כחול לבן והליכוד יפתחו מחר במרתון חקיקה לשינוי חוקי יסוד

השינויים ששתי המפלגות מבקשות להוביל נוגעים לחוק יסוד הממשלה ולחוק יסוד הכנסת, בהתאם לסעיפי ההסכם הקואליציוני שנחתם שלשום, וטרם גובש להם נוסח סופי. באופוזיציה דרשו מגנץ לעכב את המהלך

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים ליד ביתו של ח"כ אשכנזי בכפר סבא, בשבוע שעבר
מפגינים ליד ביתו של ח"כ אשכנזי בכפר סבא, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

כחול לבן והליכוד מתכוונות לפתוח מחר (חמישי) במרתון חקיקה לשינוי חוקי יסוד בהתאם לסעיפי ההסכם הקואליציוני ביניהן, אולם עדיין לא סוכם הנוסח החלופי לחוקים. השינויים הצפויים נוגעים לחוק יסוד הממשלה ולחוק יסוד הכנסת.

ראשי סיעות האופוזיציה הודיעו בתגובה כי הן דורשות לעכב את קידום החקיקה. במכתב ליו"ר כחול לבן, בני גנץ, הזהירו ראשי הרשימה המשותפת, יש עתיד-תל"ם ומרצ כי "קידום הצעות החוק, טרם החלטת בג"ץ בסוגיית ההסכם בין הסיעות, עלול ליצור מצב שבו הכנסת מחוקקת חוק, שהבסיס שלו נשמט בהחלטה של בית המשפט הגבוה לצדק". לפי ראשי הסיעות, "הדבר עלול להביא לעימות ישיר בין הכנסת לבג"ץ בעיתוי שאין עדין ובעייתי ממנו. לפיכך, אנו דורשים לעכב את קידום הצעות החוק האמורות, עד לפסיקת בית המשפט הגבוה לצדק, ולבטל את סדר היום שנקבע למחר".

גורם משפטי העריך כי מדובר במהלך חקיקה משמעותי וכי הסיכוי שניתן יהיה להשלימו לפי לוח הזמנים שנותר עד לפיזור הכנסת אינו גבוה. גורם בכחול לבן אמר בתגובה: "אנחנו מעריכים שנספיק להעביר את החוקים, אבל זה יצריך דיונים אל תוך הלילה, גם בימים שבהם אין דיוני כנסת".

ההסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד וכחול לבן כולל שורת שינויים שיוכנסו בחוק יסוד הממשלה, אך יצריך שינוי סעיפים גם בחוק יסוד הכנסת. על פי אחד מסעיפי ההסכם, הרשות המחוקקת לא תורשה לחוקק חוק כלשהו שאינו קשור להתמודדות עם משבר הקורונה לפחות בחצי השנה הראשונה לכהונת הממשלה. בה בעת, לליכוד ולכחול לבן נתונה זכות וטו על קידום חקיקה לאורך כל הכהונה. כלומר, שתי המפלגות יוכלו לבלום בשלוש השנים הקרובות את כל ההצבעות בנושאים שאינם נוחים להן ולהחליט על כך עוד לפני שהצעות החוק יגיעו לדיון.

בד בבד, מוסד הצבעת "אי אמון" בממשלה יעוקר משום שעל שני ראשי המפלגות – בנימין נתניהו וגנץ – ייאסר בחוק לעמוד בראש ממשלה שתקום לאחר הצבעה כזאת, והסיכוי שיושג רוב להפלת ממשלה בלעדיהן קלוש. הכנסת תאבד, במקביל, גם את יכולתה לחולל שינויים בתקציב המדינה משום שכחול לבן והליכוד יחויבו בחוק שלא להשתתף במהלכים שיסכלו את העברתו של התקציב בכנסת.

ועידת העבודה תכריע אם להצטרף לממשלה

ועידת העבודה תצביע ביום ראשון באופן מקוון על ההצעה לאשר את חבירת המפלגה לממשלה בראשות בנימין נתניהו. הנהלת המפלגה הסמיכה את יו"ר המפלגה, עמיר פרץ, לנהל מגעים לשיתוף פעולה פרלמנטרי, ציבורי ופוליטי בין העבודה וכחול לבן. ואולם הוועידה היא זו שמוסמכת לאשר את ההסכם הקואליציוני ולא ההנהלה.

בדיון מקוון שנערך היום הציג ח"כ איציק שמולי נימוקים בעד המהלך וח"כ מרב מיכאלי הציגה נימוקים נגד. יו"ר העבודה פרץ מסר: "אני מודה לחברי ההנהלה על האמון ומאמין כי גם חברי הוועידה יאמרו כן להחזרת מפלגת העבודה וערכיה לעמדות ההשפעה במדינת ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ