לא מתאחדות: העבודה תחזר אחר מצביעי מרכז כדי להותיר את מרצ מעל אחוז החסימה

העניין סביב מיכאלי ורשימתה החדשה עשוי להעביר אליה מצביעים משמאל, אולם במרצ דוחים זאת וטוענים כי מדובר ב"התלהבות זמנית". שתי המפלגות ינהלו קמפיינים שונים במטרה לטפח לכל אחת קהל משלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאלי באירוע הצגת הרשימה, אתמול. "אין מה לדבר עם גנץ, שמולי ופרץ"

התאוששותה של מפלגת העבודה בסקרים והעניין שהיא מנסה לייצר סביב הרשימה שבחרה בתחילת השבוע עשויים להעביר לשורותיה בימים הקרובים לא מעט מצביעי מרצ. אף שתנועה המונית של מצביעים למפלגה המתחדשת עשויה לסכן את סיכוייה של מפלגת השמאל הקטנה לעבור את אחוז החסימה, בעבודה ובמרצ לא מתכוונים לאחד את הרשימות כפי שעשו בבחירות הקודמות, אלא לנהל קמפיין שמדגיש את יתרונותיה של כל אחת מהן.  

גורם בעבודה תיאר אמש את העשירייה הפותחת שנבחרה כ"רשימת ה'אול סטאר' של השמאל". לדבריו, לצד היו"ר, מרב מיכאלי, שהפכה סמל למאבק הפמיניסטי, יש ברשימה ייצוג שוויוני לנשים, רב רפורמי, ערבייה ואיזון בין דמויות שמאל לדמויות מתונות יותר. פעיל במפלגה אמר כי "הרשימה הזאת קורצת לשמאל ותשאב קולות בעיקר ממרצ". עם זאת, ציין כי "חסרות בה דמויות משמעותיות מאזורים אחרים בציבוריות הישראלית שיביאו קהלים מגוונים יותר".

ניצן הורוביץ בהפגנה בכיכר הבימה, בשבוע שעבר. במפלגה לא חוששים מהתמודדות בשני ראשיםצילום: תומר אפלבאום

במרצ בטוחים שהתמיכה בהם יציבה ומעריכים שהאהדה לעבודה תחלוף ככל שמועד הבחירות יתקרב. "ברור שיש עכשיו 'הייפ' סביב רשימת העבודה", אמר  גורם במרצ, "אבל אנחנו מעריכים שמדובר בהתלהבות זמנית. צריך לזכור במה מדובר: העבודה חוגגת עכשיו בעיקר את העובדה שהיא שוב עוברת את אחוז החסימה. היא לא הפכה למפלגת שלטון".

יממה לפני סגירת הרשימות לכנסת, הסקרים שפורסמו מעידים ששתי המפלגות שומרות על יציבות מעל אחוז החסימה והעבודה אף מגיעה לשמונה מנדטים. עם זאת, ההשפעה של הפריימריז בעבודה על המצביעים עדיין לא נבחנה לעומק. "אנחנו לא בתחרות עם מרצ", אמרה מיכאלי אתמול במעמד הצגת הרשימה החדשה. "מרצ היא מפלגה חשובה. חשוב שהיא תמשיך להתקיים. העבודה חוזרת לתפקיד המקורי שלה: להיות המפלגה המרכזית במחנה המרכז-שמאל".

גם יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, לא נשמע מודאג מהתמודדות בשני ראשים. "אני לא חושש ולא מוטרד", אמר ל"הארץ". "מרצ ומפלגת העבודה תמיד היו מפלגות קרובות. לאורך השנים שיתפנו פעולה הרבה פעמים. אבל אלה שתי מפלגות עם אופי שונה וכיוונים שונים. בבחירות האלה די ברור שמפלגת העבודה חותרת למרכז ומרצ היא מפלגת השמאל היחידה. היא תעמוד על האידיאולוגיה והערכים שלה. כמובן שאחרי הבחירות נשתף פעולה ונפעל יחד להקמת ממשלת שינוי".

בחירות בכפר קאסם, ב-2019. במרצ בונים על המצביעים הערביםצילום: מוטי מילרוד

מיכאלי והורוביץ מתכוונים לנהל כעת קמפיינים שונים בתכלית כדי לבדל את שתי המפלגות זו מזו ולטפח לכל אחת קהל מצביעים משלה. מרצ צפויה להתמקד בערכי שמאל מובהקים, בתחומי דת ומדינה, בניסיון לגייס כמנדט וחצי מקרב מצביעים ערבים - כפי שעשו בסבב הבחירות הראשון ב-2019. כעת, עם התפרקותה הצפויה של הרשימה המשותפת, במרצ תולים תקווה במצביעים ערבים שממילא לא מגלים אהדה רבה לעבודה וליש עתיד. בעבודה, מנגד, יפנו כעת למרכז המפה הפוליטית, גם כדי למנוע מצב שבו מרצ לא עוברת את אחוז החסימה - דבר שיפגע בגוש השמאל. 

בשתי המפלגות מחזרים אחרי מצביעי כחול לבן המאוכזבים שערקו בשנתיים האחרונות לתמיכה אסטרטגית בבני גנץ בתקווה למהפך. הפעם, מעריכים בעבודה ובמרצ, יהיו פחות הצבעות אסטרטגיות בקרב מצביעי השמאל. "בסופו של דבר נדידה של עשרות אלפי קולות לא מתרחשת בין שתי מפלגות קטנות אלא בעיקר כשיש מפלגה גדולה שיכולה להחליף את השלטון", אמר גורם במרצ. "נכון לעכשיו, הפער של יש עתיד מהליכוד גדול מאוד. לפיד לא נתפס כאלטרנטיבה - גם לא ברמת ההתאמה לראשות הממשלה".

מיכאלי בוחנת חיבורים עם שלח וחולדאי

מיכאלי מסרבת בינתיים להצהיר פומבית על תמיכת העבודה במועמדותו של לפיד לתפקיד ראש הממשלה. במקום זאת, עד כמה שהדבר רחוק מהמציאות, היא מנסה להצמיד לעבודה תדמית של מפלגת שלטון. "זה שקשה לדמיין את העבודה כמפלגת שלטון אני מבינה", אמרה, "אבל זה המסלול שעליו העבודה התחילה עכשיו ללכת שוב. אני קוראת לכל מצביעי כחול לבן שחשבו ששם נמצאת מפלגת העבודה החדשה והתאכזבו בצורה הקשה ביותר: בואו הביתה. וגם לאלה שחושבים בטעות שסער או בנט הם התשובה וטועים להבין שבאופן הזה נתנו את הכח הפוליטי לצד השני של המפה".

רון חולדאי, לפני כשבועיים. מיכאלי עשויה להציע לו שריון בעשיריה הפותחתצילום: תומר אפלבאום

מיכאלי מנהלת כעת מגעים קדחתניים כדי לבחון אפשרויות לחיבורים נוספים עד הגשת הרשימות מחרתיים. היא אמנם לא רוצה להתאחד עם רשימות נוספות, אך עשויה להציע לרון חולדאי או לעפר שלח לזכות בשריונים בעשירייה הפותחת אם הדבר ישפר את סיכוייה של המפלגה בבחירות. אמש נפגשה מיכאלי עם שלח, אך השניים לא הגיעו להסכמות לאחר שהיא סירבה לבקשתו לצרף את רשימתו לרשימת העבודה והסכימה לצרף אותו כשריון בודד. באשר לישראלים, נראה כי עד כה לא היתה התקדמות במשא ומתן, כאשר גורמים בעבודה טוענים שהוא נובע מחילוקי דעות פנימיים במפלגתו של רון חולדאי.

כך או כך, מיכאלי הבהירה אתמול כי אין לה כל כוונה להתאחד עם כחול לבן. "כחול לבן בצדק יורדת תחת אחוז החסימה", אמרה מיכאלי, "היא סיימה את דרכה. אין מה לדבר איתם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ