ח"כים בישראל ביתנו הטילו ספק בחיסון לקורונה, אך טוענים: זהו לא קמפיין מתוזמן

אלי אבידר מסרב להתחסן וליברמן אמר כי "יש לא מעט נעלמים בקשר לחיסון". אך יו"ר המפלגה דוחה טענות שעלו ברשתות החברתיות כי הוא מנסה למשוך קולות של "מכחישי קורונה": "פייק ניוז מבית היוצר של נתניהו"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן בירושלים, בחודש שעבר
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

סיעת ישראל ביתנו ספגה באחרונה ביקורת מצד גורמים במערכת הבריאות, לאחר שכמה מחברי הסיעה פרסמו אמירות מסתייגות בעניין החיסון נגד קורונה. עם זאת, במפלגה מתעקשים כי לא מדובר בקמפיין מתוזמן שנועד למשוך את קולות "מכחישי הקורונה".

מי שמיצב עצמו כמתנגד לחיסונים הוא ח"כ אלי אבידר, שהכריז בקיץ האחרון כי הוא "מאמין בגוף האדם" וטען כי לא לכל בעיה רפואית חייבים להמציא תרופה או חיסון. אבידר הצהיר במפורש כי הוא אינו מתכוון להתחסן נגד קורונה, והסביר כי לתפיסתו מבצע החיסונים הפך למפגן ראווה במסע התעמולה של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"זה עניין אישי שלי", סייג אבידר שלשום בראיון לערוץ "דמוקרטיוי", והוסיף כי הוא אינו "מכחיש קורונה" ואינו קורא לציבור שלא להתחסן. עם זאת, בחודש שעבר טען אבידר בריאיון למקומון בבאר שבע "ברנז'ה": "יש לנו 900 חולים קשים, אבל זה לא חולים קשים". לדבריו, "חלק מהחולים לא צריכים להיות בכלל בבתי חולים. כל אחד שמשתעל מכניסים אותו לבית החולים".

אבידר בכנסת, בספטמבר. "כל אחד שמשתעל מכניסים אותו לבית החולים"צילום: שמוליק גרוסמן/דוברות הכנסת

מלבד אבידר, גם יו"ר המפלגה, ח"כ אביגדור ליברמן, הביע ספקות לגבי החיסון. "אנחנו לא יודעים שום דבר בנוגע לחיסון עדיין", אמר. בריאיון לכאן 11 התייחס ליברמן לבחירתו של ח"כ אבידר שלא להתחסן, והסביר כי אבידר "מאמין ביוגה, בטבעונות ובספורט". ליברמן הוסיף כי הוא עוקב אחר ההודעות שמפרסם ארגון הבריאות העולמי, שלפיהן ישנם "לא מעט נעלמים" בנוגע לחיסון. "אני לא יודע לכמה זמן הוא יעיל, אני לא יודע אם צריך להיבדק גם אחרי החיסון השני", אמר. עם זאת, ציין כי התחסן נגד הנגיף והמליץ לציבור לעשות כמותו, אך הוסיף כי הוא מתנגד לכפיית חיסונים על האוכלוסייה. 

לעמדתו הצטרפה גם ח"כ יוליה מלינובסקי מהמפלגה, שכתבה שלשום בטוויטר כי "כפייה על אזרחים היא פסולה ולא משנה באיזה תחום". מלינובסקי אמרה כי היא עצמה בחרה להתחסן, אך ציינה כי לשיטתה "הכפייה פשוט לא עובדת, צריך לדבר עם האזרחים בגובה העיניים ולא להתייחס אליהם כמו עדר".

שר הבריאות יולי אדלשטיין מהליכוד התבטא בעבר בנושא וכתב בטוויטר כי ח"כים של ישראל ביתנו מפיצים "פייק ניוז" וקוראים לא להתחסן. "הייתי רוצה להבין מיו"ר מפלגתם, אביגדור ליברמן, אם זו עמדה מגובשת של הסיעה והמפלגה", כתב.

מקור במפלגה הכחיש בשיחה עם "הארץ" כי ישנה החלטה מכוונת מצד הסיעה לפזר אמירות מסוג זה בנושא בניסיון למשוך מצביעים פוטנציאליים. לדבריו, אם תקודם חקיקה שתכלול הטלת סנקציות על אזרחים שיבחרו שלא להתחסן, חברי הכנסת של הסיעה יצביעו בהתאם לאמונתם - ולא תוטל משמעת סיעתית. בנוגע לטענה כי חברי הכנסת של הסיעה מחבלים במבצע החיסונים, אמר המקור: "יש הבדל בין לשאול את השאלות הלגיטימיות לבין להגיד שאנחנו נגד חיסונים".

ליברמן השיב אמש בפייסבוק לביקורת שהועלתה נגד מפלגתו ברשתות החברתיות בנושא ההתנגדות לחיסונים. "הפייק ניוז המסתובב ברשתות בשעות האחרונות הוא לא יותר מתעמולה מתוזמנת מבית היוצר של נתניהו", כתב והוסיף: ראש הממשלה "מנסה להדביק לישראל ביתנו התנגדות לחיסונים, אך שקרים וכזבים לא יעזרו. אני ורעייתי היינו בין הראשונים לקבל את שתי מנות החיסון ואני קורא לציבור ללכת ולהתחסן. אך כפי שהבהירו היועץ המשפטי לממשלה וההסתדרות הרפואית, לא ניתן לבצע חיסונים בכפייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ