יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי רפי פרץ נפגש בשבועות האחרונים כמה פעמים עם יו"ר ארגון להב"ה ופעיל הימין הקיצוני, בנצי גופשטיין, המואשם בהסתה לאלימות, לגזענות ולטרור ושבג"ץ פסל את התמודדותו בבחירות לכנסת בשל התבטאויותיו נגד ערבים. גופשטיין אמר ל"הארץ" כי באחת מהפגישות הגדיר פרץ את פעילות הארגון נגד התבוללות כ"עבודת קודש". 

הפעם האחרונה שבה נפגשו השניים היתה ביום רביעי האחרון, שעות לפני שפרץ הפר את הסכם הריצה המשותפת עם עוצמה יהודית. גופשטיין חשף את דבר הפגישה, שהתקיימה ברמת גן בנוכחות יו"ר המפלגה, איתמר בן גביר, שם לדבריו הבטיח פרץ לשניים כי לא יפר את ההסכם עמם.

רפי פרץ בעצרת לזכר רבין בתל אביב, בנובמברצילום: עופר וקנין

בשיחה עם "הארץ" אמר גופשטיין כי הוא נוהג לקיים פגישות עם שר החינוך מפעם לפעם וסיפק פרטים על תוכנן. "הייתי אצלו בבית כשסגרנו את ההסכם לריצה משותפת, אכלנו ארוחת בוקר בבית שלו ונפגשנו מספר פעמים - לא רק על פוליטיקה", סיפר גופשטיין. "הצגתי לו את העבודה של ארגון להב"ה. הראיתי לו את המקרים של בנות שאנחנו מצילים כל יום, והוא אמר לי: 'לא יודע מה רוצים מכם, אתם עושים עבודת קודש'. אין לי ספק שהוא מתנגד להתבוללות אבל הבעיה שלי היא שהוא שקרן". 

פרץ מודה כי נפגש עם גופשטיין במסגרת המגעים עם עוצמה יהודית, אולם מכחיש את ההתבטאויות שייחסו לו על ארגון להב"ה. "זה לא סוד שהשר פרץ חתם הסכם עם עוצמה וחלק מצוות המשא ומתן היה בנצי גופשטיין ולכן היו מפגשים עמו. כואב לנו על המצב שנוצר ועל ביטול ההסכם בינינו. לגבי להב"ה, השר לא אמר את הדברים". בן גביר מצדו אישר כי פרץ הביע אהדה לפעילות של ארגון להב"ה.

בנובמבר האחרון הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד גופשטיין בגין עבירות הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור בעקבות שורת התבטאויות נגד ערבים, בהן "יש כאלה שמגיע להם להשתמש נגדם באלימות", "האויבים שבתוכנו הם סרטן" ודברי שבח על הטבח במערת המכפלה שביצע ברוך גולדשטיין.

לפני הבחירות האחרונות פסל בג"ץ את התמודדותו של גופשטיין לכנסת מטעם עוצמה יהודית. השופטים כתבו בנוגע לגופשטיין כי קיימות "עשרות ראיות המעלות תמונה ברורה, חד-משמעית וגלויה על פניה – ולפיה בהתבטאויותיו הרבות ובמעשיו כמי שעומד בראש ארגון להב"ה, מסית גופשטיין באופן שיטתי לגזענות נגד הציבור הערבי באופן המצוי הרחק בעומק האזור האסור של הסתה לגזענות". עוד כתבו כי כי "גופשטיין מציג את הציבור הערבי בהכללה כאויב וכמי שאין לקיים עמו כל מגע העשוי להתפרש כדו-קיום". התבטאויותיו, פסקו, "מגלות נקודת שפל חדשה בשיח הגזעני אשר כמותה לא ידענו בעבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ