בחירות 2020

ברשימה המשותפת חגגו הישג למפלגה למרות התבוסה לגוש

המדגמים בערוצי הטלוויזיה חזו לה 14-15 מנדטים, אך האווירה במטה הרשימה המשותפת היתה של החמצה לאור ההצלחה המסתמנת של בנימין נתניהו והליכוד. עודה: כישלון מחפיר לכחול לבן

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חברי הרשימה המשותפת במטה המפלגה בשפרעם, אמש
חברי הרשימה המשותפת במטה המפלגה בשפרעם, אמשצילום: רמי שלוש
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מדגמי הבחירות שפורסמו אמש (שני) אמנם חזו כי הרשימה המשותפת תגדיל את כוחה במנדט או בשניים, אך במטה המפלגה בשפרעם שררה אווירת החמצה, בשל החשש כי בנימין נתניהו עשוי להרכיב את הממשלה הבאה. המדגמים המוקדמים של ערוץ 12 ו–13 חזו לרשימה 14 מנדטים ומדגם כאן חזה לה 15 מנדטים (לאחר עדכון המדגמים חזו לה חדשות 12 וכאן 15 מנדטים, וחדשות 13 חזו לה 14 מנדטים).

עם פרסום התוצאות הראשוניות, יו"ר הרשימה איימן עודה הגדיר את ההישג כהיסטורי, והוסיף כי החברה הערבית עשתה צעד גדול ונענתה לקריאה לצאת ולהצביע. לדבריו, המדגמים מצביעים על כך שהרשימה המשותפת תהיה חסם מרכזי למניעת הרכבתה של ממשלת ימין קיצוני. "הישג חסר תקדים לרשימה המשותפת והחברה הערבית כולה", כתב בטוויטר, "כישלון מחפיר לכחול לבן. הדרך היחידה לנצח היא להציב אלטרנטיבה. בכל פעם שתשברו ימינה תפסידו. היום ברור מתמיד — הרשימה המשותפת תוביל את המאבק נגד כל ממשלת ימין שלא תקום. הדרך ארוכה אבל עוד נגיע לעתיד משותף של שלום ושוויון".

>>> לתוצאות מדגמי הטלוויזיה ומשחק הרכבת הקואליציה

חברי הרשימה המשותפת במטה המפלגה בשפרעם, אמש
חברי הרשימה המשותפת במטה המפלגה בשפרעם, אמשצילום: גיל אליהו

יו"ר הסיעה, אחמד טיבי, אמר אתמול כי ברשימה המשותפת מסיימים את יום הבחירות ברגשות מעורבים. מצד אחד 14 מנדטים ואולי 15 הם הישג מרשים, אך 60 המנדטים שקיבל גוש הימין לפי המדגמים הראשונים (טרם העדכון) מצביעים על כך "שאנו בפני ימים קשים וממשלת ימין קיצוני". טיבי הדגיש כי מי שנכשלו במערכת הבחירות הזו הן מפלגות השמאל הציוני: כחול לבן ומפלגת העבודה־גשר־מרצ. גם חבר הכנסת מהמפלגה עופר כסיף כתב בטוויטר: "כשהמרכז מתנהג כמו ימין קיצוני הוא נכשל. ובכל זאת, הישג גדול של המשותפת יאפשר לנו לעמוד כחומה בצורה נגד הגזענות ובעד שוויון".

יום הבחירות נפתח בתחושות אופטימיות בחברה הערבית, נוכח האווירה החיובית במטה הרשימה המשותפת וברשתות החברתיות. אולם ככל שהשעות נקפו ברשימה הבינו שיש פער בין הנאמר ברשתות החברתיות לבין הצבעה בפועל בקלפיות. הנתונים שזרמו מהקלפיות שהוצבו ביישובים הערביים העידו על אחוזי הצבעה נמוכים, והדבר העלה את רף המתח והדאגה ברשימה. 

עודה במטה הרשימה המשותפת, הערב
עודה במטה הרשימה המשותפת, הערבצילום: גיל אליהו

בשעות הצהריים האופטימיות התחלפה בדאגה של ממש מפני שאננות בקרב המצביעים הצעירים בחברה הערבית. ברשימה קראו לפעילים להאיץ בציבור לצאת להצביע, ואלה הסתובבו בשכונות ובמסגדים בניסיון להעלות את אחוז ההצבעה. "יש לנו נתונים מעודדים אבל זה לא מספיק", אמר ל"הארץ" במהלך היום פעיל מרכזי במטה ההסברה של הרשימה המשותפת, "מול העלייה בהצבעה בחברה הערבית יש גם התעוררות בימין, ואת זה אסור לשכוח".

חברי הרשימה המשותפת במטה המפלגה בשפרעם, אמש
חברי הרשימה המשותפת במטה המפלגה בשפרעם, אמשצילום: רמי שלוש

חברי הרשימה פנו למצביעים ברשתות החברתיות וקראו לצאת לקלפיות, והמפלגה הפעילה בין היתר מערך הסעות למצביעים בכפרים הלא מוכרים. בשעות הערב הורגשה התעוררות בכל היישובים הערביים, עם התקרבות שעת סגירת הקלפיות, אך המגמה לא היתה ברורה. "אנחנו רואים שאנשים מתעניינים מאוד ורוצים לצאת ולהצביע", אמר ל"הארץ" מוראד חדאד, פעיל ברשימה המשותפת מטעם בל"ד בשפרעם, אך הוסיף: "יש פער בין ההתלהבות הכללית לבין התרגום שלה בקלפיות". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ