הממשלה המסתמנת: אשכנזי שר הביטחון, חילי טרופר שר המשפטים

ליצמן צפוי להישאר כשר הבריאות, ועדיין לא סוכם איזה תפקיד ימלא גנץ עד המועד שבו הוא אמור להחליף את נתניהו. חברי תל"ם, פרץ ושמולי יצטרכו להחליט אם יצטרפו לקואליציה, שממילא תמנה לפחות 73 ח"כים

חיים לוינסון
גנץ ונתניהו, בנובמבר
חיים לוינסון

מינויו של בני גנץ ליושב ראש הכנסת היום (חמישי) סולל את הדרך להמשך כהונתו של בנימין נתניהו בראשות הממשלה, לפחות למשך שנה וחצי. יו"ר כחול לבן, בני גנץ, שהתלבט בשבוע האחרון אם להיכנס לממשלת אחדות, עושה כעת את דרכו פנימה במחיר פירוק הרשימה שלו.

גנץ מביא את חוסן לישראל על 15 חבריה. ראשי יש עתיד ותל"ם, יאיר לפיד ומשה יעלון, לא יצטרפו לקואליציה, ולפיד צפוי להיות יו"ר האופוזיציה. ארבעת חברי תל"ם הנותרים, בהם יועז הנדל וצבי האוזר, יידרשו להחליט כיצד לפעול. גם עמדתם של חברי מפלגת העבודה עדיין אינה ברורה. גם אם עמיר פרץ ואיציק שמולי יחליטו לחבור לקואליציה, מרב מיכאלי תישאר בחוץ ותעדיף להצטרף למרצ. בכל מקרה, הקואליציה תמנה לפחות 73 חברי כנסת, כך שהמתלבטים לא יכריעו את גורלה.

המועד שבו יחליף גנץ את נתניהו אמור להיקבע בחוק שיאושר עוד לפני השבעת הממשלה. עד אז הוא עשוי להיות שר החוץ או המשנה לראש הממשלה. גבי אשכנזי יכהן כשר הביטחון בממשלת האחדות. לפי הסיכומים בין הצדדים, גנץ יקבל אותו מספר תיקים בממשלה כמו גוש הימין כולו, אף שהוא מביא עמו רק את חוסן לישראל. משמעות הדבר היא שכמעט כל חברי המפלגה יהיו לשרים.

שר המשפטים בממשלה המסתמנת צפוי להיות ח"כ חילי טרופר מחוסן לישראל. בליכוד ביקשו למנות לתפקיד את רות גביזון, אבל ההצעה ירדה מהפרק. בכל מקרה, הצדדים סיכמו על המשך הסטטוס-קוו בנוגע למערכת המשפט, כמו גם לענייני דת ומדינה. תיק ביטחון הפנים, שאותו הבטיח נתניהו למירי רגב, צפוי להישאר בידי הליכוד, ובתיק הבריאות ימשיך להחזיק יעקב ליצמן. שאר התיקים עדיין נתונים למשא ומתן. כדי שתוקם ממשלה שבראשה עומד נתניהו יצטרך גנץ להחזיר את המנדט לנשיא המדינה ראובן ריבלין, שיעניק אותו לראש הממשלה.

תגובות