הרשימה המשותפת לא תרוץ יחד בבחירות הקרובות: "לא הגענו להסכמות"

חד"ש, בל"ד ותע"ל עדיין במגעים לריצה משותפת, לאחר שהפגישה עם רע"ם על המשך הדרך הגיעה למבוי סתום. בה בעת החלה רע"ם במגעים עם אישי ציבור בחברה הערבית כדי לחזק את הרשימה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחאדה, טיבי, עודה ועבאס בליל הבחירות, במראס
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הרשימה המשותפת הודיעה הערב (רביעי) כי ארבע מפלגותיה לא ירוצו יחד בבחירות הקרובות, היות שהמגעים ביניהן נכשלו. הערב נפגשו נציגי המפלגות חד"ש, בל"ד, רע"ם ותע"ל בשפרעם במשך שעתיים ולא הגיעו להבנות, ובתום הישיבה הודיעו נציגי חד"ש, בל"ד ותע"ל כי לא הושג מתווה משותף. "לא הצלחנו להגיע להסכמות", אמר מזכ"ל חד"ש מנסור דהאמשה, וח"כ אוסמה סעדי (תע"ל) הוסיף: "אין מנוס אלא להודיע על פירוק הרשימה במתכונתה הנוכחית".

נציג רע"ם לא נכח במעמד ההודעה, ושלוש המפלגות האחרות מתכנסות כעת לגיבוש התנאים לריצה משותפת. בהמשך מסר יו"ר רע"ם מנסור עבאס: "האחרים לא רוצים לכבד את ערכי הדת והחברה, וגם רוצים להישאר על הספסל של המגרש הפוליטי. ניסינו למנוע התפרקות המשותפת עד הרגע האחרון, עכשיו ההחלטה בידי מועצת רע״ם". בשלב זה לא ברור אם תע"ל תצטרף לחד"ש ולבל"ד שסיכמו לרוץ יחד, או תנהל משא ומתן עם רע"ם. ל"הארץ" נודע כי רע"ם החלה במגעים עם אישי ציבור בחברה הערבית, בהם ראש העיר נצרת עלי סלאם שיצרף נציג מטעמו וראש העיר סכנין לשעבר מאזן גנאים. 

יו"ר הרשימה איימן עודה בכנסת, בנובמברצילום: דני שם טוב/דוברות הכנסת

במהלך הפגישה אמר נציג רע"ם כי המפלגה לא תתמוך בבנימין נתניהו תמורת שני תנאים: ראשית, הרשימה תכבד את ההלכה המוסלמית ולא תתמוך בכל הצעה המנוגדת לה. שנית, שאר המפלגות יציעו מועמד אחר שעליו ימליצו לראשות הממשלה. "אנחנו רוצים שמצביעי המשותפת לא יעמדו בפני תיבת פנדורה, אלא ידעו בדיוק מה יקבלו מאיתנו", אמרו ברע"ם.

כבר אתמול העריכו בכירים ברשימה המשותפת כי הסיכוי שירוצו שוב יחד קלוש, בשל סירוב רע"ם להתחייב למצע הקיים של הרשימה ודרישתה לאפשר לה להתנהל באופן עצמאי. היום קרא עבאס ליצור "משותפת אחרת שתחזיר את האמון בה". בריאיון לכאן ב' העריך היו"ר כי גם לאחר פיצול המשותפת, אשר יביא לכך שחבריה ירוצו ברשימות נפרדות, "אין סכנה שאחת מהן לא תעבור את אחוז החסימה". לדבריו, "אמרנו לחברים שצריכים להתקדם עוד צעד כדי שנוכל להשפיע על החברה שלנו. אנחנו לא חייבים לתת תשובות חד משמעיות לכל מי ששואל אותנו. אנחנו צריכים לשמור את הקלפים קרוב מאוד לחזה כדי שנוכל להשתמש בהם יום אחרי הבחירות, להשיג משהו לטובת החברה הערבית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ