העבודה-גשר ומרצ הודיעו על ריצה משותפת בבחירות, סתיו שפיר מחוץ לרשימה

בפגישה לילית סיכמו פרץ והורוביץ כי הרשימה תרוץ תחת הפתק "אמת". יו"ר העבודה יעמוד בראש, לוי-אבקסיס תשובץ במקום השני, הורוביץ אחריה וזנדברג ושמולי יחתמו את החמישייה. עיסאווי פריג', שנדחק למקום ה-11, קרא לבטל את השותפות עם יאיר גולן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הורוביץ ופרץ, הלילה
הורוביץ ופרץ, הלילהצילום: חשבון הטוויטר של מרצ

מפלגות העבודה-גשר ומרצ הודיעו הבוקר (שני) על ריצה משותפת בבחירות לכנסת ה-23, תחת הפתק "אמת". לפי הסיכום, שהושג בפגישה לילית בין יו"ר העבודה עמיר פרץ ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ, פרץ יוצב במקום הראשון ברשימה ואחריו אורלי לוי-אבקסיס. הורוביץ ישובץ במקום שלישי, אחריו תמר זנדברג ואיציק שמולי יחתום את החמישייה. סתיו שפיר לא תיכלל ברשימה.

המועמד הערבי ממרצ, עיסאווי פריג', נדחק למקום ה-11‎ ברשימה, על אף כוונות המפלגה להתבסס עליו כדי לגייס בין מנדט לשניים מהציבור הערבי בבחירות‎ הקרובות. הורוביץ הסכים להידחק למקום השלישי ברשימה בתמורה לכך ששני חברי מרצ יהיו ברביעייה הפותחת וארבעה ישובצו בסך הכל בעשירייה. 

שפיר והורוביץ בתל אביב, בספטמברצילום: תומר אפלבאום

רשימת המועמדים המסתמנת:

1. עמיר פרץ
2. אורלי לוי-אבקסיס
3. ניצן הורוביץ
4. תמר זנדברג
5. איציק שמולי
6. מרב מיכאלי
7. יאיר גולן
8. אילן גילאון
9. עמר בר לב
10. רויטל סויד
11. עיסאווי פריג'

פריג' הביע הבוקר תמיכה באיחוד אך קרא לבטל את השריון לח"כ יאיר גולן - מהלך שיקדם אותו למקום השמיני ברשימה. לפי פריג', מרצ היתה המפלגה היחידה שניסתה לבנות שותפות יהודית-ערבית, אך "ההסכם עם יאיר גולן הוא סטירת לחי לשותפות הזו. אמירה שבסופו של דבר מרצ לא שונה מכחול לבן בהערצת הגנרלים ובהעדפתם על פני חיזוק ערכי השמאל ובראשם השותפות". פריג' ציין שידרוש לקיים הצבעות נפרדות בוועידת מרצ לגבי השותפות עם העבודה ולגבי זו עם מפלגתו של גולן, הבחירה הדמוקרטית. בראיון לכאן הבוקר הוא אמר: "באפריל 2019 מרצ קיבלה יותר מ-42 אלף קולות מהחברה הערבית, כי היא פנתה אליה. בספטמבר הצלנו את מרצ, זו סטירת לחי לבוחר להציב את המועמד הערבי במקום ה-11".

הבוקר אמרה שפיר בראיון בערוץ 13 כי בקרוב תחליט אם "לרוץ באופן עצמאי במסגרת מפלגה... לפעמים פוליטיקאים מעדיפים את הישן על החדש, אבל הציבור הוא זה שמחליט. ביממה הקרובה אצטרך לקבל החלטות קשות... כדי שהקולות שלנו יהיו מיוצגים, שאף אחד לא יוציא דור שלם מהפוליטיקה בגלל איזו קומבינה".

בסוף השבוע הציעה מרצ לשפיר להשתבץ במקום החמישי במפלגה, כך שתשובץ בחמישייה השנייה של הרשימה המאוחדת‎. גורמים במפלגה הבהירו כי עוד לא הוחלט באופן סופי שלא לצרף את שפיר, אך הסיכויים למהלך קלושים. 

ח"כ איציק שמולי (העבודה) נשאל הבוקר בראיון בגלי צה"ל אם לשפיר יש מקום ברשימה המאוחדת, והשיב: "אנחנו מסתכלים קדימה, אני לא שקוע בשום דבר מהעבר. אני אומר לך מה שיו"ר המפלגה אמר בישיבה - אנחנו לא מתערבים למחנה הדמוקרטי איך הם מחלקים את הרשימה. סתיו עשתה את הבחירה שלה, היא עזבה את 'העבודה'".

המפלגות מסרו בהודעה משותפת כי "מדובר במהלך המשמעותי של בחירות 2020 שיבטיח את היכולת להקים ממשלת שינוי ותקווה לאחר הבחירות". ח"כ תמר זנדברג אמרה הבוקר בראיון לכאן ב' כי "האיחוד הזה מתבקש כדי לתת תקווה להקמת שלטון שמאל". ח"כ אילן גילאון ציין כי השותפות "מציתה את להבת התקווה לחברה צודקת ולמדינה מתוקנת שואפת שלום. הציונות, הסוציאליזם ואחוות העמים - שוב על המפה, ובגדול".

אתמול, בישיבת הנהלת העבודה-גשר, אמר פרץ כי "צריך ללכת לאיחוד עם מרצ. אין ברירה, גם אם אנחנו עושים את זה בעל כורחנו". לוי-אבקסיס אמרה אתמול כי "כל חיבור עם מרצ יהיה טכני".

מקורות המעורבים במשא ומתן אמרו ל"הארץ" כי אנשי כחול לבן הפעילו על פרץ לחצים כבדים להסכים לאיחוד בסוף השבוע. בין היתר, הם הציגו ליו"ר העבודה סקר שלפיו יש סיכויים גדולים שמפלגתו תישאר מתחת לאחוז החסימה אם תתמודד בנפרד. בנוסף נבחנו בימים האחרונים דרכים שבהן כחול לבן תוכל לסייע לשתי המפלגות אם ירוצו יחד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ