בחירות 2021: איפה אני מצביע ועד מתי פתוחות הקלפיות? המדריך לבוחר

מה עושה מי שנמצא בבידוד או חולה בקורונה? מי יכול להצביע במעטפה כפולה? והאם אפשר לנסוע בחינם לקלפי? כל מה שצריך לדעת לקראת בחירות 2021

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצביע בקלפי בירושלים בבחירות 2020
הארץ

הבחירות לכנסת ה-24 יתקיימו ביום שלישי, 23 במרץ 2021. 6,578,084 אזרחים בעלי זכות בחירה יוכלו לממש ביום זה את זכותם להצביע. איך מתנהל יום הבחירות, איך מאתרים את הקלפי ומה הן שעות ההצבעה? "הארץ" הכין מדריך קצר לבוחרים.

איפה אני מצביע?

ברחבי ישראל יוצבו 13,685 קלפיות ו-103 קלפיות נוספות יוצבו בנציגויות ישראל בחו"ל. כל בוחר אמור לקבל בדואר הודעה שמפרטת היכן הקלפי שבה הוא מצביע. מי שלא קיבל הודעה יכול ללחוץ כאן לאיתור הקלפי באתר משרד הפנים או להתקשר למוקד טלפוני לבירור, בשפות עברית, ערבית, רוסית, אמהרית ואנגלית, בטלפון שמספרו 1-800-201-179. מי שרוצה לקבל את המידע במסרון, יכול לשלוח את מספר תעודת הזהות (כולל ספרת ביקורת) ואת תאריך הנפקת התעודה למספר 050-8085445 או בפקס שמספרו 1-800-201-187. 

מי זכאי להצביע?

כל אזרח ישראלי שמלאו לו 18 ביום הבחירות (נולד ב-12.4.2003 או לפני כן) ושנרשם במרשם האוכלוסין עד 28 בינואר 2021.

מה צריך להביא איתי לקלפי?

אין חובה להציג את ההודעה לבוחר בקלפי. ניתן להצביע רק באמצעות תעודת זהות ורישיון נהיגה או דרכון בתוקף. חיילים יכולים להביא תעודת חוגר ושוטרים יכולים להביא תעודת שוטר. במקרה ששוטר מגיע לקלפי ללא מדים, עליו להביא אישור הצבעה בבגדים אזרחיים.

באיזה שעות אפשר להצביע?

שעות ההצבעה הן בין 7:00 ל-22:00. ביישובים שבהם מספר המצביעים קטן מ-350, בבתי סוהר ובתי חולים שעות ההצבעה הן 7:00 עד 20:00. בקלפיות לחייבים בבידוד ולחולי קורונה מאומתים, שעות ההצבעה הן בין 8:00 ל-19:00.

תהליך ההצבעה מעט השתנה בגלל נגיף הקורונה. איך זה בא לידי ביטוי?

כדי לצמצם עומסים, התווספו מעל ל-3,000 קלפיות ביחס לבחירות הקודמות. בכל קלפי יוצבו שני פרגודים, כך שהליך ההצבעה יהיה מהיר יותר ויתקצרו זמני ההמתנה. על הרצפה יונחו סימונים בולטים שיעזרו בשמירת מרחק של שני מטרים, וסדרן ממונה קורונה יאכוף את עטיית המסכות ושמירת המרחק. תוצב מחיצה בין ועדת הקלפי לבין הבוחר, והבוחר יתבקש לחטא את ידיו בכניסה לקלפי ולפני ההצבעה. על מנת להזדהות יש להוריד את המסכה עד גובה הסנטר, ואז להחזיר אותה לפנים. 

ומה עושה מי שנמצא בבידוד או חולה בקורונה?

חולים מאומתים יצביעו במתחמי "הצבע וסע", ואילו קלפיות המבודדים יהיו חלקן בסניפים של קופות החולים וחלקן במתחמי "הצבע וסע". חולה מאומת לא יוכל להגיע באופן עצמאי, אלא יצטרך להגיע בהסעה מיוחדת שמארגנת ועדת הבחירות המרכזית. מי שנמצא בבידוד יגיעו ברכבו הפרטי, כשהוא נוסע לבדו או עם בני משפחה נוספים שנמצאים בבידוד. למי שאין בבעלותו רכב פרטי, יוכל להיעזר במערך ההיסעים שמארגנת ועדת הבחירות המרכזית. היציאה מהבית היא אך ורק לצורך הצבעה, ואסור לבצע עצירות ביניים מהבית לקלפי ובחזרה.

איך עובד תהליך ההצבעה בקלפי "הצבע וסע"?

רשימת הקלפיות לחולי קורונה ולמבודדים והסדרי ההסעות לקלפי - בלינק הזה

שעות ההצבעה בקלפי "הצבע וסע" הוא בין 8:00 ל-19:00. ביום הבחירות ניתן להזמין הסעה לקלפי עד השעה 16:00. הנסיעה היא במונית אישית, בעלת מחיצה בין הנהג לנוסע. מספר חולים מאומתים מאותו משק בית יוכלו לנסוע יחד. בסיום ההצבעה ייצא הבוחר ממקום הקלפי לעבר רכבו הפרטי או לאותה המונית שהסיעה אותו לקלפי. חולה מאומת שלא מסוגל לצאת מהרכב יצביע בקלפי מיוחדת שתוצמד למכונית  - והוא יוכל להצביע בעודו ברכב.

מי שיצביע בקלפיות המיוחדות למעשה מצביע במעטפה כפולה - הבוחר לא מכניס את המעטפה לתיבת הקלפי, אלא מכניס את המעטפה למעטפה חיצונית, עליה רושמים את פרטיו, ורק אז תוכנס המעטפה לתיבת הקלפי. ספירת המעטפות הכפולות אינה מתבצעת בקלפי עצמה, אלא במטה של ועדת הבחירות המרכזית בכנסת, לשם משונעות המעטפות בתום ההצבעה.

קלפי למצביעים שנמצאים בבידוד בראש העין בבחירות 2020צילום: תומר אפלבאום

אני לא יכול להצביע בקלפי שאני רשום אליה. מה לעשות?

חיילים, שליחי משרד החוץ, עובדי מדינה בחו"ל, שליחי המוסדות הציוניים, מאושפזים בבתי חולים, נשים במעון לנשים מוכות, אסירים, עצורים ובעלי מוגבלויות שנמצאים במוסדות רשאים להצביע בהסדר מיוחד במעטפה כפולה.

בעלי מוגבלויות רשאים להצביע בכל אחת מ-2,218 הקלפיות הנגישות המיוחדות. ניתן לברר את מיקומן באתר ועד הבחירות (לחצו כאן) או במוקד הטלפוני של ועדת הבחירות המרכזית.

האם אדם שמלווה בוחר בעל מוגבלות יכול להצביע בקלפי הנגישה?

לא. מלווה שאינו מוגבל בניידות לא יכול להצביע בקלפי הנגישה אלא בקלפי שאליה הוא משויך. 

אני מאושפז בבית חולים, האם אני יכול להצביע שם?

אדם מאושפז יכול להצביע בבית חולים רק אם ברשותו "טופס אישור הצבעה בבתי חולים" שאותו הוא מקבל מאחראי בית החולים. עובדי צוות רפואי ושוטרים רשאים גם הם להצביע בקלפי בבית החולים. אין זכאות להצבעה בבית חולים עבור מי שנמצא באשפוז יום או בני משפחה של מאושפזים. שעות פתיחת הקלפיות בבתי החולים הן בין 8:00 ל-20:00.

אני נמצא הרחק מהקלפי שאליה אני רשום. האם אני יכול לנסוע בחינם?

יום הבחירות הוא יום שבתון אך התחבורה הציבורית פועלת. כדי לאפשר לכל בעלי זכות הבחירה להגיע לקלפיות, הנסיעה בתחבורה הציבורית הבינעירונית וברכבת ישראל תתאפשר לכל הציבור חינם, החל מהשעה 20:00 ביום שלפני יום הבחירות (22.3) ועד לתום פעילות התחבורה הציבורית ביום הבחירות (בערך בחצות). הנסיעה בקווי האוטובוס הפתוחים לציבור תתאפשר ללא צורך בכרטיס, ונוסעי הרכבת יוכלו לקבל כרטיס ללא עלות בקופות השירות בתחנות הרכבת. את פירוט הקווים הבינעירוניים הפתוחים חינם ניתן למצוא במוקד המידע הארצי לתחבורה ציבורית, במספר 8787*.

מי חייב לעבוד בבחירות למרות יום השבתון?

ועדת הבחירות המרכזית קבעה מהם השירותי הציבוריים שיפעלו כרגיל ביום הבחירות, בהם עובדי הוועדה עצמה ומי שעובד עמה, כוחות הביטחון, שירותי תחבורה, חניונים ותחנות דלק, בתי אוכל, מפעלים, תקשורת ועיתונות, בתי קולנוע וחנויות.

מי יכול להיכנס איתי מאחורי הפרגוד?

ההצבעה היא אישית, אך אדם יכול להביא איתו מלווה אם הוא נזקק לו בשל מחלה או מוגבלות.

מותר לצלם בקלפי?

על פי החוק אסור לצלם בקלפי, והאיסור חל גם על חברי ועדת הקלפי. היחידים להם מותר לצלם בשטח הקלפי הם מפקחי טוהר בחירות, שהוכשרו על ידי ועדת הבחירות המרכזית.

איזו הצבעה תיחשב לקול פסול?

פתק לבן שלא נכתב עליו דבר נחשב לפתק פסול ולא ייכלל במניין הקולות הכשרים. פתקים ייפסלו גם במקרה שייכתב עליהם בעט שאינו כחול, דבר מה שאינו אות הרשימה או כינויה, מעטפה עם סימון שעלול לזהות את המצביע, מעטפה שבה שני פתקים שונים או יותר, מעטפה שבה יותר משלושה פתקים זהים, מעטפה שאינה מטעם ועדת הבחירות או מעטפה שאין עליה חתימה של שני חברי ועדת הקלפי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ