לוין טרפד ברגע האחרון תקנה שהיתה מאפשרת לקיים את משפט נתניהו בווידיאו

היוזמה היתה אמורה להופיע בתקנות החירום, אך בעקבות פניית לוין לשרים אוחנה וארדן נותרה האפשרות הזו רק עבור מי שכבר במעצר או מאסר. לדברי לוין, זו עמדתו ארוכת השנים בלי קשר לעובדה שנתניהו הוא נאשם שאינו במעצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רה"מ נתניהו והשר יריב לוין בכנסת, ב-2017
רה"מ נתניהו והשר יריב לוין בכנסת, ב-2017צילום: אמיל סלמן

השר יריב לוין הביא השבוע לביטול היוזמה לאפשר הליכים פליליים בשיחות וידאו גם לנאשמים שאינם במעצר או מאסר – כך נודע ל"הארץ". היוזמה להליכים בווידאו היתה אמורה להופיע בתקנות החירום, אולם לאחר דיונים בין לוין לשר המשפטים אמיר אוחנה והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן נותרה האפשרות הזו רק עבור מי שכבר במעצר או מאסר. 

לדברי לוין, למהלך אין קשר לעובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו הוא נאשם שאינו נמצא במעצר אלא מדובר בעמדתו ארוכת השנים נגד דיונים ללא נוכחות פיזית של נאשמים. השר אוחנה טען תחילה כי מי שיזם את התקנות הוא השר ארדן - אך חזר בו. לפי ארדן, התקנות הן של משרד המשפטים ולבקשת הנהלת בתי המשפט.

השרים אוחנה וארדן, בחודש נובמברצילום: מוטי מילרוד

מלשכתו של לוין נמסר כי הוא "מתנגד עקרונית לווידיאו קונפרנס בהליכים פליליים. גם בהליכים וגם במעצרים. זו עמדתו במשך שנים ארוכות מאז שהרעיון הזה עלה. מנגד השר מאוד בעד העברה של חלק גדול מההליכים האזרחיים לווידאו קונפרנס, דבר שיכול לחסוך זמן יקר לכולם". לוין אף צירף לטענה זו מסמכים שלפיהם עצר יוזמות דומות בעבר.

הנימוק של לוין נגד המהלך הוא כי "פגיעה בחירות חייבת להיעשות פנים אל פנים. הקורונה יוצרת מצב שמסוכן לקיים דיונים באופן פרונטלי. לכן מה שהכרחי ודחוף ובמינימום האפשרי צריך פתרון של וידאו בלית ברירה. השאר יכול לחכות".

את ההחרגה דווקא של מי שאינו עצור הסבירה לשכתו כך: "מכיוון שאי אפשר להחזיר למעצר או לכלא עצור או אסיר שבא במגע עם החוץ בגלל סכנה של הדבקה המונית, הגיע השר לוין סמוך לישיבה להסכמה עם השרים ארדן ואוחנה, שתצמצם את התקנות רק למי שמגיע כבר ממעצר או מאסר בדומה לתקנות הקודמות שעסקו בהארכת מעצר, קרי באנשים שבאים ממעצר וחוזרים לשם".

עוד נמסר מטעמו של לוין כי "בתקנות הקודמות תמך השר מאותה סיבה, שהיא באמת אין ברירה, אבל בדיעבד חשב שהיה צריך גם שם לבקש בהתחלה להתנגד כדי להעלות את העמדה העקרונית שלו ולקבל התחייבות שתמנע את מה שניסו לעשות עכשיו – להעביר דרך הפתח הזה הרחבה גורפת של השימוש בווידאו קונפרנס".

מטעמו של אוחנה נמסר: "לאור התנגדותו המנומקת וארוכת השנים של השר לוין לווידאו קונפרנס, אך הסכמתו להחילה על עצורים דחופים בלבד (לאור האתגר איתו יתמודד שב"ס לו תהיה התפרצות של נגיף הקורונה במתקניו), התקבלה הצעתו כי התקנות יחולו על עצורים בלבד – ועל כך התקבלה הסכמת כל שרי הממשלה".

מטעמו של ארדן טרם נמסרה תגובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ