יועמ"ש הכנסת על טענות הליכוד: מקווה כי עובדי ציבור יזכו לכבוד מהדרג הפוליטי

איל ינון דחה את טענות הליכוד נגדו לניגוד עניינים בחוות הדעת כי הכנסת רשאית לדון בבקשת החסינות של נתניהו עוד לפני הבחירות, וכתב כי תזמון העלאתה "מעלה תהייה באשר לכנותה"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יועמ"ש הכנסת איל ינון, בספטמבר. "תזמון הבקשה מעלה תהייה באשר לכנותה"
יועמ"ש הכנסת איל ינון, בספטמבר. "תזמון הבקשה מעלה תהייה באשר לכנותה"

היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון דחה היום (רביעי) את טענות הליכוד נגדו כי הוא נמצא בניגוד עניינים ולא יכול לעסוק בדיונים הקשורים לבקשת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. במכתב ששלח לשר המשפטים אמיר אוחנה כתב ינון כי הוא מביע תקווה "כי עובדי ציבור יזכו ליחס מכבד וענייני מהדרגים הפוליטיים הבכירים, גם אם חוות דעתם המקצועית אינה לשביעות רצונם".

ינון הגיש השבוע חוות דעת ולפיה הכנסת מוסמכת לדון עוד לפני הבחירות בבקשת החסינות שהגיש נתניהו. ההכרעה בנושא הועברה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, ובסביבתו אמרו כי הוא נוטה שלא לאפשר את קיום הדיון. הוא ביקש חוות דעת נוספת מינון בשאלה אם בסמכותו למנוע את הדיון. חוות הדעת הזו צפויה להיות מוגשת עוד היום.

זוהר ואוחנה בדיונים על פיזור הכנסת, ב-2018צילום: אוליבייה פיטוסי

מאז הגשת חוות הדעת, מנהל הליכוד קמפיין נגד ינון, בטענה שהוא מצוי בניגוד עניינים בשל מעורבותה של בת זוגו, עו"ד עמית מררי, בגיבוש כתב האישום נגד נתניהו כעובדת במשרד היועץ המשפטי לממשלה. יועצו של ראש הממשלה טופז לוק אף טען כי ינון צריך לעמוד לדין בגין הפרת אמונים.

אתמול קרא אוחנה לינון להפסיק לעסוק בתיקי ראש הממשלה. אוחנה, שלמשרדו אין קשר לעבודתו של יועמ"ש הכנסת, כתב כי "ככל שתחליט שלא לעשות כן, אבקש מיו"ר הכנסת להורות עליך לחדול מטיפול בעניינים אלו". במכתב לאוחנה השיב ינון כי אינו עוסק בענייניו הפליליים של ראש הממשלה, ולכן לא היה עליו לדווח לכנסת על הקשר בינו לבין מררי. הוא הבהיר כי לא שקל לפסול את עצמו, כי לא שוחח עם בת זוגו בנושא וכי לחלקה בתיקים לא היה קשר להחלטתו.

"איני עוסק בכל עניין שעמית עוסקת בו במשרד המשפטים, גם אם אינו חקיקה", כתב ינון, "מלכתחילה לא היה בכוונתי לקחת חלק בדיוני ועדת הכנסת בבקשות החסינות, לא של ראש הממשלה ולא של ח"כ חיים כץ, העוסקות, בין היתר, בשיקול הדעת של היועמ"ש בהגשת כתבי אישום. בכלל זאת, לא אעסוק גם בהיבטים הפרוצדורליים של ניהול ההליכים עצמם בוועדת הכנסת". ינון מתכוון לכך שבכוונתו לעסוק רק בשאלה הפרוצדורלית האם ניתן להקים ועדת כנסת בשלב זה והאם היא מוסמכת לדון בבקשת החסינות של נתניהו. ככל שתוקם הוועדה ויתקיים דיון בבקשת החסינות, ינון אינו מתכוון לקחת בו חלק.

נתניהו מכריז על בקשת החסינות שלו, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

בתגובה לפנייה דומה של יו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר, כתב ינון כי העלאתה של טענת ניגוד העניינים לאחר פרסום חוות דעתו "מעלה תהייה באשר לכנותה של טענה זו". עוד קודם לכן, מסרה דוברות הכנסת כי הפרסומים בנושא הם "עניין ציני ומלאכותי שנועד להלך אימים על היועץ המשפטי לכנסת".

בקשת החסינות של נתניהו מקפיאה את הגשת כתב האישום נגדו עד שתעלה לדיון בוועדת הכנסת, ובמליאה אם תאושר בוועדה. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי אם אדלשטיין יתנגד להקמת ועדת הכנסת, האופוזיציה תצביע בעד הדחתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ