ריבלין בביקורת על אדלשטיין: יש לציית לבית המשפט, כללי המשחק הדמוקרטיים יישמרו

הנשיא אמר כי הוא בטוח שלאחר התפטרות יו"ר הכנסת, תכובד הוראת בג"ץ לאפשר דיון בבחירת יו"ר חדש. בהמשך קרא לנתניהו ולגנץ לחבור להנהגה משותפת ברקע התפשטות הקורונה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין בבית הנשיא, היום
ריבלין בבית הנשיא, היום

נשיא המדינה ראובן ריבלין מתח הערב (רביעי) ביקורת על יו"ר הכנסת המתפטר, יולי אדלשטיין, ואמר כי יש חובה לכבד את פסיקות בית המשפט. לדברי ריבלין, "רובה ככולה של ההנהגה הישראלית מימין ומשמאל יודעת שחובה על כולנו לציית לצווי בית המשפט וכי לא יעלה על דעת איש שלא לקיימם, וזאת גם אם סבור מאן דהוא אם שגה בית המשפט בהחלטתו. עלינו להבטיח תמיד שכללי המשחק הדמוקרטיים שבלעדיהם חרב הבית נשמרים ויישמרו".

ריבלין התייחס להחלטתו של אדלשטיין שלא לקיים את פסיקת בג"ץ, שלפיה עליו לאפשר לדון בבחירת יו"ר חדש עד היום בחצות. אדלשטיין הודיע היום על התפטרותו, ומסר בתגובה לדרישתה של נשיאת העליון, אסתר חיות, כי יגיב על עתירה שהוגשה נגדו בנושא: "לא מעוניין לבזות את בית המשפט, תכבדו את צו מצפוני. המחליף שלי יוכל לעשות כרצונכם בעוד 48 שעות". הנשיא אמר הערב בדבריו כי "עתה, משהתפטר יו"ר הכנסת, אני בטוח שהוראת בג"ץ תכובד ושהדמוקרטיה הישראלית תצא מחוזקת ואיתנה מתקופת מבחן קשה זו".

לאחר מכן קרא הנשיא בדבריו לראשי המפלגות הגדולות לחבור להנהגה משותפת. "שימו לנגד עיניכם את המגפה הנוראית המכה בנו, הגובה מאיתנו קורבנות יקרים ופוגעת אנושות בכלכלת ישראל ובבתים רבים כל כך הנאבקים על הישרדות כלכלית", אמר, "שלבו כוחות למען העם בישראל". הוא אף פנה אל האזרחים ואמר להם: "אנחנו צריכים ללמוד את אמנות הציות. לציית להוראות משרד הבריאות, לציית להוראות הממשלה, לציית להוראות כוחות החירום וההצלה". 

הערב הודיע יו"ר הוועדה המסדרת, אבי ניסנקורן, כי ותיק חברי הכנסת, עמיר פרץ (העבודה), יהיה יו"ר הכנסת הזמני מיום שישי ב-11:00 עד ההצבעה על יו"ר חדש - שיכולה להתרחש ביום ראשון או שני. ניסנקורן הוסיף כי במקביל תמתין הוועדה להכרעת בג"ץ, בתקווה שיורה על הליכים לקיצור ההמתנה. היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, אמר בדיון כי אם בג"ץ לא יתערב, הכנסת לא תצביע היום על החלפת היו"ר. לדבריו, "אם אין צו שמאפשר לקיים את האירוע ויו"ר הכנסת מתמיד בסירובו לקיים הצבעה - אין בידינו כלים לקיים אותה".

גורמים בכנסת מעריכים כי כהונת פרץ עשויה להתארך, משום שהוא יכול להיות מועמד נוח יותר לגנץ ולנתניהו אם יחברו לממשלת אחדות. מאיר כהן, נציג יש עתיד, צפוי להישאר באופוזיציה אם תהיה ממשלה כזו ולהיות יו"ר לעומתי לקואליציה. אדלשטיין התקשר היום לפרץ והודיע לו על חילופי התפקידים הצפויים ביום שישי, ופרץ אמר לו שינהג בממלכתיות כמחליפו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ