היועץ המשפטי לכנסת: אפשר להקים ועדה שתדון בחסינות לנתניהו

יו"ר הכנסת יוכל כעת לאמץ את חוות הדעת או לדחות אותה. גורמים משפטיים העריכו כי בג"ץ יתקשה לחייב את אדלשטיין להורות על דיוני החסינות בהתבסס על חוות דעתו של היועץ

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר
נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקרצילום: RONEN ZVULUN/אי־פי

היועץ המשפטי לכנסת איל ינון העביר היום (ראשון) חוות דעת שלפיה אין מניעה, למרות פגרת הכנסת, להקים ועדה מטעם הכנסת אשר תדון בהענקת חסינות לראש הממשלה בנימין נתניהו מפני העמדה לדין בתיקים 1000, 2000 ו-4000.

חוות הדעת למעשה מגלגלת את ההכרעה לדרג הפוליטי, ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יוכל כעת לאמץ את חוות הדעת או לדחות אותה. גורמים משפטיים העריכו בשיחה עם "הארץ" כי בג"ץ יתקשה לחייב את אדלשטיין להורות על קיום דיוני החסינות בהתבסס על חוות דעתו של ינון.

בחודש שעבר קבע ינון כי אין מניעה לכנס את ועדת הכנסת בטרם כינון הממשלה החדשה, אף שאין חובה לעשות זאת. כעת הוא הכריע בשאלה אם פגרת הבחירות משפיעה על המהלך. בהחלטתו קבע ינון ש"על אף הקשיים השונים שאכן מתעוררים בקיומם של דיוני חסינות לאחר שהכנסת החליטה על התפזרותה ועל אף התקדימיות שבכך... אין לקבוע שוועדת הכנסת ומליאת הכנסת מנועות מלדון ולהכריע בבקשות חסינות בעת הזו".

בעקבות פרסום חוות הדעת פרסמה לשכתו של אדלשטיין לפיה ביקש מינון לפרסם חוות דעת נוספת. "חוות הדעת דומה בעיקרה לזו שהוציא יועמ"ש הכנסת לפני מספר שבועות", נכתב בהודעה. "אדלשטיין ביקש מינון חוות דעת משפטית באשר לסמכותו על עצם כינוס הוועדה המסדרת. לאחר קבלת חוות הדעת היו"ר יודיע על החלטתו".

כחול לבן נמסר, "אסור לאדלשטיין לבזות את קודש הקודשים של הדמוקרטיה הישראלית. אנחנו קוראים לו לאפשר את הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות שמבקש נתניהו. אסור לאפשר את הפיכתה של כנסת ישראל לעיר מקלט של נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. אדלשטיין - נבחרת ליו"ר הכנסת, ולא ליו"ר מטה נתניהו בכנסת. עליך לפעול בהתאם".

שר התקשורת דודי אמסלם כתב בטוויטר, "משום מה, רק כדי לפגוע בנתניהו, מוכנים לשבור את כל נוהגי הכנסת ולהפוך את ועדת ההסכמות למרמס ולצחוק. עצוב שהמטרה מקדשת את כל האמצעים, וכדי להפיל את נתניהו, אנשי השמאל מוכנים גם לרמוס את הכללים ולשרוף את המועדון".

רויטל סוויד (העבודה-גשר) כתבה בטוויטר, "משהוברר שגם העמדה המשפטית היא שיש לדון 'בהקדם האפשרי' בבקשת החסינות, אני קוראת לכנס כבר מחר בבוקר את הוועדה המסדרת לדון בהקמת ועדה שתדון בבקשת נתניהו. לאור עמדת היועמ"ש לכנסת ובכלל, מצפה מיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לנהוג בממלכתיות ולא לנסות לסכל את הקמת הוועדה".

אם ועדה כזו תתכנס בתקופה הקרובה ותדחה את בקשת החסינות של נתניהו, משפטו יוכל להתחיל מיד. אם היא תאשר את הבקשה, החסינות תהיה תקפה רק עד יום הבחירות ב-2 במארס, אז נתניהו יצטרך להגיש בקשה נוספת לחידוש החסינות.

בבקשת החסינות שהגיש בשבוע שעבר ביקש נתניהו חסינות מהותית, שאינה מוגבלת בזמן, בתיק 2000 ועל ניגוד העניינים המיוחס לו באחד מסעיפי תיק 1000. חסינות מהותית מקנה לחבר הכנסת חסינות קבועה בשל פעולות שביצע במסגרת תפקידו. אם הכנסת נענית לבקשה כזו, בפועל היא יכולה להעניק לח"כ רק חסינות דיונית – שהיא חסינות זמנית, שמסתיימת שלושה חודשים אחרי שהכנסת מתפזרת. בתיק 4000 ובשאר העבירות המיוחסות לנתניהו בתיק 1000, הוא מבקש להחיל חסינות דיונית שבסוף הקדנציה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ