המגעים להקמת ממשלת מיעוט: נציגי כחול לבן והרשימה המשותפת נפגשו

ראשי בל"ד שוקלים להמליץ על יו"ר כחול לבן בפני הנשיא, בתנאי שייענה לשורת דרישות. אורלי לוי-אבקסיס הודיעה אמש שתתנגד לממשלה שתישען על תמיכת הרשימה המשותפת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נציגי הרשימה המשותפת בכנסת, היום. מימין: מטאנס שחאדה, אחמד טיבי, עאידה תומא סלימאן ומנסור עבאס
נציגי הרשימה המשותפת בכנסת, היום. מימין: מטאנס שחאדה, אחמד טיבי, עאידה תומא סלימאן ומנסור עבאסצילום: אמיל סלמן

נציגי כחול לבן, עופר שלח ואבי ניסנקורן, נפגשו היום (רביעי) עם נציגי הרשימה המשותפת במסגרת המגעים להקמת ממשלת מיעוט בראשות בני גנץ. בפגישה השתתפו יו"ר בלד, מטאנס שחאדה, יו"ר רע"ם מנסור עבאס, יו"ר תע"ל אחמד טיבי ועאידה תומא סלימאן מחד"ש. יו"ר הרשימה איימן עודה הבהיר אתמול כי אנשי הרשימה יפעלו "כסיעה אחת". הצדדים צפויים להיפגש פעם נוספת.

טיבי מסר לאחר הפגישה כי "היתה פגישה עניינית. עלו נושאים הקשורים במהלכים הפרלמנטריים בימים הקרובים וגם עלה נושא ההמלצה. הוחלפו דעות על ידי שני הצדדים והוחלט שכל צד יחזור למוסדות שלו ולמפלגות". לדבריו, "נשוב להיפגש שנית אחרי שנגבש עמדות. הרשימה המשותפת תעשה הכל על מנת למנף את ההישג שלה, ונחליט יחד בתוך הרשימה המשותפת מה העמדה האופטימלית והטובה ביותר עבור הציבור שלנו".

שלח וניסנקורן בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

ראשי בל"ד שוקלים לתמוך במועמדותו של גנץ לראשות הממשלה, בניגוד לעמדה שהציגו לאחר הבחירות הקודמות. במפלגה אמרו כי ימליצו לנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על יו"ר כחול לבן אם ייענה לדרישות שיציגו, ובהן ביטול חוק קמיניץ שהחמיר את הענישה על עבירות בנייה והתנגדות לצעדים מדיניים חד-צדדיים כמו סיפוח התנחלויות ושינוי מעמד מסגד אל-אקצא.

מקור בבל"ד אמר אתמול ל"הארץ": "נכון לעכשיו, העמדה שלנו היא לא להמליץ (על גנץ, ג"ח) אבל אם כחול לבן יציגו עמדות מתקדמות בסוגיות מרכזיות, האופציה לשינוי עמדה תהיה פתוחה". הוא הוסיף כי נשקלת האפשרות כי שלושת נציגי בל"ד בסיעה יתנגדו להמלצה על גנץ באופן פורמלי בישיבת הסיעה, אך יתיישרו עם ההחלטה כלפי חוץ אם תאושר. בכחול לבן אמרו כי לא הזמינו לפגישה נציגות מבל"ד. "אנחנו לא קובעים להם מי מייצג אותם", מסרו.

אתמול דווח ב"הארץ" כי גנץ מתכנן להביא להצבעה בכנסת ממשלה בתוך כשבועיים, כשתאריך היעד שלו הוא 23 במארס. גנץ מעריך כי ביום ראשון הקרוב תוטל עליו מלאכת הרכבת הממשלה, ומתכנן להביא למחרת, עם השבעת הכנסת, את מינויו של מאיר כהן ליו"ר הכנסת. יו"ר כחול לבן סבור כי אם אכן תתבצע ההחלפה, יהיה בכך לאותת כי יש מאחוריו מחנה פוליטי מוצק שישביע את הממשלה.

עם זאת, יו"ר גשר אורלי לוי-אבקסיס הודיעה אמש כי לא תתמוך בממשלה שתישען על קולות "בל"ד והמשותפת". בפוסט בפייסבוק תקפה לוי את ראשי כחול לבן וכתבה: "מנהיגים שהתחייבו לפעול באמינות ובאחריות עוסקים בימים אלה בשתדלנות מבישה ומוכנים לשלם כל מחיר לכל גורם במטרה להקים ממשלת מיעוט, גם אם זו תוקם על משענת קנה רצוץ. אינני רואה עצמי מחויבת עוד לשותפות עם מפלגת מרצ, שנכפתה עליי ועל עמיר פרץ שותפי, בלחץ גורמים רבים ובראשם כחול לבן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ