יותר ערבים, רק שלושה ח"כים חדשים: כך תיראה הכנסת ה-23, לפי 99% מהקולות

הכנסת ה-23 צפויה לכלול מספר נמוך במיוחד של חברים חדשים ולפלוט ארבעה ח"כים, בהם אילן גילאון, עמר בר לב ורויטל סויד. מספר הנשים נותר נמוך ולראשונה אשה צפויה לייצג את התנועה האיסלאמית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מליאת הכנסת בישיבת פגרה מיוחדת, בפברואר
מליאת הכנסת בישיבת פגרה מיוחדת, בפברוארצילום: אמיל סלמן

לפי התוצאות המסתמנות בבחירות, רק רבע מחברי הכנסת ה-23 יהיו נשים - אף שהן מהוות מחצית מהאוכלוסייה. כמו כן, לכנסת זו צפויים להיכנס 17 ערבים, יותר מבשתי הכנסות הקודמות. הכנסת ה-23 צפויה לכלול מספר נמוך במיוחד של חברים חדשים: רק שלושה חברי כנסת צפויים להצהיר אמונים בפעם הראשונה בעוד כשבועיים.

שניים משלושת חברי הכנסת החדשים הם מהרשימה המשותפת - סונדוס סאלח, פעילה חברתית נציגת תע"ל, ואימאן חטיב, מנהלת מתנ"ס נציגת רע"מ - האשה הראשונה לייצג את התנועה האיסלאמית. בנוסף, ייכנס לכנסת מטעם כחול לבן העיתונאי ודובר הסיעה בשפה הרוסית לשעבר, אנדריי קוז'ינוב, ששובץ במקום ה-33 במקום ח"כ גדי יברקן שעבר לליכוד ערב הבחירות.

הליכוד, שגדל בבחירות האחרונות, יחזיר למשכן ארבעה חברי כנסת לשעבר - פטין מולא, מאי גולן, טלי פלוסקוב ועוזי דיין, שנפלטו מהכנסת במערכת הבחירות הקודמת. במקום העשירי ברשימת ש"ס מוצב אוריאל בוסו, שעשוי להפוך לחבר כנסת חדש נוסף במשכן אם המפלגה תזכה במנדט נוסף בתום ספירות כל הקולות.

ארבעה חברים נפלטו מהכנסת בבחירות אלה. הוותיק שבהם, ח"כ אילן גילאון ממרצ, כיהן בכנסת באופן לא רצוף מאז 1999. גם חברי הכנסת עמר בר לב ורויטל סויד מהעבודה, שכבר מצאו עצמם מחוץ לכנסת בבחירות בחודש אפריל, לא יכהנו בה על פי התוצאות המסתמנות. לצדם, גם הח"כ הטרי מארק איפראימוב מישראל ביתנו עשוי למצוא עצמו מחוץ למשכן בתום ספירת הקולות.

בכנסת הקרובה יכהנו 30 חברות כנסת, בעקבות כניסתן של שתי חברות הכנסת החדשות של הרשימה המשותפת. אף שהוא אינו מייצג את חלקן באוכלוסייה, זהו המספר הגבוה ביותר של ח"כיות שנכנסות לכנסת בו זמנית לאחר בחירות. לכנסת ה-20 נכנסו 29 ח"כיות, ובמהלך הקדנציה נכנסו נשים נוספות עקב פרישת ח"כים ומספרן הגיע לשיא של 35 חברות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ