גנץ שוחח עם ראשי המשותפת; בכיר ברשימה: סוכם על פגישה בהשתתפות בל"ד

לפי הודעת כחול לבן, יו"ר המפלגה שוחח עם עודה, טיבי ויו"ר רע"ם עבאס "בכדי להרכיב ממשלה ולמנוע בחירות רביעיות". עודה: הבהרתי לגנץ שנפעל כסיעה מאוחדת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ בבואו לפגישה עם ליברמן, היום
גנץ בבואו לפגישה עם ליברמן, היוםצילום: מוטי מילרוד

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, שוחח היום (שני) עם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, עם יו"ר הסיעה אחמד טיבי ועם יו"ר מפלגת רע"ם מנסור עבאס. גנץ לא שוחח עם יו"ר בל"ד, מטאנס שחאדה. ואולם, בכיר ברשימה המשותפת אמר ל"הארץ" כי סוכם לקיים פגישה רשמית בין נציגי כחול לבן ונציגים של כל ארבע המפלגות המרכיבות את הרשימה. לדבריו, מדובר ב"תקדים חשוב". גורם בכחול אמר בהקשר זה: "לא הזמנו את נציגי בל"ד, אלא נאפשר למשותפת לצרף כל נציג שירצו. אנחנו לא קובעים להם מי מייצג אותם".

מכחול לבן נמסר כי גנץ שוחח עם עודה, טיבי ועבאס כחלק מ"סבב שיחות עם ראשי המפלגות בכדי להרכיב ממשלה ולמנוע בחירות רביעיות". לפי ההודעה, בשיחות "חזר גנץ על כוונתו להקים ממשלה שתשרת את כל אזרחי ישראל, יהודים וערבים". את המגעים עם הרשימה המשותפת מנהלים מטעם כחול לבן חברי הכנסת אבי ניסנקורן ועפר שלח.

גנץ בפגישה עם עודה וטיבי, באוקטובר האחרוןצילום: אופק אבשלום

עודה מסר הערב: "שוחחתי עם בני גנץ והבהרתי לו שהרשימה המשותפת תפעל לקדם את האינטרסים של כל האזרחים כסיעה מאוחדת, על ארבעת מרכיביה. אנחנו דבקים במטרה שלנו, להחליף את דרכו של נתניהו, וזה מתחיל בכך שיכבדו את קולם המאוחד של הציבור הערבי ושותפינו היהודים".

שחאדה, שלא השתתף גם במפגש המשא ומתן בין גנץ לבין נציגי הרשימה המשותפת לאחר הבחירות הקודמות, מסר היום: "לא ציפיתי לטלפון מגנץ ולא הופתעתי כשלא התקשר. אני מייצג מפלגה שיש לה ציבור בוחרים גדול, היא חלק מהרשימה המשותפת וכך תישאר. אנו פועלים אך ורק לפי האינטרס של ציבור בוחרינו, בראש ובראשונה בכדי להפיל את נתניהו ואת מדיניות הגזענות שהוא מוביל".

היום נפגש גנץ עם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. אחרי הפגישה אמרו השניים כי דנו בקווי היסוד שיאפשרו הקמת ממשלה ומניעת מערכת בחירות רביעית. גנץ וליברמן, השותפים לרצון לשים קץ לשלטונו של בנימין נתניהו, לא התייחסו בפומבי לאפשרות של שיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת. לקראת  הפגישה קיבל גנץ את תנאיו של ליברמן להצטרפות לממשלה, בהם אישור חוק הגיוס בנוסח שהציג ורפורמות בענייני דת ומדינה.

בימים האחרונים בוחנים בכחול לבן את האפשרות להקים ממשלת מיעוט, שבה יתמכו מבחוץ חברי הרשימה המשותפת, למעט חברי בל"ד. אפשרות נוספת היא הקמת ממשלה משותפת לכחול לבן ולליכוד לאחר שיאושר החוק שימנע מנתניהו לעמוד בראשה. אם נשיא המדינה ראובן ריבלין יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על גנץ, ליברמן מתכוון לקדם את החוק ובמידת הצורך לפעול להדחת יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין.

הקמת ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת צפויה לעורר מחלוקת בכחול לבן, שמנהיגיה הצהירו כמה פעמים בעבר כי אין בכוונתם להקים ממשלה שתישען על הרשימה. כפי שדיווח "הארץ", יו"ר מפלגת תל"ם, משה יעלון, שינה באחרונה את עמדתו והוא תומך כעת בהקמת ממשלה כזו. ואולם, חברי תל"ם צבי האוזר ויועז הנדל, הנחשבים לסמן הימני בכחול לבן, צפויים להתנגד למהלך, כפי שעשו גם לאחר הבחירות הקודמות.

אתמול דווח על שיחה קשה בין יעלון לבין האוזר והנדל בעניין שיתוף הפעולה האפשרי עם המפלגות הערביות. לפי מקורות המתמצאים בפרטים, יעלון הבהיר לשניים כי אם הנהגת כחול לבן תחליט להקים ממשלת מיעוט והם יתנגדו למהלך, הוא יצפה מהם להתפטר מהכנסת. לפי דיווח בחדשות 12, בכירים בכחול לבן אף הבהירו להאוזר ולהנדל כי הם סיימו את דרכם במפלגה. על רקע זה, הצהיר גנץ היום כי בכחול לבן "יכולות להיות מגוון דעות, אבל רק עמדה אחת והחלטה אחת - של יו"ר המפלגה, לא של בכירים ולא של מקורבים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ