אנשי מרכז־ימין וותיקי העבודה: המצביעים שמאמינים בכחול לבן

הסקרים חוזים למפלגה ארבעה-שישה מנדטים, וסקרים פנימיים מראים שהמסר כי לא תיכנס שוב לממשלת נתניהו נקלט בציבור. "הארץ" שוחח עם תומכי גנץ, שמסבירים מדוע יצביעו לו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"דניאל מלכה במושב תלמי יפה, אתמול. "אנשים יופתעו ביום שלישי הבא, כשכחול לבן תהיה עם שישה־שבעה מנדטים"

דביר קריב, בעבר בכיר בשב"כ, מתכוון להצביע בבחירות הקרובות לכחול לבן. שלשום הוא חשף את כוונתו בפייסבוק, וחשש מהתגובות שיקבל. "אני בהלם מהתמיכה", הוא אומר, "הייתי בטוח שאחטוף, אבל אני ממש מופתע מהתגובות". לדברי קריב, זו הפעם הראשונה שיצביע למפלגה. הוא מסביר כי החליט לעשות כן כי גנץ נמצא על סף אחוז החסימה, והוא חושש ש"הקואליציה של הלא מושחתים", לדבריו, תמצא את עצמה עם ארבעה מנדטים פחות. "זה לא שהוא ראוי להיות מנהיג או ראש הממשלה", הוא מבהיר, "את המחיר של הטעות שלו הוא משלם בכך שהמפלגה שלו עברה מיותר מ-30 מנדטים לגבול אחוז החסימה. אבל אני חושב טקטית". לדברי קריב, על החלטתו השפיעו גם הפרסומים שלפיהם בליכוד הנחו את מצביעיהם לשקר בסקרים כדי לשוות מצב שגנץ עובר את אחוז החסימה. "זה מאוד עצבן אותי שמפלגה שמובלת על ידי שקרן מחליטה לשקר בסקרים, ובעיניהם זה לגיטימי כדי לתת תחושה שגנץ עובר והדברים רק חיזקו את דעתי להצביע הצבעת מחאה לכחול לבן".

קריב לא לבד. כחול לבן, שנחשבה עד לאחרונה לסוס מת, הצליחה לבסס לעצמה בחודשים האחרונים בסיס תומכים שמעלה אותה באופן עקבי מעל אחוז החסימה. במפלגות המרכז־שמאל מכירים בהתחזקות היחסית של כחול לבן, אך מעריכים שמדובר במצביעים פריכים שעשויים גם לנטוש אותה ברגע האמת אם ימצאו חלופות טובות יותר. כך או אחרת, במרבית הסקרים מאז דצמבר האחרון ראש הממשלה החלופי נהנה מארבעה עד שישה מנדטים, ומותיר דווקא את מרצ הוותיקה להיאבק על הכניסה לכנסת.

דניאל מלכה, בן 54 ממושב תלמי יפה שליד אשקלון ואיש קבע בעברו, הוא תומך עקבי בגנץ ובכחול לבן. לדבריו, גנץ היה בעבר מפקדו בצנחנים ובאוגדת יהודה ושומרון, והוא "איתו עד הסוף". "אנשים יופתעו ביום שלישי הבא כשכחול לבן תהיה עם בין שישה לשבעה מנדטים", הוא אומר, "אנשים יושבים על הטריבונה עכשיו ומחכים לראות מה יקרה, אבל בסוף הם יחזרו הביתה לכחול לבן. אני לא איש שמאל, אני בדעות ימין־מרכז ואנשים כמוני חונים כרגע אצל בנט או סער. אבל אני בטוח שאנשים יבינו עד יום שלישי הבא שבני אולי התאבד פוליטית, אבל כמו שמשון הוא הציג את נתניהו במערומיו. כולם יודעים כמה בני אדם ערכי וישר. האמת חשובה לו. הוא לא מייצג דעות שמאל, אלא את עמדות המרכז שזה רוב העם. כולם כועסים עליו שלא עמד במילה שלו כשסגר עם נתניהו, אבל לולא בני אדון נתניהו היה עושה היום מה שהוא רוצה בממשלה — ולראיה, הוא ניסה להעביר החלטה בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה וגנץ עצר אותו. גם אם גנץ טעה, הוא האמין שזו הדרך הנכונה ואני איתו בכל החלטה שיבחר".

דביר קריבצילום: רפאל בן משה

מפלגת כחול לבן נהנית כיום מארבעה קהלים עיקריים שמתכוונים לתמוך בה. הקהל הראשון הוא בני 50 פלוס, תומכי כחול לבן בעבר, שמגדירים עצמם אנשי מרכז־ימין. הם תומכים בגנץ בשל היותו איש ישר וערכי, שהיה נכון להקריב את עתידו הפוליטי ולהיכנס לממשלתו של בנימין נתניהו כדי לבלום את ניסיונותיו לחבל במערכת המשפט.

הקהל השני הם מצביעי מפלגת העבודה הוותיקים, שלא מוצאים את עצמם בהרכב העדכני של הרשימה בראשות מרב מיכאלי ורואים בגנץ את ממשיך דרכו של רבין. הח"כים לשעבר אברהם כץ עוז, מיקי בר זוהר ורפי אלול היו בין הקוראים לפעילי העבודה לעבור לשורות כחול לבן.

יו"ר מפלגת העבודה מירב מיכאלי מצביעה בפריימריז, בינואר. מצביעי מפלגת העבודה הוותיקים לא מוצאים את עצמם בהרכב העדכני של הרשימהצילום: תומר אפלבאום

לצד הקבוצות הללו, פועלות שתי קבוצות נוספות של מצביעים אסטרטגיים: האחת מקרב מצביעי המרכז־שמאל, שמעריכים שיהיו בחירות חמישיות ומצביעים לגנץ כדי לסכל את "מזימת אפריל" — החשש שנתניהו יפטר את שרי כחול לבן מיד לאחר הבחירות וינצל את התקופה עד הרכבת הממשלה הבאה כדי להדיח את היועץ המשפטי לממשלה ולמלט את עצמו מהמשפט נגדו. הקבוצה האסטרטגית השנייה פועלת להעביר את גנץ מעל אחוז החסימה מחשש שקולותיהם של עשרות אלפי תומכי גוש המרכז־שמאל יירדו לטמיון אם כחול לבן לא תיבחר לכנסת בסופו של דבר.

שרית קלז, בת 29 מקיבוץ מגל, משתייכת לקבוצה השנייה, של מצביעי העבודה שערקו לכחול לבן. "יש שבמרב מיכאלי יוהרה והיא הפכה יותר שמאלנית ממרצ", היא אומרת, "אני מאמינה שגנץ התפכח כמו כולנו והוא לא ייכנס לממשלה של נתניהו שוב. מעבר לזה, כל אותם מלעיזים נגד גנץ, כל אותם עכברים שברחו מהספינה, לעומתם גנץ הוא כמו קברניט אמיתי שנשאר בספינה ושומר עליה. זה קל לברוח ולעבור למפלגות אחרות אבל החוכמה היא לשמר את מה שבנית ולא לפחד, ואני מעריכה את זה בגנץ". היא מבהירה שגנץ לא אכזב אותה כשחבר לממשלתו של נתניהו. "אני כמו בני גנץ חשבתי שזה נכון שייכנס לממשלה כי זה עדיף על בחירות רביעיות. כמו גנץ, לא האמנתי שנתניהו לא יקיים את הסכם הרוטציה, אבל אני כן מאמינה שגנץ דאג לכך שלא יקרו בממשלה דברים גרועים יותר. אני מאמינה ביושרה שלו. אולי הוא לא פוליטיקאי משופשף, אבל הוא כן בן אדם".

גם עמרי מורד, אב לשניים מבאר שבע, יתמוך בגנץ אף שגדל בבית של תומכי העבודה. לדבריו, רוב משפחתו עברה לתמוך בגנץ לאחר שהצטרף לפוליטיקה. "גדלנו על ברכי מפלגת העבודה", הוא אומר, "הייתי רואה את רבין ופרס לא מעט. אבל העבודה זה לא מה שהיה פעם. אני, ארבעת האחים שלי וההורים חיפשנו תחליף".

לדברי מורד, "גנץ הוא דמות שמאוד משקפת את הישראלי היפה, את הערכים של פעם שכבר לא קיימים. את טוהר המידות. תכלס כיום אין מפלגות, זה הכל אנשים. ביבי הוא לא ימין והשמאל הוא לא שמאל. היום הרוב הוא מרכז ואתה צריך לבחור אנשים".

בכחול לבן סימנו מאגר של כשמונה מנדטים שמזדהים עקרונית עם גנץ והרשימה, וממנו הם מנסים לגייס את התמיכה. אחד המסרים המרכזיים שיקדמו בימים הקרובים הוא ההערכה ששני הגושים — נתניהו ומתנגדיו — לא יצליחו לגייס 61 מנדטים, וסבב הבחירות הבא ממילא מעבר לפינה.

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ בכניסה למצפה יאיר שבדרום הר חברון, אתמול. המפלגה מדשדשת בגבול אחוז החסימה צילום: אליהו הרשקוביץ

בינתיים, במפלגה מביעים סיפוק מהצלחתו של גנץ להתמודד עם אובדן האמון בו לאחר שהפר את התחייבותו שלא לשבת בקואליציה אחת תחת נתניהו. לפי הסקרים הפנימיים של המפלגה, המסר שלפיו לא יחבור לנתניהו פעם נוספת שהוא מפיץ בשבועות האחרונים מתחיל להתקבל בציבור. הסקרים מראים כי לפני חודשיים 65% מהנשאלים חשבו שיש סיכוי שגנץ ישב עם נתניהו גם אחרי הבחירות הקרובות, אולם כיום האמון בגנץ גבר ורק 12% מהנשאלים סבורים כך.

עופר איש שלום בתל אביב, אתמול. "לא התאכזבתי"צילום: מוטי מילרוד

עופר איש שלום, מפתח אפליקציות מגני תקווה, דווקא מגבה את החלטתו של גנץ להיכנס לממשלת נתניהו. "לא התאכזבתי", הוא אומר, "חשבתי שאני סומך עליו. האלטרנטיבה היתה יותר גרועה אם היינו הולכים לעוד בחירות. היה לו הסכם רוטציה טוב עד שהנוכל בגד בו. זה כמו האיש הישר והטוב שנלחם במושחת". לדברי איש שלום, "תמיד אהבתי את גנץ. אפילו לפני שאמר שהוא רץ אמרתי שהוא מבחינתי התקווה. הצבעתי לו בכל הפעמים. אני סומך עליו ומעדיף לתת לו את הקול שלי. לגנץ יש רשימה מצוינת, בעיקר חילי טרופר ואורית פרקש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ