יהונתן ליס
יהונתן ליס

העבודה ומרצ חתמו היום (חמישי) על הסכם עודפים, לקראת הבחירות לכנסת ה-24. בהודעה משותפת שיצאה מטעם שתי המפלגות, הודיעו ראשיהן, מרב מיכאלי וניצן הורוביץ, על חתימת ההסכם.

אף שמרצ מתנדנדת סביב אחוז החסימה, המפלגות נמנעו מלהתאחד טרם הגשת הרשימות בשבוע שעבר. בעבודה ובמרצ מתכוונים לנהל קמפיין שמדגיש את יתרונותיה של כל אחת מהן. גורמים במרצ אמרו ל"הארץ" בשבוע שעבר כי הם בטוחים שהתמיכה בהם יציבה ומעריכים שהאהדה לעבודה תחלוף ככל שמועד הבחירות יתקרב.

"ברור שיש עכשיו 'הייפ' סביב רשימת העבודה", אמר גורם במרצ בשבוע שעבר, "אבל אנחנו מעריכים שמדובר בהתלהבות זמנית. צריך לזכור במה מדובר: העבודה חוגגת עכשיו בעיקר את העובדה שהיא שוב עוברת את אחוז החסימה. היא לא הפכה למפלגת שלטון".

הסכמי העודפים מחלקים בין צמדי רשימות הקרובות אידאולוגית את הקולות שנותרו לאחר חלוקת המנדטים הראשונית, אם שתיהן נכנסו לכנסת. הנוסחה המחלקת אותם נקבעה כך שתיטיב לרוב עם המפלגות שקיבלו יותר מנדטים, ולא עם אלה שקיבלו מספר גדול יותר של קולות עודפים. החלוקה מתייחסת בתחילה לשתי הרשימות כאל רשימה אחת, ולאחר מכן נקבע איזו מהן תקבל את המנדטים העודפים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ