כחול לבן עתרה היום (חמישי) לבג"ץ בדרישה שיאלץ את יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין (הליכוד), לכנס את המליאה כדי להצביע על החלפת יושב הראש ועל הקמת הוועדה המסדרת. אף שאדלשטיין הכריז שהמליאה תתכנס ביום שני, והדיון בבג"ץ בעתירת כחול לבן צפוי להתקיים רק ביום ראשון, במפלגה מתעקשים על קיומו כדי להבטיח שיו"ר הכנסת לא ידחה את ההצבעה במליאה פעם נוספת. הקמת הוועדה המסדרת דרושה כדי להקים מחדש את שאר ועדות הכנסת, שאמורות לפקח על החלטות הממשלה בהתמודדות עם משבר הקורונה.

עתירה זו אוחדה עם עתירה נוספת, נגד השימוש באיכונים סלולריים לצורך מעקב אחר חולי קורונה, שהוגשה על ידי עו"ד שחר בן מאיר והארגונים עדאלה והאגודה לזכויות האזרח. בג"ץ ידון בשתי הסוגיות ביום ראשון בהרכב של חמישה שופטים: הנשיאה אסתר חיות, חנן מלצר, ניל הנדל, עוזי פוגלמן ויצחק עמית.

לאחר שלושה ימים של משא ומתן בין הליכוד לכחול לבן, אין התקדמות של ממש במגעים בין הצדדים. נשיא המדינה ראובן ריבלין שוחח היום בטלפון עם ראשי כחול לבן ועם השר יריב לוין, המוביל את המשא והמתן הקואליציוני מטעם הליכוד. לפי הודעת הנשיא, הוא הזהיר את בני שיחו מפני מצב שבו הכנסת הופכת בת ערובה של המשא והמתן הקואליציוני וביקש משני הצדדים לחתור לכינוסה המיידי ללא קשר לשיח ביניהם.

יו"ר כחול לבן בני גנץ מסר לאחר הגשת העתירה: "אזרחים רבים מבינים שאסור לשבת בשקט לנוכח המהלכים לריסוק הדמוקרטיה שמובילים נתניהו ואדלשטיין הפוגעים באזרחי ישראל. אני קורא קודם כל לכולם להישמע להוראות. עדיף לקיים את המחאות באופן דיגיטלי ובכל מקרה לא להביא להתקהלויות. עם זאת, העיכוב של נהגים שנסעו בשיירה לירושלים היום הוא בלתי סביר במשטר דמוקרטי תקין. לא נשתוק מול מי שמאיים על הדמוקרטיה ונמשיך לתת גיבוי לכל פעולה נכונה בנושא הקורונה".

אדלשטייןצילום: אמיל סלמן

ח"כ עפר שלח הוסיף היום בבית המשפט העליון כי ביקש "מראשי כחול לבן, להפסיק כל מגע עם הליכוד וכל מגע להקמת ממשלה כל עוד כנסת ישראל לא תיפתח. אי אפשר ביד אחת לנהל איתנו כאילו משא ומתן ולדבר על ממשלת אחדות ועל הצורך להתמודד עם משבר הקורונה, וביד השנייה לסגור את כנסת ישראל ולשבור את הדמוקרטיה הישראלית. נכון לעכשיו, אסור לקיים כל מגע פוליטי עם נתניהו והליכוד, עד שהכנסת תפתח". 

מהליכוד נמסר בתגובה לעתירה: "בשעה שראש הממשלה, הקברניט העומד על הסיפון בזמן הסופה, נלחם בקורונה מסביב לשעון, כחול לבן שקועים בעסקנות קטנונית שמשחיתה את הדמוקרטיה באופן חסר תקדים. בפעם הראשונה בתולדות המדינה כחול לבן באים ברוב דורסני שנשען על תומכי טרור ורוצים לאנוס את הרכב הועדה. במקום העסקנות הקטנונית, יו"ר הכנסת הציע הצעה הוגנת, לערוך בחירות לוועדות הכנסת ביום שני הקרוב. כחול לבן יקבלו את ראשות ועדת הקורונה וראשות ועדת חוץ וביטחון, ואנחנו נקבל את ראשות ועדת הכספים".

אדלשטיין הודיע אתמול במליאה כי הוא דוחה את ההכרעה על הקמת ועדות הכנסת עד יום שני. משמעות ההחלטה היא המשך השבתת פעילות הכנסת והוועדות, שנועדו בין השאר לפקח על צעדי הממשלה בעניין ההתמודדות עם משבר הקורונה, לרבות על המעקבים אחר האזרחים והמשבר במשק. 

סלע המחלוקת בין הליכוד לכחול לבן הוא מספר החברים שתמנה הוועדה המסדרת. בעוד כחול לבן דורשים הרכב מלא של 17 ח"כים, שייצג את יחסי הכוחות במשכן, בליכוד דורשים לצמצם את הרכב כל הוועדות לעשרה ח"כים בנימוק שלפיו הנחיות משרד הבריאות לא מתירות התכנסויות גדולות יותר. זאת, אף שהכנסת הוחרגה מהנחיות משרד הבריאות וממילא, בניגוד להצבעות במליאה, חברי הוועדה יכולים לחזות בדיון מרחוק ולהצביע באמצעות פתק שישאירו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ