נתניהו על חוק הלאום: לא נועד לפגוע בערבים, מטרתו לעצור הסתננות מאפריקה

בריאיון לעיתון הערבי כל אל-ערב אמר רה"מ: "יש חוסר הבנה למהות החוק, הוא קיים בהרבה דמוקרטיות". לדבריו החוק קבע שהשפה הרשמית בישראל היא עברית, אך מעמדה של הערבית לא ייפגע

לוגו הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו מבקר בטירה, בדצמבר
לוגו הארץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר כי חוק הלאום לא נחקק נגד האזרחים הערבים, אלא כדי למנוע כניסת מהגדרים מאפריקה לישראל באופן לא חוקי. בריאיון לעיתון הערבי "כל אל-ערב" שפורסם היום (שבת) הוסיף נתניהו: "חוק הלאום לא מבטל את מעמד השפה הערבית, אף שהוא קובע כי עברית היא השפה הרשמית".

לדברי נתניהו, חוק הלאום קובע שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, אבל "יש עוד הרבה חוקים שמבטיחים זכויות שוות לכל אזרחי המדינה". הוא טען כי יש חוסר הבנה למהות החוק בישראל, אבל חוקים דומים קיימים בהרבה מדינות דמוקרטיות בעולם, ובכלל זה גם באירופה. 

חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) מסרה בתגובה על הדברים: "נתניהו הגזען חושב שאנחנו הערבים עם של מטומטמים. הוא חושב שאפשר לשקר לנו בפנים, ונקנה את זה. יכול להיות שביבי התחיל גם להאמין לשקרים של עצמו. חוק הלאום הוא חוק מיסוד העליונות היהודית והיסודות לשלטון אפרטהייד בהובלת נתניהו".

במסגרת מסע הבחירות הנוכחי, נתניהו מרבה בביקורים ביישובים ערביים ברחבי הארץ. אף שמטרתם המוצהרת של חלק מהביקורים היתה עידוד ההתחסנות, בחברה הערבית היו סבורים כי מדובר באקט פוליטי שמטרתו לנצל את הקרע ברשימה המשותפת כדי למשוך מצביעים ערבים לליכוד. לפי נתונים רשמיים של הליכוד, בבחירות האחרונות קיבלה המפלגה כ–11 אלף קולות ביישובים הערביים והדרוזיים, וככל הנראה מאות קולות נוספים ביישובים מעורבים. מעט יותר משתי המערכות הבחירות שהתקיימו ב–2019, אז קיבלה המפלגה כ–9,000 קולות בכל סבב.

שלטי בחירות של הליכוד הפונים לאוכלוסיה הערבית, השבועצילום: אליהו הרשקוביץ

לאחר אישור החוק ב-2018, תקף נתניהו את הביקורת שנשמעה מצד האופוזיציה על חוק הלאום ואמר: "ההתקפות שהגיעו מחוגי השמאל שמגדיר את עצמו ציוני חושפות את השפל אליו הידרדר, האם הקביעה שהתקווה היא ההמנון שלנו גורעת כהוא זה מן הזכויות האישיות שלאדם כלשהו בישראל? הבל". לדבריו "יש בכלל התרסה על מושג מדינת הלאום במדינות רבות, אבל קודם כל במדינת ישראל, מה שמערער את יסוד הקיום שלנו. ועל כן ההתקפות שהגיעו מחוגי השמאל שמגדיר את עצמו כציוני הן אבסורדיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ