ליברמן: ההחלטה אם להחליף את אדלשטיין תתקבל אחרי הטלת המנדט

החלפת יו"ר הכנסת נועדה לזרז את קידום החוק שימנע מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה. ליברמן הודיע כי הוא תומך בחוק, ובשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי הוא מתכוון לפעול להחלפת אדלשטיין. מחר ייפגש ליברמן עם גנץ

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן יום אחרי הבחירות מחוץ לביתו בנוקדים
ליברמן יום אחרי הבחירות מחוץ לביתו בנוקדיםצילום: אמיל סלמן

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר היום (ראשון) כי ההחלטה אם להחליף את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין תתקבל רק אחרי שנשיא המדינה ראובן ריבלין יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על אחד המועמדים.

החלפת אדלשטיין בחבר כנסת מכחול לבן נועדה לזרז את קידום החוק שימנע מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה. בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי ליברמן מעוניין לפעול להחלפת אדלשטיין מחשש שינסה לעכב את החקיקה נגד נתניהו. גנץ וליברמן ייפגשו מחר בכפר המכבייה.

קידום החוק בעיתוי הנוכחי מצריך שורה של מהלכים מקדימים: ראשית, נשיא המדינה יצטרך להטיל על בני גנץ את הרכבת הממשלה, כדי שכחול לבן תוכל להחזיק בראשות הוועדה המסדרת. אם הליכוד יעמוד בראש הוועדה הזאת, שתפקידה להכין את החוק להצבעה במליאת הכנסת, יצליחו תומכי נתניהו לבלום את המהלך. לכאורה גנץ נהנה מרוב של 62 ח"כים, אך לא ברור אם כולם ימליצו עליו. כך או כך, הנשיא יכול להטיל את המנדט גם על מי שהשיג פחות תומכים אם יש לו סיכוי גבוה יותר להרכיב ממשלה.

אדלשטיין בישיבה של ראשי גוש הימין בכנסת השבועצילום: אמיל סלמן

גנץ הודיע מוקדם יותר כי הוא מסכים לתנאי הסף שפרסם ליברמן לכניסה לקואליציה הבאה. ליברמן פירט בפוסט בפייסבוק כי בכוונתו לדרוש הכנסת מינימום של 70% משכר המינימום לכל הגמלאים החיים מהבטחת הכנסה ומקצבת זקנה; העברת כל הסמכויות על תחבורה ציבורית ופתיחת עסקים בשבת לשלטון המקומי; העברת חוק הגיוס בנוסח שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה-20; העברת חוק נישואים אזרחיים ואישור גיורים שעשו רבני עיר, כך שכל רב עיר יוכל להקים בית דין ולגייר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ