היבא יזבק ליועמ"ש: עומדת מאחורי דבריי כי הכיבוש לא לגיטימי, אך לא תמכתי באלימות

מנדלבליט דרש אתמול מהח"כית להסביר את דבריה בראיון לחדשות 13, שמהם לדבריו עלול להשתמע כי היא תומכת בפגיעה בחיילים. ועדת הבחירות צפויה לדון בבקשות לפסילת מועמדותה ביום רביעי

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יזבק בכנסת, בשנה שעברה
יזבק בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ היבא יזבק (הרשימה המשותפת) הודיעה היום (שני) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי היא עומדת מאחורי דבריה כי הכיבוש לא לגיטימי, אולם ציינה כי לא קראה לאלימות או תמכה באלימות כלפי חיילים או אזרחים. מנדלבליט דרש אתמול כי יזבק תסביר את דבריה בראיון לחדשות 13, שמהם לדבריו עלול להשתמע כי היא תומכת בפגיעה בחיילי צה"ל.

היועמ"ש פנה לח"כית בעקבות בקשות שהגישו הליכוד, ישראל ביתנו ועוצמה יהודית לפסילת התמודדתה בבחירות לכנסת. ועדת הבחירות צפויה לדון בבקשות ביום רביעי, והיועמ"ש צפוי להעביר היום את חוות דעתו בעניינה לוועדת הבחירות.

יזבק נשאלה בראיון: "האם זה חלק מהתנגדות סבירה ולגיטימית מבחינתך לכיבוש לפגוע בחיילים או לפגוע ברמטכ"ל?" הח"כית השיבה כי "החוק הבינלאומי בעצמו מאפשר לעמים שהם תחת כיבוש לפעול למען שחרורם. מה שלא לגיטימי זה המשך הכיבוש". על כך כתבה יזבק בתצהיר: "מדבריי בראיון עולה באופן ברור שלא אמרתי שאני תומכת או קוראת לפגיעה בחיילים או באדם כלשהו".

עם זאת, יזבק הבהירה: "אני עומדת מאחורי שני המשפטים שאמרתי. אכן האמירה שעמים רשאים לפעול למען שחרורם מבטאת אמירה אוניברסלית בהתאם למשפט הבינלאומי כי כל עם זכאי להגדרה עצמית. אך אין בעמדה האוניברסלית שביטאתי קריאה או תמיכה כלשהי לשימוש באלימות".

יזבק כתבה בתצהיר כי דבריה נועדו לעסוק בכיבוש, "כדי להזכיר כי זוהי הבעיה המרכזית שהשיח הציבורי הישראלי מתעלם ממנה". היא הוסיפה כי היא פועלת למען סיום הכיבוש והשגת שלום באמצעים פוליטיים, וכי בעיניה "זו הדרך היחידה לסיום הסבל ושפיכות הדמים". עוד כתבה יזבק: "זה נורא ואיום בעיניי שילדים, צעירים ומבוגרים, נשים וגברים, מקפחים את חייהם או חווים סבל בהקשר של הכיבוש". לדבריה, "ישנה הסכמה רחבה אצל גורמים רבים בארץ ובעולם שהדרך היחידה לסיום האלימות היא סיום הכיבוש".

בשבוע שעבר פרסמה יזבק מאמר דעה ב"הארץ" ובו התייחסה לכמה מהתבטאויותיה בעבר. בין השאר כתבה יזבק: "אני שוללת פגיעה בבני אדם באשר הם, וניסיונם של הקיצוניים לייחס לי הסכמה לפגיעה בילדים או לפיצוץ אוטובוסים הוא דבר אבסורדי ומעורר חלחלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ