יהונתן ליס
יהונתן ליס

הודעת טקסט שהפיץ יאיר לפיד לתומכים פוטנציאליים הקפיצה היום (ראשון) את מפלגות השמאל. "מפלגות עם חמישה מנדטים לא מחליפות שלטון ומפלגות עם שישה לא מצילות את הדמוקרטיה", נכתב תחת שמו של לפיד, "שינוי גדול עושים רק עם יש עתיד גדולה". ההודעה כיוונה לכל המפלגות אך פנתה במיוחד לתומכי כחול לבן, בקריאה להעתיק את תמיכתם ללפיד. "כל מי ששותף בממשלה המנופחת והבזבזנית הזו השאיר את נתניהו בבלפור", נכתב.

שלוש המפלגות הקטנות בגוש — כחול לבן, העבודה ומרצ — נמצאות קרוב לאחוז החסימה, וקמפיין משמעותי של לפיד עשוי להותיר אותן מחוץ לכנסת הבאה. ביש עתיד אישרו שהם עומדים מאחורי ההודעה, אך טענו שלא מדובר בקמפיין נרחב ל"שתיית" המנדטים ממפלגות הגוש אלא בניסיון לשכנע מתלבטים להעדיף את רשימתם.

בכחול לבן, בעבודה ובמרצ הגיבו בחריפות למהלך. "בזמן שנתניהו נלחם כדי שבן גביר יעבור את אחוז החסימה ויחזק את הגוש, לפיד פועל כדי להישאר בלי גוש", אמרו במפלגת העבודה. גורם במפלגה הוסיף כי "אם פניו של לפיד למלחמה, הוא יקבל אותה". בעבודה הבהירו שאם יו"ר יש עתיד לא יגנוז את המהלך, בכוונתם להפיץ קמפיין שהכינו מבעוד מועד על זגזוגיו של לפיד לאורך השנים. "המסגור של הסרטונים, שחלקם מוכרים וחלקם לא, יפגע בלפיד ובמפלגה שלו. אנחנו קוראים לו להתנהל באחריות ולבחור את טובת הגוש על פני טובתו האישית. אם הוא רוצה לגדול שיפנה ימינה ויביא מנדטים מבנט וסער, ולא על חשבון הגוש".

"לפיד פועל כדי להישאר בלי גוש", אמרו במפלגת העבודהצילום: אליהו הרשקוביץ

גם בכחול לבן הזהירו מהמהלך. "ללפיד ברור שאף אחת מהמפלגות בגוש השמאל לא תפרוש לפני הבחירות", אמר גורם במפלגה, "מדובר בשלוש מפלגות שכל אחת מהן עומדת לכל היותר על שישה מנדטים. לכן, כל מהלך שלו לשתיית מנדטים מסכן מאות אלפי קולות של הגוש". לדבריו, "זה מהלך אסוני. כשגנץ הוביל מהלך דומה בבחירות הקודמות, דאגנו להפסיק את הקמפיין כשהמפלגות האחרות הגיעו לשישה מנדטים כדי לא לסכן את הגוש".

במרצ הזהירו שהמהלך עשוי להותיר את המפלגה מתחת לאחוז החסימה. "לפיד יודע שאם אין מרצ בכנסת הבאה, לנתניהו יהיו 61 מנדטים להרכבת ממשלה. בלי מרצ, אין לגוש מתנגדי נתניהו 61 מנדטים לקואליציה", אמר בכיר במפלגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ