גנץ: הרשימה המשותפת לא תוכל להיות חלק מהממשלה שאקים

באירוע לציבור הערבי אמר יו"ר כחול לבן כי בינו לבין הרשימה יש "מחלוקות קשות ובלתי ניתנות לגישור" והוסיף כי יפעל ליישום עסקת טראמפ, אך הסתייג מהסעיף הבוחן את העברת המשולש לפלסטינים: "אף אזרח, יהודי או ערבי, לא יועבר בכפייה למדינה אחרת"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ בכנס כחול לבן בחיפה, הערב
יהונתן ליס

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר הערב (שלישי) כי הרשימה המשותפת לא תוכל להיות חלק מממשלה שיקים. "ביני לבין הרשימה יש מחלוקות עמוקות בכל הנוגע לסוגיות מדיניות, לאומיות וביטחוניות. המחלוקות שלי עם הנהגתה קשות ובלתי ניתנות לגישור", הוסיף גנץ באירוע פתיחת מטה מפלגתו לנשים בציבור הערבי בכפר בענה. הוא חזר על נכונותו ליישום עסקת טראמפ, אך בנוגע לסעיף המעלה אפשרות להעברת המשולש לפלסטינים אמר כי "אף אזרח ישראלי, יהודי או ערבי לא יועבר בכפייה לשטח מדינה אחרת".

ברשימה המשותפת אמרו בתגובה כי חרף ההצהרה, אין סיבה שלא יהיה שיתוף פעולה עם גנץ אחרי הבחירות. גורמים במפלגה מסרו ל"הארץ" כי התנגדות גנץ לפינוי תושבי המשולש היא למעשה היעתרות להצהרת יו"ר הרשימה, איימן עודה, שלפיה מפלגתו לא תמליץ על גנץ להרכבת ממשלה אם לא יתנגד לכך ולסיפוח. לדבריהם, גם העובדה שגנץ מצהיר שוב ושוב כי הסיפוח יהיה בתיאום בינלאומי בלבד מלמדת כי הדבר אינו צפוי לקרות מבחינתו, וממילא המשותפת דחתה את האפשרות להיות חלק מממשלת כחול לבן - אך לא הוסרה האפשרות שיתמכו בה מבחוץ.

בכחול לבן הגיבו קודם לכן בזלזול על הצהרת עודה: "אנחנו לא מודאגים ממנה, זה רק עוזר לנו", אמר גורם במפלגה על דברי עודה והוסיף: "המטרה שלנו היא הקמת ממשלה שנשענת על רוב יהודי עם ליברמן. ברור לכולם שליברמן והמשותפת לא יכולים ללכת ביחד. אם יהיו לנו בגוש 54 מנדטים וליברמן ירצה ללכת איתנו, נוכל להקים ממשלת מיעוט ללא המשותפת. מבחינה פוליטית - זאת המטרה". אף על פי כן, בכחול לבן מקווים שיצליחו לגייס בסיבוב הנוכחי מנדט מקרב הבוחרים הערבים לאחר שעל פי ההערכות, בבחירות הקודמות זכתה המפלגה למספר קולות ששווה לשלושת רבעי מנדט ביישובים הערביים. 

שרשרת העימותים בין כחול לבן לרשימה המשותפת צפויה לסייע לגנץ לבלום את הקמפיין שמנהל ראש הממשלה נגד ממשלה בתמיכת המפלגות הערביות. גנץ ונתניהו נאבקים על כשלושה מנדטים של מצביעי ימין שעשויים לערוק לגוש המרכז שמאל, והאפשרות שתורכב קואליציה בתמיכת הרשימה המשותפת מרתיעה אותם. ייתכן כי הכרזת עודה שלא יתמוך בממשלת גנץ-ליברמן עשויה לסייע לגנץ להדוף את הקביעה שנתניהו מנסה להדביק לו בכל נאומיו בימים האחרונים, ולפיה ממשלת כחול לבן חייבת להישען על הרשימה המשותפת. רק אתמול, בסיור בבקעה, נתניהו לעג לגנץ כשאמר: "אנחנו נחיל כאן את החוק הישראלי. גנץ לא יעשה את זה. הוא קיבל וטו מאחמד טיבי. הוא אומר לו: אם אתה תספח, אתה לא תהיה ראש ממשלה".

טיבי, גנץ ועודה במשא ומתן הקואליציוני באוקטובר האחרון צילום: אופק אבשלום

"אם לא נשמע מגנץ אמירה חדה מאוד נגד הטרנספר והסיפוח אין מצב שנמליץ עליו", אמר עודה בראיון הבוקר לרינו צרור בגלי צה"ל. "הם שותקים על התקיפה נגד האוכלוסיה הערבית, התקיפה של נתניהו. שגנץ יגיד משהו. מה הוא חושב, שאנחנו בכיס שלו? מה פתאום", הוסיף.  לדבריו, מפלגתו יכולה להשיג 16 מנדטים וכך "להגיע ל-61 מנדטים ללא ליברמן". ממוצע הסקרים בשבוע האחרון חוזה למפלגתו של עודה 13.5 מנדטים - ולכחול לבן 35.5.

גנץ בכנס כחול לבן בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

לאחר פרסום המתווה המדיני של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפני כשבועיים אמר גנץ כי התוכנית משקפת נאמנה את עקרונות מפלגתו וכי יפעל "למימוש כל חלקיה". לדבריו, "צעדים פזיזים וחסרי אחריות שאינם מתואמים עם ירדן, מצרים ומדינות ערב המתונות – מסכנים את היכולת ליישם אותה". גנץ אמר אז כי הוא מתכנן להביא את תוכנית השלום של טראמפ לאישורה של הכנסת. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ