נתניהו וגנץ סיכמו: הממשלה תושבע ביום רביעי, לאחר השלמת החקיקה

הכנסת תתכנס בבוקר להצבעה על התיקונים לחוקי היסוד שיאפשרו את ההסכם הקואליציוני. נתניהו וגנץ דנו אמש באפשרות להאריך את הכהונה המשותפת לארבע שנים, והמהלך יובא לדיון נפרד בכנסת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במליאת הכנסת, היום
נתניהו במליאת הכנסת, היוםצילום: עדינה ולמן / דוברו

הכנסת תעלה היום (חמישי) ב-9:00 להצבעה בקריאה שנייה ושלישית את התיקונים לחוקי היסוד שיאפשרו את ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן. לצד זאת, הוועדה המיוחדת לשינוי החוק צפויה להתכנס ב-6:00 לדיון בן שעתיים כדי להביא להצבעה במליאה את הסעיף שהליכוד וכחול לבן מבקשים להכניס לחוק, לפיו כהונת הכנסת תוארך לארבע שנים. 

אמש הליכוד וכחול לבן משכו את הצעת החוק כדי לתקן סעיף שיקל עליהם להאריך את כהונתה של הכנסת משלוש שנים - כפי ששתי המפלגות רוצות כיום - לארבע, אם יחליטו על כך בהמשך. שינוי הנוסח, שייאפשר את המהלך ברוב של 70 ח"כים, נעשה לאחר שהתברר כי הנוסח הנוכחי לא נותן מענה שיאפשר הארכה כזו. זאת מאחר שסעיף אחר בחוק יסוד הכנסת מאפשר הארכה של קדנציה ברוב של 80 ח"כים ובנסיבות מיוחדות בלבד.

יחד עם זאת, בליכוד ובכחול לבן שוקלים רוטציה מורכבת בעתיד: שנה וחצי במהלכה נתניהו יכהן כראש הממשלה, אחריו ימונה גנץ לשנה וחצי, ואז שוב ימונה נתניהו לתשעה חודשים וגנץ לתשעה חודשים נוספים. עם זאת, ההחלטה אם ליישם הסדר כזה תתקבל רק בהמשך.

הדיון הראשון בעתירות נגד הקמת הממשלה בבג"ץ, השבועצילום: יוסי זמיר

ההצבעה במליאה על התיקונים לחוק היסוד נדחתה לשעות הבוקר לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ צפו שתושלם במהלך הלילה, וסיכמו להשביע את הממשלה ביום רביעי הבא. קודם לכן נפגשו השניים להתייעצות משותפת לקראת תום המנדט להרכבת ממשלה. יו"ר הוועדה המיוחדת לשינוי החוק, איתן גינזבורג, הודיע אתמול כי הוועדה תדון שוב בחוק לאחר ש-87 ח"כים תמכו בכך לעומת 17 מתנגדים.

לאחר שיקבל את המנדט, גורלה של הממשלה נמצא בידי נתניהו בלבד, שכן גנץ או כל מועמד אחר מהליכוד כבר לא יוכלו לנסות ולהרכיב ממשלה בכנסת ה-23. אם יתחרט ויחליט לסגת מההסכם עם כחול לבן הוא יצטרך רק לחכות שבועיים, שבסופם הכנסת תתפזר וייקבע מועד לסבב בחירות רביעי באופן אוטומטי. יתרה מזאת, קבלת ההמלצות על נתניהו יכולה להתרחש לפני השלמת ההסכם הקואליציוני - אף שהסיכוי לכך אינו גבוה.

בימים האחרונים איימו נתניהו ומקורביו כי אם בג"ץ יפסול אותו או את ההסכם הקואליציוני, הדבר יוביל למערכת בחירות נוספת. שלשום הצהיר ראש הממשלה: "ההסכם בינינו לבין כחול לבן נבנה בקפידה, בזהירות רבה מאוד, באחריות רבה מאוד, וערעור שלו יכול להגדיל את הסיכוי שניגרר לבחירות רביעיות". בתגובה לעתירות נגד הממשלה הזהיר נתניהו כי קבלתן "תגרור את מדינת ישראל לאנדרלמוסיה מוחלטת בצורת בחירות רביעיות ברציפות". בהודעה מטעם הליכוד נאמר כי "התערבות של בג"ץ תביא בהכרח לבחירות, שבמרכזן יעמדו סמכויותיו של בג"ץ ופסקת ההתגברות".

בכחול לבן מודעים לכך שהקמת הממשלה תלויה לחלוטין ברצונו של נתניהו, אך מעריכים כי אינו מתכוון לבטל את ההסכם. "הדיאלוג על החילופים בתיק הבריאות מתנהל באופן מכובד", אמר ל"הארץ" גורם במפלגה על המגעים שהתנהלו בין הצדדים השבוע. "נתניהו יכול היה לפוצץ את ההסכם ולהודיע לבג"ץ שהוא מתעקש על הקפאת מינויי הבכירים לחצי שנה, אבל ניהלנו משא ומתן והכל היה בסדר גמור. פניהם לשיתוף פעולה". בכחול לבן מזכירים גם שבני גנץ הוא עדיין יושב ראש הכנסת, ושהוא לא יתפטר מהתפקיד אלא רגע לפני הרכבת הממשלה. 

גם בליכוד חוזרים וטוענים כי למרות "לחצים מהשטח" והסקרים המחמיאים, נתניהו אינו מתכוון לסגת מההסכם. מקורב לראש הממשלה הסביר ל"הארץ": "אף אחד לא ילך לבחירות עם מיליון מובטלים, צעירים בלי עתיד נראה לעין ועצמאים רותחים מזעם. יכולה לקום מפלגת עצמאים פופוליסטית שתביא 20 מנדטים. הלא נודע גדול מדי הפעם, זה סיכון". לדברי המקורב, "נתניהו לא מעוניין בממשלת 61 עם סמוטריץ' ובנט שיסחטו אותו בכל הצבעה, למשל על עסקה עם חמאס, על סיפוח או על מדינה פלסטינית. הוא מעדיף ממשלה רחבה עם גנץ, שנוח לעבוד איתה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ