אדלשטיין הורה לכנס את המליאה בשבוע הבא לקראת דיון בחסינות נתניהו

יו"ר הכנסת הודיע כי הדיון בהקמת ועדת הכנסת יתקיים ביום שלישי הבא. עם זאת, בכנסת לא בטוחים שהוועדה תספיק להשלים את הדיונים בבקשת רה"מ לפני הבחירות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדלשטיין במסיבת העיתונאים שכינס בעניין הדיון בחסינות נתניהו, בשבוע שעבר
אדלשטיין במסיבת העיתונאים שכינס בעניין הדיון בחסינות נתניהו, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הורה היום (ראשון) לכנס את המליאה ביום שלישי הבא כדי לאשר את הקמת ועדת הכנסת. ההחלטה סוללת את הדרך לפתיחת הדיונים בבקשת החסינות שהגיש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עוד לפני הבחירות. זאת, לאחר ש-25 מחברי הכנסת פנו אליו בבקשה שיכנס את המליאה לדיון פגרה מיוחד.

בהודעתו על כינוס המליאה שב אדלשטיין והביע את התנגדותו לדיון בבקשת החסינות ערב הבחירות. "כפי שאמרתי לפני שבוע, הליך הדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה הפך למזוהם", מסר. "סיעות הבית יהפכו את דיוני ועדת הכנסת לתעמולת בחירות אסורה ובית המחוקקים יהפוך לג'ונגל. טעימה מרה מכך הורגשה בדיון שהתקיים בוועדה המסדרת לפני מספר ימים". עם זאת, הוא הזכיר כי התחייב שלא לעכב את הדיונים, והוסיף: "אף שאני חולק על עמדת היועץ המשפטי לכנסת, אני סבור שכדי לשמור על האמון במוסד יו"ר הכנסת קיימת חשיבות לקבלה".

אבי ניסנקורן ומיקי זוהר בדיון הוועדה המסדרת בעניין הקמת ועדת הכנסת, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

אדלשטיין הסביר בהודעתו מדוע לא הורה לכנס את המליאה במועד מוקדם יותר:  "בשבוע מדיני חשוב בישראל, במהלכו מגיעים למדינה ולכנסת עשרות מנהיגים מהעולם (לרגל פורום השואה הבינלאומי החמישי שייערך ביד ושם ביום חמישי), לא אאפשר התכתשות שמהווה ביזוי של בית המחוקקים. קל וחומר שלא אאפשר לקיים דיון בכנסת בנושא השנוי במחלוקת ביום השואה הבינלאומי שיחול ביום שני הבא".

בכנסת אמרו היום כי סיכויי המהלך שיזמה כחול לבן, שנועד להביא לדחיית בקשת החסינות של נתניהו לפני הבחירות, מעורפלים. היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, כתב כי "כאשר ההליכים מתחילים ימים ספורים לפני הבחירות, אין זה אפשרי להתחיל ולהשלים את הליכי הדיון בבקשות החסינות בכנסת היוצאת", אך לא קבע לוח זמנים מדויק להשלמתם. כיוון שהבחירות יתקיימו ב-2 במארס, נותרו לכנסת כ-30 ימים לעשות זאת. כל עיכוב או דחייה, שעשויים לנבוע ממהלכים משפטיים שינקוט נתניהו, צפויים לפגוע בסיכויים שוועדת הכנסת תספיק לדון בבקשה ולדחות אותה. אנשי כחול לבן קיימו באחרונה התייעצות משפטית והגיעו למסקנה שיש די זמן למצות את ההליך.

נתניהו מודיע על כוונתו לבקש חסינות, בתחילת החודשצילום: אוהד צויגנברג

בימים האחרונים הפעילו מקורבי ראש הממשלה על אדלשטיין לחצים כבדים, בניסיון למנוע את כינוס המליאה. ואולם, גורמים בליכוד העריכו שהיו"ר לא יפעל בניגוד לחוות דעתו של היועץ המשפטי לכנסת. "אם נתניהו עצמו מקפיד לפעול לפי הנחיות בג"ץ, מדוע אדלשטיין צריך לנהוג אחרת ולהתעמת עם מערכת המשפט?" אמר אחד הגורמים. "רק לפני ימים אחדים נתניהו התפטר מתפקידיו כשר, בעקבות הודעת היועץ המשפטי לממשלה על הכוונה להגיש נגדו כתב אישום. אלה כללי המשחק, והם תקפים גם לאדלשטיין".

אנשי כחול לבן ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמרו באחרונה כי אם אדלשטיין ינסה לעכב את הדיונים בבקשת נתניהו, הם עשויים לפעול להדחתו ולמינוי יו"ר חדש. בשבוע שעבר האשים היו"ר את יריביו הפוליטיים ב"שימוש בביטויים שנשמעו כמו ציטוט ישיר מסרטי מאפיה". בכנסת העריכו כי מדובר באיומי סרק, שהסיכויים למימושם נמוכים, גם מפני שכינוס המליאה לצורך בחירת יו"ר חדש בזמן פגרה היה מחייב אישור של אדלשטיין עצמו.

ברקע להחלטת אדלשטיין נמצאת עתירה שהגיש הליכוד לבג"ץ, לפסילת חוות הדעת שבה קבע ינון כי הכנסת רשאית לדון בבקשת החסינות לפני הבחירות. זאת בטענה שהוא מצוי בניגוד עניינים, שכן בת זוגו עמית מררי היתה מעורבת בגיבוש כתב האישום נגד נתניהו ומפני שהוא עצמו מופיע ברשימת עדי התביעה. בתגובה הבהיר ינון שלא עסק או יעסוק בסוגיות הנוגעות לתיקי ראש הממשלה עצמם. היום מסר הליכוד לבית המשפט: "משמעותה המעשית (של חוות הדעת) היא הכרעה בעניינו של ראש הממשלה. לא ניתן לטעון ברצינות שמתן חוות דעת זו, בתקופת בחירות, הוא החלטה פרוצדורלית". במפלגה מקווים כי העתירה תעכב את הדיון בבקשת החסינות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ