע בגוש השמאל כולו. "הדילמה לא פשוטה בעניין חבירה למרצ", הסביר. "יש לנו סקרים שמראים שחבירה למרצ תקטין את מספר המנדטים של שתי המפלגות מ-11 לשמונה מנדטים, אולי אפילו לשישה. מה עדיף? לצמצם את גוש השמאל בבחירות הקרובות באופן משמעותי בשם האיחוד או להילחם בניסיון להגדיל אותו באמצעות ריצה בנפרד? יש עוד מספיק זמן כדי לקבל את ההחלטה בעניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ