יהושע (ג'וש) בריינר
גנץ, יעלון, לפיד ואשכנזי, הלילה בת"א
גנץ, יעלון, לפיד ואשכנזי, הלילה בת"א
יהושע (ג'וש) בריינר

אכזבה התפשטה הערב (שני) בין חברי הכנסת והפעילים של כחול לבן עם פרסום תוצאות המדגמים בערוצי הטלוויזיה, שהראו כי הליכוד גובר עליהם בשלושה עד חמישה מנדטים. היו"ר בני גנץ כתב בטוויטר: "תודה לאלפי הפעילים וללמעלה ממיליון המצביעים שבחרו כחול לבן. אמשיך להיאבק על הדרך למענכם". ח"כ עפר שלח קיבל לפני כן את התוצאות ברוח חיובית פחות: "אם אלה התוצאות, זה כישלון. את הדמעות נשאיר למעמדים אחרים". ח"כ חילי טרופר הוסיף כי אף שתוצאות המדגמים "אינן קלות", אין בהן כדי להבטיח לנתניהו ממשלה: "היו לו פעם 60 מנדטים והוא לא הצליח. אני מציע לחכות לתוצאות האמת. אנחנו לא פוחדים מעריקים". 

בדקות שקדמו למדגמים נראה היה שהאנגר 11 בנמל תל אביב מציע את המסיבה הכי עצובה בעיר. על הרחבה העצומה שנשכרה על ידי מפלגת כחול לבן הגיע דקות לפני המדגם פעיל בודד, לצד שני הבנים של חברי הכנסת טרופר ויועז הנדל. על משקל "הקיץ של אביה" נראה היה שמדובר ב"חורף של גנץ". תחושת ההפסד כבר היתה באוויר, ועם פרסום התוצאות היא התחלפה באווירת אבל. "אם לא הייתה קורונה, מחר הייתי ממריא מפה", אמר אחד מפעילי המפלגה.

מטה כחול לבן בתל אביב, הערב

הרחבה נותרה יתומה בזמן שיועצי המפלגה החלו להחליף האשמות ביניהם: הקמפיין הלא קיים, השטח שלא עבד, ההתרחקות מהרשימה המשותפת, הראיונות המבולבלים של גנץ, ההדחקה של לפיד, מה לא. הדי. ג'יי שנשכרה להשמיע שירים כל הלילה הבינה שהיא תתבקש לכבות את הרמקולים מוקדם מהצפוי. תוצאות המדגמים הוצגו על המסכים כשברקע שלמה ארצי שר את "על פי תנועת הרכבות", העיקר לא לשמוע את מגישי הטלוויזיה אומרים את התוצאות בקול. התחושה במפלגה היתה קרובה יותר לתאונת רכבות.

הפנים הנפולות של חברי הכנסת שהתייצבו בכל זאת אמרו הכל. "זו אכזבה", הודתה ח"כ אורית פרקש, "ציפינו לתוצאה טובה יותר. אני מציעה שנחכה לתוצאות האמת, אבל האמת היא שקיווינו למספרים אחרים". ח"כים שלא רצו להזדהות הפנו אצבעות מאשימות לעבר "הקמפיין האנמי והמבולבל", ואחד מהם כבר תקף את גנץ ואת סביבתו: "אם היו נותנים ללפיד להוביל את הקמפיין עם אש בעיניים וסכין בין השיניים, לא היינו רואים הפסד כזה". לדבריו, "גנץ לא הוביל את הקמפיין, אלא הובל. האחריות לתוצאה היא שלו".

מטה כחול לבן, הערב

הפעילים היו בוטים יותר: "אני כרגע לא רואה את עצמי ממשיך לחיות במדינה הזאת", אמר יניב אלמוזנינו, מהפעילים הבודדים שהיו באולם הענק, "אני על סף דמעות. עצוב לי. קמנו כל בוקר בחודשים האחרונים כי האמנו שאפשר לשנות פה. מתנגן לי בראש המשפט של שלום חנוך, 'הציבור מטומטם ולכן הציבור ישלם'". נחום שוורצברג, פעיל המפלגה מתל אביב, עוד ניסה לשמור על אופטימיות. "כבר היו מערכות בחירות שקמנו עם ראש ממשלה אחד והתעוררנו עם אחר, אבל אני מבין שזה יהיה בגדר נס", אמר, "הציבור לצערי לא התעניין בתוכן או במהות אלא באריזה. לקחו שלושה גנרלים וזרקו עליהם רפש, סיפרו עליהם שקרים, וזה תפס".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ