פרץ ושמולי צפויים להצטרף לממשלת נתניהו: התיקים שיקבלו אמורים להיסגר מחר

יו"ר העבודה נפגש היום עם נציגי גנץ, שפירק את סיעת כחול לבן לטובת המגעים להצטרפות לממשלה. ח"כ מרב מיכאלי לא תהיה שותפה למהלך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ ופרץ ביום חמישי עבר
גנץ ופרץ, ביום חמישי שעברצילום: עדינה ולמן / דובר

יו"ר העבודה, עמיר פרץ, צפוי להצטרף לממשלה המתגבשת בראשות בנימין נתניהו לאחר שנפגש היום (ראשון) עם נציגים מטעם יו"ר חוסן לישראל, בני גנץ, שפירק בסוף השבוע את רשימת כחול לבן לטובת המגעים להצטרפות לממשלה. לצד פרץ יצטרף לממשלה גם איציק שמולי, הבא אחריו ברשימת העבודה, ואילו מרב מיכאלי אינה צפויה להצטרף. התיקים המיועדים לשניים אמורים להיסגר מחר. 

היום אישרה הוועדה המסדרת של הכנסת פה אחד את התפצלות המפלגות יש עתיד ותל"ם מסיעת כחול לבן, וקבעה כי מפלגת חוסן לישראל בראשות בני גנץ תמשיך להיקרא "כחול לבן". הוועדה התכנסה בעקבות המגעים של יו"ר הרשימה בני גנץ להצטרפות לממשלה עם בנימין נתניהו.

ארבעה חברי כנסת ניסו בימים האחרונים לקדם מעבר בין מפלגות: פנינה תמנו שטה מיש עתיד מעוניינת להצטרף לגנץ, כמו גם יועז הנדל וצבי האוזר מתל"ם; ורדיר כמאל מריח מחוסן לישראל הודיעה כי תתקשה להצטרף לקואליציה בראשות נתניהו. לפיכך אישרה הוועדה את פיצולם של הנדל והאוזר מתל"ם לסיעה עצמאית בשם "דרך ארץ" שתפעל בתוך סיעתו של גנץ. כמו כן הוסכם כי תמנו שטה תעבור לחוסן לישראל וכי כמאל מריח תעבור ליש עתיד.

פרץ, לא פסל בימים האחרונים את האפשרות שיחבור לממשלה בראשות נתניהו, כל עוד היא תקדם סדר יום חברתי משמעותי. חברת מפלגתו, מרב מיכאלי, פועלת לסכל את המהלך וערכה היום כינוס חירום בקריאה לפרץ שלא לחבור לנתניהו. בכינוס, שנערך באמצעות אפליקציית זום באינטרנט, השתתפו שרים וח"כים לשעבר מטעם המפלגה וכן עשרות פעילים. "אסור שמפלגת העבודה תצטרף גם היא לממשלת הנאשם מבלפור", הבהירה מיכאלי בכינוס והוסיפה, "אין ויכוח שהשעה היא שעת חירום. בכנות, אם הייתי חושבת שכניסה לממשלה משמעותה להיות עם הידיים על ההגה, אדרבא. אבל למדנו ששותפות בממשלת ימין קיצוני בראשות נתניהו זה לשבת בחלק האחורי ביותר של האוטובוס".

מיכאלי, שמולי ופרץ לצד חברי מרצ - ניצן הורוביץ ותמר זנדברג - במסיבת עיתונאים בתל אביב, החודשצילום: דניאל בר און

במקרה שפרץ ייכנס לבסוף לממשלה, מיכאלי לא מתכוונת לפרוש מהמפלגה ולחבור למרצ. מיכאלי תדרוש להביא את ההסכם בין העבודה לליכוד וכחול לבן לאישור מוסדות המפלגה, ותבחן אפשרות להצביע במליאה על פי העמדות אותן הציגה העבודה-גשר-מרצ בקמפיין - גם אם הן יסתרו את ההסכמים הקואליציוניים עליהם תחתום המפלגה.

היום פורסם ב"הארץ" כי מהסיכומים בין גנץ לנתניהו עולה כי גוש הימין יקבל בממשלה הבאה את תיקי האוצר, ביטחון הפנים, הבריאות והחינוך, וכי חוסן לישראל תקבל את משרדי הביטחון, החוץ והמשפטים. יו"ר הכנסת צפוי להיות מהליכוד, אך לגנץ תהיה סמכות וטו והוא יוכל למנוע את חזרתו של יולי אדלשטיין לתפקיד. קווי היסוד של הממשלה החדשה עוסקים, בשלב הזה, רק בהתמודדות עם מגפת קורונה. בשתי המפלגות אמרו כי ימשיכו בדיונים היום, במטרה לחתום על הסכם.

הרכב הממשלה הצפוי: 

תיקי גוש הימין: ראשות הממשלה עד ספטמבר 2021 (בנימין נתניהו), אוצרביטחון פנים (מירי רגב), פנים (אריה דרעי), תחבורהחינוך (נציג ימינה), בריאות (יעקב ליצמן), אנרגיההגנת הסביבהבינוי ושיכוןפיתוח הנגב והגליל ודתות.

תיקי חוסן לישראל: ראשות הממשלה מספטמבר 2021 (בני גנץ); ביטחוןחוץמשפטיםתקשורתכלכלהעבודה ורווחהתרבות וספורטחקלאותעלייה וקליטהתיירות ומדע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ