ח"כית מחוסן לישראל בביקורת על גנץ: מנהיג לא בוגד בעקרונותיו ובבוחריו

ח"כ רדיר כמאל מריח צייצה בטוויטר כי נכנסה לפוליטיקה בכדי "להחליף את ממשלת הגזענות, השיסוי וממשלת חוק הלאום" ואין בכוונתה להצטרף אליה. גנץ האשים את לפיד ויעלון כי "העדיפו בחירות על ניסיון להגיע לפשרות".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר כחול לבן בני גנץ
יו"ר כחול לבן בני גנץצילום: עדינה ולמן / דובר

ח"כ רדיר כמאל מריח (חוסן לישראל) ביקרה היום (שישי) את החלטתו של יו"ר מפלגתה בני גנץ להצטרף לממשלת אחדות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמרה כי בגד במי שהצביעו לו. כמאל מריח כתבה בטוויטר: "מנהיגות עם יושרה נמדדת בעתות משבר. מנהיג לא בוגד בעקרונותיו ובציבור בוחריו. באתי לפוליטיקה בכדי להחליף את ממשלת הגזענות, השיסוי וממשלת חוק הלאום, ולא בכדי להיות שותפה לה! אני לא אשב יום אחד תחת המושחת מבלפור".

כמאל מריח היא חברת הכנסת הראשונה מחוסן לישראל שמשמיעה ביקורת פומבית על החלטתו של גנץ. אחר הצהריים ביקר גנץ בביתה של חברת הכנסת במועצה המקומית דלית אל־כרמל, ככל הנראה במטרה לשכנעה להישאר במפלגה.

פעילים בכחול לבן מהציבור הדרוזי אמרו ל"הארץ" כי ‏התנגדותה של כמאל מריח להצטרפות לממשלת אחדות התקבלה בעקבות לחץ כבד שהופעל עליה בציבור זה. לפי הפעילים, כחול לבן קיבלה כ-23 אלף קולות של מצביעים דרוזים, ולרוב המצביעים אמרה כמאל מריח עצמה במהלך הקמפיין כי גנץ לא יצטרף לממשלה בראשות נתניהו - בין היתר בשל חקיקת חוק הלאום.

פעילים בכחול לבן וחברי כנסת שנתקלו בכמאל מריח במשכן העידו כי היתה נסערת מההחלטה וכי היא חשה נבגדת. "אין ספק שכולנו נבוכים וזה בהחלט גרם להרבה זעם וכעס, והיו המון טלפונים ולחצים", אמר פעיל בכחול לבן בשיחה עם "הארץ". בציבור הדרוזי מצפים כי לאחר הכרזתה של כמאל מריח כי אין בכוונתה להצטרף לממשלת אחדות עם נתניהו, היא גם תפעל בנושא, ויש שקוראים לרשימה המשותפת לצרף אותה לסיעה. 

מוקדם יותר מתח גנץ ביקורת על שותפיו לשעבר בהנהגת כחול לבן יאיר לפיד ומשה יעלון, לאחר שהאשימו אותו בפירוק הרשימה לטובת ממשלת אחדות. בפוסט בפייסבוק כתב גנץ: "הגענו לצומת שבו חלק מחבריי סברו כי עדיפות בחירות על ניסיון להגיע לפשרות. אני לא אהיה זה שלא ניסה למנוע את המשך הפגיעה בשלטון החוק למשך שנה לפחות, אני לא אהיה זה שלא מנסה למנוע בחירות רביעיות, אני לא אהיה זה שמסרב בכל תנאי להיכנס תחת האלונקה בשעת חירום".

גנץ הוסיף: "בימים האחרונים הצעתי כל דרך כדי שנישאר ביחד ונבחן את כל החלופות האפשריות. הצעתי להם שתפקיד יו"ר הכנסת יועבר אליי זמנית או לחלופין שנמנה את ח"כ מאיר כהן, אדם ראוי מאין כמוהו, בתנאי שיתחייב לפרוש אם חלילה נתפצל. לצערי הם סירבו, ודקות אחרי שהגשתי אני את מועמדותי, הם בחרו לעזוב את כחול לבן. יאיר, בוגי, שאר חבריי מיש עתיד ומתל"ם, גם היום וגם בעתיד - דלתי תמיד תהיה פתוחה".

גנץ האשים את לפיד ויעלון כי ברצונם להביא לבחירות רביעיות, וטען כי לא היו חלופות אחרות להצטרפות לממשלת אחדות. "מי שרצה ודוחף גם כעת להוציא לקלפיות משפחות שאיבדו את פרנסתן וחרדות לגורלן הבריאותי - שיהיה אמיץ ויאמר זאת בגלוי, חד וברור. אתם יודעים היטב - אין דרך אחרת, לא היתה דרך אחרת, ואם היתה דרך אחרת היינו הולכים בה". גנץ הוסיף כי החלטתם היתה קשה, אך הוא "שלם באופן מוחלט עם הבחירה".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), שהיה המועמד ליו"ר הכנסת מטעם כחול לבן לפני שגנץ הגיש עצמו לתפקיד והביא לפירוק הרשימה, תקף הבוקר את גנץ על כניסתו הצפויה לממשלת אחדות עם נתניהו. "זאת הפעם הראשונה בהיסטוריה הישראלית שבנאדם מקבל מנדט להקים ממשלה, ומהרגע הראשון לא מבין את גודל המשימה ועסוק בלהיות מספר 2 ובלזחול לממשלה של נתניהו", אמר כהן בריאיון לגלי צה"ל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ