ריבלין נפגש עם גנץ ונתניהו; הנשיא יעניק מחר את המנדט ליו"ר כחול לבן

גנץ השיג 61 המלצות לאחר שזכה לתמיכת ישראל ביתנו, הרשימה המשותפת, העבודה ומרצ, ללא אורלי לוי-אבקסיס. ליברמן הבהיר שיתמוך בממשלת אחדות בראשות נתניהו, אם כך יחליטו במפלגות הגדולות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגנץ בבית הנשיא, הערב
נתניהו וגנץ בבית הנשיא, הערבצילום: קובי גדעון / לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין נפגש היום (ראשון) עם ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו ועם יו"ר כחול לבן בני גנץ, כדי לנסות לקדם הקמת ממשלת אחדות. בתום הפגישה מסרו המפלגות שצוותי המשא ומתן שלהן סיכמו כי ייפגשו בהקדם. מוקדם יותר הודיע ריבלין כי יטיל מחר את מלאכת הקמת הממשלה על גנץ, לאחר שהשיג את המלצתם של 61 חברי כנסת. על יו"ר כחול לבן המליצו חברי מפלגתו, וכן חברי הרשימה המשותפת והעבודה-מרצ, ללא אורלי לוי-אבקסיס. ראש הממשלה ויו"ר הליכוד זכה לתמיכת 58 ח"כים ממפלגתו, ש"ס, יהדות התורה וימינה.

מקורות בכחול לבן הבהירו שהמשא ומתן עם הליכוד יחל רק אחרי שהנשיא יעניק לגנץ את המנדט להרכבת הממשלה. המהלך הזה נועד להעניק לגנץ מנוף לחצים על נתניהו כדי לרכך את דרישותיו. הענקת המנדט ליו"ר כחול לבן תאפשר למפלגתו לקדם שורה של חוקים שימנעו מנתניהו להרכיב את הקואליציה הבאה. במקביל, הם יפעלו להחליף את יו"ר הכנסת למועמד מטעמם - שיהיה לעומתי לנתניהו אם ימשיך לכהן כראש ממשלה. בסביבתו של גנץ מעריכים שנתניהו יעדיף להימנע מצעדים אלה והם עשויים לסגת מחלקם במהלך המשא ומתן הקואליציוני עמו.

ליברמן ונתניהו בבית הנשיא, היוםצילום: קובי גדעון / לעמ

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר לנשיא כי הוא תומך בהקמת ממשלת חירום. "הדבר הכי הגיוני, שתי מפלגות גדולות ביחד", אמר, "יש להן רשת ביטחון של לפחות סיעה אחת - ישראל ביתנו. אפשר לחסוך את כל תהליך המסורבל של הרכבת ממשלה". ליברמן הוסיף כי כל רצונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו "הוא להגיע לבחירות מוקדמות כמה שאפשר. כרגע הוא עושה אקרובטיקה פוליטיות אבל היעד שלו להגיע לבחירות מוקדמות ול-64-63 מנדטים, ולפעול בנושאים הקרובים ללבו - פסקת ההתגברות והחוק הצרפתי".

עם זאת, ליברמן הבהיר שהוא עשוי לתמוך בממשלת אחדות בראשות נתניהו, אם כך יחליטו ראשי שתי המפלגות הגדולות. לדברי ליברמן, "המלצנו על בני גנץ, אבל כל הסכמה בין שתי המפלגות הגדולות מקובלת עלינו".

לאחר ההמלצה על גנץ, יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר לנשיא: "אם גנץ רוצה להקים ממשלת אחדות, נהיה המתנגדים העיקריים. אם הוא רוצה להקים ממשלת מרכז-שמאל - אנחנו ממליצים על גנץ. אם 61 ח"כים ימליצו על גנץ, אנחנו מבקשים שחברי הרשימה המשותפת אכן ימליצו". 

מימין: אחמד טיבי, מטאנס שחאדה, עודה וריבלין בבית הנשיא בירושלים, היוםצילום: מארק ניימן / לע"מ

עודה הוסיף: "מי ייתן שכל הציבור יבין ששותפות גורל זה לא רק לעמוד בפני המחלה, אלא שהשלום, הדמוקרטיה, השוויון והצדק - הם אינטרס אמיתי לכולנו. לכל האזרחים". הוא הוסיף כי לנתניהו ולגנץ אין "רוב יהודי... וזה רק בזכות הנהירה וההצבעה של המצביעים הערבים ועוד 20 אלף יהודים שהצביעו לרשימה הדמוקרטית... הציבור שלנו מתנגד לממשלת אחדות. לממשלת חירום. אנחנו מתנגדים לכל ממשלה שיעמוד בראשה בנימין נתניהו".

נתניהו אמר הבוקר כי הציע לכחול לבן להקים ממשלת חירום בראשותו למשך חצי שנה, או לחלופין להקים ממשלת אחדות עם רוטציה. גנץ, הגיב הבוקר לדברים וכתב בטוויטר: "נתניהו, אל תעשה סיבוב על הגב של אזרחי ישראל. מי שרוצה אחדות לא דוחה את המשפט שלו ב-1:00 בלילה ולא שולח 'מתווה אחדות-חירום' לתקשורת, אלא שולח את צוות המו"מ לפגישה. בשונה ממך, אני אמשיך לגבות כל פעולה נכונה של הממשלה ללא כל שיקול פוליטי. כשתהיה רציני - נדבר".

נציגי סיעת כחול לבן, ובראשם ח"כ והשר לשעבר משה יעלון, המליצו על יו"ר מפלגתם. "אנחנו מגויסים ללא תנאי וללא שיקול פוליטי להילחם בנגיף הקורונה. יש לנו אנשי ביצוע עם הרבה מאוד ניסיון, כולנו מגויסים להילחם בנגיף. מהבחינה הזאת, איננו יכולים לתת יד להרס הדמוקרטיה והמצב הנוכחי שבו בעצם ההחלטות מתקבלות על ידי איש אחד, אפילו ללא דיוני קבינט, ומונעים מאיתנו פיקוח של הרשות המחוקקת", אמר יעלון. "כפי שציינו, דרשנו היום דיון ועדת חוץ וביטחון, ועדת משנה – סיעת הליכוד מתנגדת וזה לא מתקיים".

יעלון וריבלין בבית הנשיא, הבוקרצילום: מארק ניימן / לעמ

על הקריאה של נתניהו לממשלת חירום, אמר יעלון: "אנחנו חוששים שיש פה חוסר תום לב". הוא הוסיף: "לנוכח מה שמתפתח בשעות האחרונות, אני חושב שלא יכול להיות שמי שעומד לפני משפט על עבירות כל כך חשובות, יפעל באופן כזה שיערער את אמון הציבור - האם שיקוליו נקיים. כשמדובר על משבר, הנהגה צריכה להיות נקייה משיקולים אחרים, ודאי אסור שמישהו בעם יחשוד שאין פה שיקולים נקיים". עם זאת, יעלון הוסיף: "אנחנו נשקול כל הצעה ברצינות. עברנו ביחד שלוש מערכות בחירות שמה שהוביל אליהן הוא שיקול אחד: אנחנו לא רוצים בחירות רביעיות ונעשה כמיטב יכולתנו שלא להגיע לכך".

נציגי הליכוד פתחו הבוקר את סבב ההתייעצויות והמליצו על נתניהו להרכיב את הממשלה. שר התיירות יריב לוין אמר לריבלין כי הדבר הנכון לעשות הוא הקמת ממשלת חירום בהובלת נתניהו או לחלופין ממשלת אחדות, וציין כי זו לא העת לממשלת מיעוט. ריבלין תהה אם הכנסת יכולה לאשר חוק שיקבע את תוקף ממשלת החירום לחצי שנה בלבד, ולוין העריך שניתן להשיג רוב להעברת חוק כזה.

ח"כ איילת שקד (ימינה) אמרה לנשיא כי "בשעה כזו צריך להקים ממשלה במהרה". לדבריה, "ישנם צעדים משמעותיים שמצריכים חקיקה, לדעתנו, ראש הממשלה נתניהו עם הנסיון העשיר שלו וגם עם הנסיון של אנשי גוש הימין צריך להרכיב את הממשלה". שקד הוסיפה כי היא קוראת לגנץ וליו"ר העבודה-מרצ, עמיר פרץ, להצטרף ל"ממשלת אחדות קבועה".

לוין וריבלין בבית הנשיא בירושלים, היוםצילום: מארק ניימן / לעמ

סבב ההתייעצויות מתקיים היום באופן מצומצם בצל התפשטות הקורונה, כאשר מספר נציגים מועט מכל סיעה פוקד את בית הנשיא ואין בו נוכחות של כלי תקשורת. המפגשים מתועדים ומועברים בשידור חי בפייסבוק וביוטיוב של ריבלין.

עם תחילת ההתייעצויות, פנה ריבלין לציבור והתייחס למשבר של התפשטות הקורונה. "אני מאמין שכל בר דעת שצופה בחדשות בימים אלה מבין היטב כי זו שעת מבחן, וכי אלה אינן התייעצויות רגילות", אמר הנשיא. "אני מבקש מכל נציגי הסיעות הנכנסים ואשר ייכנסו לבית זה היום, להגיע מתוך הבנה שכעת עלינו לעסוק בהקמת ממשלה בהקדם האפשרי, שתנהיג את עצמנו בשעה מורכבת זו. ייתכן שהרכבת ממשלה תהיה כרוכה בהסדרי ביניים לחודשים הקרובים, אך אין לי ספק שזה מה שהעם מצפה ממנהיגיו בשעה מורכבת זו. אפעיל את שיקול דעתי כנשיא המדינה".

בכחול לבן הבהירו אמש כי המפלגה תמשיך בינתיים לפעול כדי שגנץ יקבל מהנשיא את המנדט להרכבת הממשלה, וכן להחלפת אדלשטיין. "בשלב זה אין לנו מושג אם נתניהו רציני ואם אפשר להגיע אתו לשפה משותפת", הסבירו גורמים במפלגה. "אנחנו נערכים במקביל לתרחיש שבו אין אחדות, ופועלים בכל הכוח כדי להחליף את אדלשטיין ולזכות במנדט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ