אוחנה: דבריו של רפי פרץ נגד הקהילה הגאה הם אומללים, חשוכים ושגויים

שר המשפטים תקף את דבריו של שר החינוך ולפיהם ילדיו "גדלו בצורה טבעית ובריאה" ולכן לא יהיו להט"בים. שורה של עיריות הודיעו על פתיחת הלימודים מחר במערכי שיעור על סובלנות ושוויון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוחנה ופרץ במליאת הכנסת, ביוני. אוחנה כינה את דבריו של פרץ "מבוססים על דעות קדומות"
אוחנה ופרץ במליאת הכנסת, ביוני. אוחנה כינה את דבריו של פרץ "מבוססים על דעות קדומות"צילום: אמיל סלמן

שר המשפטים אמיר אוחנה אמר הערב (שבת) כי דבריו של שר החינוך רפי פרץ על הקהילה הגאה הם "אומללים, חשוכים ושגויים". פרץ אמר בראיון לידיעות אחרונות, שפורסם אתמול, כי ילדיו "גדלו בצורה טבעית ובריאה", ולכן אינם מגלים נטייה מינית "שונה". אוחנה, השר ההומו המוצהר הראשון, אמר כי דבריו של פרץ "לא מבוססים על ידע ועובדות, אלא על דעות קדומות".

שורה של עיריות הודיעו כי יקיימו מחר ובימים הקרובים שיעורים בנושאי סובלנות, שוויון וכבוד האדם בפתח יום הלימודים, בעקבות דבריו של פרץ. עם העיריות נמנות תל אביב, ראשון לציון, רמת גן, גבעתיים, הרצליה והוד השרון.

ראש העיר תל אביב רון חולדאי מסר: "אי אפשר לעמוד מנגד מול דברי הבלע של שר החינוך החושב שיש לו הכשר מדאורייתא לגבי מה טבעי ומה נורמטיבי. אין ברירה אלא לנהל מאבק על הערכים והעקרונות שלנו כחברה דמוקרטית". ראש העיר גבעתיים, רן קוניק, מסר: "לא ניתן לאף אחד, לרבות הרב פרץ, לפגוע בדמוקרטיה, בקידמה ובחופש ההחלטה של כל אדם לחיות בכבוד את חייו אך ורק לפי בחירתו".

פרץ אמר בראיון כי "איש ואשה" הם ההגדרה ל"משפחה נורמטיבית". כשנשאל אם ניתן לשנות נטייה מינית, הוא השיב כי "זה מסוג השאלות שמחייבות הרבה מאוד שיח. זו לא תשובה לקונית". על השאלה כיצד היה מגיב ל"נטייה מינית שונה" של אחד מילדיו, השיב: "ברוך השם, הם גדלו בצורה טבעית ובריאה. הם בונים את הבתים שלהם מתוך ערכים יהודיים. אני לא מעסיק את הראש שלי במה היה אם".

גם בארגוני המורים גינו את דבריו של פרץ. יו"ר ארגון המורים, רן ארז, מסר: ״עמדת הארגון היא חיה ותן לחיות. כל אדם צריך לחיות את חייו בהתאם למצפונו, מבלי לפגוע בזולת ומבלי שמישהו יקבע לו כיצד לחיות את חייו". מזכ״לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, מסרה: "אנו דוחים כל אמירה מפלה ומפלגת. נמשיך לחנך לערכי שוויון, הכלה, סובלנות וקבלת האחר".

מצעד הגאווה בתל אביב, ביוניצילום: עופר וקנין

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר על דבריו של פרץ: "כראש ממשלה אוודא ששר החינוך שלנו יהיה כזה שלא יגרום לאף ילד להתבייש בעצמו". יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "רפי פרץ איש שפל. שר החינוך של ישראל בוחר לגרד קולות מהימין הקיצוני בהומופוביה, בגזענות ובשנאת אדם". ח"כ איציק שמולי ממפלגת העבודה שיתף תמונה של בן זוגו ובנם וכתב כי "תביט, הרברפי, כך נראית משפחה 'טבעית ובריאה' בתוך מדינה בהפרעה שנותנת לך להיות שר החינוך שלה".  

בשנה שעברה, עם כניסתו לתפקיד שר החינוך, אמר פרץ כי "אפשר" לבצע טיפולי המרה להומואים ולסביות, וטען כי עשה את זה בעבר. בריאיון לדנה ויס בחדשות 12, אמר על טיפולי המרה כי לדעתו "אפשר להמיר אנשים שיש להם נטייה כזאת". הוא נשאל מה ייעץ לתלמיד שסיפר לו על נטיותיו המיניות, ואמר: "קודם כל חיבקתי אותו ואמרתי לו דברים מאוד חמים - בוא נחשוב, בוא נלמד ובוא נתבונן. המטרה היא שקודם כל יכיר את עצמו היטב. אני שם מולו את הנתונים והוא יחליט". דבריו עוררו סערה ציבורית, בעקבותיהם אמר יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בישראל, ד"ר צבי פישל, כי טיפולי המרה מהווים סכנה ועלולים להוביל להתאבדות. 

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי, מסר בתגובה לדבריו של פרץ: "הגינוי של שר המשפטים אוחנה לדברי הבלע של שר החינוך מתבקש, אך לא די בגינוי אלא במעשה. ראש הממשלה נתניהו כבר הפר את הבטחתו לקהילה הגאה כאשר מינה לתפקיד שר החינוך בממשלת המעבר להט"בופוב גדול כמו רפי פרץ. כל יום שעובר מבלי ששר החינוך מפוטר על ידי רה"מ הוא בגדר הוספת חטא על פשע".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ