הארץ

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר היום (ראשון) כי אם יוזז מתפקיד יו"ר הכנסת, הדבר יוביל להליכה לבחירות רביעיות. בריאיון בגלי צה"ל נשאל אדלשטיין אם נושא החלפתו יהיה על סדר היום בהצבעה מחר במליאה, והשיב: "יכול להיות שזה יקרה גם בימים הקרובים, אבל זה יהיה יום מאוד עצוב. לא לי, לעזוב את לשכת היו"ר, אבל לעם ישראל, כי ביום הזה אנחנו נצטרך לבשר לעם ישראל שאנחנו הולכים לבחירות בפעם הרביעית. אבל אני עושה את כל המאמצים כדי שזה לא יקרה".

לדברי אדלשטיין, החלפתו בשלב זה - שבו טרם התגבשה ממשלה - "יכולה להביא למצב שיהיה יו"ר כנסת לעומתי, שמפלגתו בכלל לא בקואליציה, ואז גורל הממשלה יהיה מר, תוך שבועיים-שלושה הולכים לבחירות".

הפגנה מול ביתו של אדלשטיין בהרצליה, שלשוםצילום: תומר אפלבאום

כחול לבן מבקשת להחליף את אדלשטיין בחבר כנסת מטעמם, בין השאר במטרה לקדם חוקים שימנעו מבנימין נתניהו להרכיב ממשלה כל עוד מתנהל נגדו הליך משפטי.

בג"ץ ידון היום בעתירות שהגישו כחול לבן והתנועה לאיכות השלטון בדרישה לאלץ את אדלשטיין לכנס את המליאה כדי להצביע על החלפתו ועל הקמת הוועדה המסדרת. אף שאדלשטיין הכריז שהמליאה תתכנס מחר, העותרים מתעקשים על קיום הדיון כדי להבטיח שיו"ר הכנסת לא ידחה את ההצבעה במליאה פעם נוספת, כפי שעשה בשבוע שעבר. בעתירה ידונו הנשיאה אסתר חיות והשופטים חנן מלצר, ניל הנדל, עוזי פוגלמן ויצחק עמית.

אדלשטיין דחה בשבוע שעבר את ההכרעה על הקמת ועדות הכנסת עד מחר. בשל כך, הכנסת והוועדות לא היו יכולות לפעול, ובין היתר לא היו יכולות לפקח על צעדי הממשלה בעניין ההתמודדות עם משבר הקורונה, לרבות על המעקבים אחר האזרחים והמשבר במשק.

לפי העתירה המאוחדת, היעדר פיקוח על הכנסת מהווה "פגיעה עמוקה בעקרון הפרדת הרשויות שהוא נשמת אפה של הדמוקרטיה הישראלית. במעשיו הביא (אדלשטיין) לפגיעה אנושה במרקם החיים הפרלמנטריים וביסודות המבנה של משטרנו החוקתי, אפשר את זליגתם של שיקולים פוליטיים זרים וצרים לזירה לא להם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ