גנץ הסכים לתנאי הסף של ליברמן לכניסה לממשלה: "מוסכם. חייבים להתקדם"

יו"ר ישראל ביתנו דרש בין השאר העברת סמכויות על תחבורה ציבורית ועסקים בשבת לשלטון המקומי, לצד העברת חוק הגיוס וחוק נישואים אזרחיים. יו"ר בל"ד אמר כי עמדת מפלגתו היא שאין להמליץ על גנץ, שכן אין הבדל מהותי בין כחול לבן לליכוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ, אתמול
انتخابات: تراجع الرجل عن اتخاذ أي موقف أخلاقي مدنيצילום: אילן אסייג

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הודיע היום (ראשון) כי הוא מסכים לתנאי הסף שפרסם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לכניסה לקואליציה הבאה. "מוסכם, חייבים להתקדם", כתב גנץ בטוויטר. מוקדם יותר פרסם ליברמן פוסט בפייסבוק בו כתב כי בכוונתו לדרוש הכנסת מינימום של 70% משכר המינימום לכל הגמלאים החיים מהבטחת הכנסה ומקצבת זקנה; העברת כל הסמכויות על תחבורה ציבורית ופתיחת עסקים בשבת לשלטון המקומי; העברת חוק הגיוס בנוסח שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה-20; העברת חוק נישואים אזרחיים ואישור גיורים שעשו רבני עיר, כך שכל רב עיר יוכל להקים בית דין ולגייר. 

מוקדם יותר היום אמר יו"ר בל"ד, מטאנס שחאדה, כי הרשימה המשותפת "לא תחזור על הטעות של להמליץ על גנץ" במגעים להרכבת הממשלה. בריאיון בגלי צה"ל הוסיף שחאדה כי מבחינתו אין הבדל מהותי בין כחול לבן לבין הליכוד. הוא הדגיש כי בישיבה שתקיים הרשימה המשותפת מאוחר יותר היום, כדי לדון בשאלת ההמלצה לנשיא, בל"ד תשמע את עמדות שאר חברי הרשימה - אך היא צפויה להישאר בעמדתה שאין להמליץ על גנץ.

לדברי שחאדה, כחול לבן עוד לא פנו לרשימה באופן רשמי וביקשו המלצה. לשאלה מה יהיו דרישות המשותפת תמורת המלצה, שחאדה השיב כי "סביר להניח שיהיו דרישות ובקשות כמו ביטל חוק קמיניץ (להחמרת הענישה על עבירות בנייה), תוכנית כלכלית, תוכנית שלום, ביטול חוקים מפלים כמו חוק הלאום וחוקים שישנו את מעמדה של האוכלוסייה הערבית". לדבריו, המצביעים הערבים "אמרו שהם רוצים לשנות את מעמדם הפוליטי במדינה, ועל כן המשימה של המשותפת היא לבטא את רצון הבוחר הערבי".  

שחאדה ויו"ר רע"מ מנסור עבאס בכנסת, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן (חד"ש) כתבה אתמול בעקבות נאום גנץ - שבו אמר כי יקים ממשלה, אך לא קרא בגלוי לשיתוף פעולה עם הרשימה - כי "עכשיו זה ברור: גנץ לא מבין שאין לו המלצה אפילו כל עוד הוא לא פונה אל הרשימה המשותפת ישירות ופומבית". במהלך נאומו אמר גנץ: "במדינת ישראל כל קול שווה. נתניהו הוא זה שגייס את חברי הכנסת הערבים לצידו ובנה עם הערבים את קואליציית פיזור הכנסת. נתניהו הוא זה שגייס את טיבי ואיימן עודה לצידו, לקואליציית בחירת מבקר המדינה. נתניהו הוא זה ששלח את נתן אשל לנהל משא ומתן עם חברי הכנסת הערבים של הרשימה המשותפת לאחר הסיבוב הראשון. מתברר שלביבי מותר להתחבר לטיבי, אבל הוא רוצה על זה בלעדיות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ