ריבלין: המתווה שהצעתי בבחירות הקודמות עדיין על השולחן

הנשיא ציין כי הוא מסכים עם רוב הביקורת שנמתחה על המתווה, אולם הוסיף כי נראה שאין דרך אחרת להקים ממשלה. ריבלין הוסיף: "במשוואה היהודית והדמוקרטית כל קול נחשב, אין במדינת ישראל חצאי אזרחים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ריבלין בהר הרצל, בשבוע שעבר
ריבלין בהר הרצל, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר היום (רביעי) כי המתווה להקמת ממשלה שהציע לראשי הליכוד וכחול לבן בבחירות הקודמות עדיין על השולחן. הנשיא אמר את הדברים בעת שקיבל את תוצאות הבחירות הרשמיות לכנסת ה-23.

ריבלין הוסיף כי הוא מודע לביקורת שנמתחה על המתווה. "לרובה אני מסכים", אמר, "ועם זאת, חשבתי שלא היתה דרך אחרת ונראה שגם היום לא השתנה המצב בהרבה".

גנץ ונתניהו במליאת הכנסת, בנובמבר
גנץ ונתניהו במליאת הכנסת, בנובמברצילום: אוהד צויגנברג

הנשיא הציע בספטמבר לראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו וליו"ר כחול לבן בני גנץ מתווה להקמת ממשלת אחדות ברוטציה, שבה נתניהו יכהן ראשון. ריבלין הציע לשניים להקים ממשלה עם גושים שווים בגודלם, שבה יורחבו הסמכויות של ממלא מקום ראש הממשלה אם ראש הממשלה המכהן ייאלץ לצאת לנבצרות בשל מצבו המשפטי. במקרה כזה, הציע ריבלין, סמכויות ראש הממשלה המכהן יועברו לממלא מקומו, בעוד ראש הממשלה הנבצר ימשיך להחזיק בתואר ולהתגורר במעון בבלפור.

בצל האפשרות שהרשימה המשותפת תתמוך מבחוץ בממשלה בראשות כחול לבן, ריבלין אמר כי "במשוואה היהודית והדמוקרטית כל קול נחשב". הנשיא הבהיר כי "אין במדינת ישראל חצאי אזרחים. יש חילוקי דעות עמוקים, אבל אין חצאי אזרחים". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בשבוע שעבר כי "גוש השמאל מונה רק 47 מנדטים" וכי "הערבים הם לא חלק מהמשוואה הזאת, וזה רצון העם".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ