"אם נצליח לחזות 61 מנדטים לאחד הגושים - דיינו". שיחת מסדרון עם הסוקר של כאן 11

למרות ההצלחות בסבבים הקודמים, דודי חסיד מתרגש מהבחירות יותר מנתניהו, לא חושש מריבוי המעטפות הכפולות ומהמר מי מהמפלגות המתנדנות תסיים מתחת לאחוז החסימה. לסוקר שלמה פילבר הוא מעדיף שלא להתייחס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חסיד במשרדי קנטאר בגבעתיים, בשנה שעברה

דודי חסיד, מנכ"ל קנטאר והסוקר של תאגיד השידור הציבורי כאן 11, מה שלומך?

אהלן, מה שלומך?

אני מצוין, תגיד לי אתה, איך התחושות לקראת היום הגדול שלך?

אנחנו בדריכות גבוהה מאוד לקראת מחר (יום הבחירות - הראיון נערך אתמול, י"ב). סיימנו את כל ההכנות, מוכנים להתחיל את היום עם הרבה מאוד מתח והרבה מאוד דריכות.

מי מתרגש יותר, אתה או ביבי?

אני מניח שאני, בכל זאת.

אתה?

כן, אני מניח שאני ויש עוד לפחות שני סוקרים שמרגישים כמוני, בצורה כזו או אחרת.

מה קורה באמת מאחורי הקלעים? הרי אתם סוגרים את קלפיות המדגם ב-20:00, נכון?

אנחנו לא סוגרים אותן ב-20:00, אנחנו משתמשים בנתונים שנאספו עד 20:00, אבל ממשיכים לאסוף גם לאחר מכן. נתונים נאספים, מגיעים אלינו ואז אנחנו מתחילים לעבוד עליהם. אין הרבה זמן לעבוד.

קלפי לחולים ולמבודדים בירושלים, הבוקר. "אנחנו יודעים להתמודד עם ניסיונות של מפלגות להכשיל את המדגם"צילום: אוהד צויגנברג

מרכז הסקרים של "הארץ": תמונת מצב עדכנית של כל הסקרים וכל הסוקרים

כמה קלפיות מדגם יש לך?

50 קלפיות בכל רחבי הארץ, בכל המגזרים.

ומה קורה בשעה 21:30? אתה בטח כבר פחות או יותר יודע איך נראה המדגם.

ב-21:30 זו בערך השעה שבה דורשים ממך להעביר את הנתונים לגמרי, זו מבחינתנו שעת השין כי צריך להכין גרפיקה באולפן, הפרשנים צריכים לראות את הנתונים כדי שיהיה להם על מה לדבר, להתכונן. ב-21:30 אתה כבר אחרי חלק גדול מהסיפור. זה לא נגמר לגמרי אבל אתה אחרי חלק גדול ממנו.

ובין 21:30 ל-22:00 זה הזמן שלנו העיתונאים לקבל את ההדלפות של המדגמים שלכם שדולפים אלינו, והמטות כולם דרוכים ונצמדים לכל עיתונאי. 

אני חושב שזה מה שקורה בכל הערוצים שברגע שמעלים את זה לגרפיקה, הדברים איכשהו זולגים, זה קורה.

מחתימים אצלכם על סודיות?

אנחנו חתומים על סודיות כולנו, ואני יודע שגם בתאגיד חתומים. אבל זה קורה, כולנו רואים שזה קורה, אמנם ממש ברגעים האחרונים, אבל רבע שעה לפני המדגם עיתונאים מצליחים איכשהו להגיע לנתונים.

בדרך כלל אני שואל במדור פה פוליטיקאים מה התסריט הכי אופטימי שלהם ליום הבחירות. אני אשאל אותך את אותה שאלה, ואני מניח שהתשובה היא להיות הכי קרוב לתוצאות האמת.

במקרה הזה מספיק טוב להיות קרוב לתוצאות האמת, אבל בוא נגיד ככה: אם אני מצליח לאמוד את הגושים בצורה נכונה ומי עבר ומי לא עבר את אחוז החסימה, אפשר להגיד דיינו. האם אנחנו מבינים אם לאחד הגושים יש 61 או שזה נגמר בשיוויון בין הגושים.

שלמה פילבר. "אם אני אגיד משהו על הסקרים שלו אצטרך להגיד כל מה שאני חושב, אז אני מעדיף לא להתייחס"צילום: אמיל סלמן

עד כמה יהיה מסובך להגיע לתוצאות מדוייקות ככל הניתן, בהתחשב במספר המטורף של מעטפות כפולות שיש הפעם בגלל הקורונה?

שמעתי שבסופו של דבר אין כל כך הרבה מבודדים ומאומתים. משהו כמו 50 אלף. ההכנה של מערכת הבחירות היתה, בצדק כנראה, לסיטואציה גרועה יותר. אז יכול להיות שההשפעה לא תהיה כל כך משמעותית כמו שאנחנו רואים כרגע. אבל יש דברים נוספים.

מהם?

דבר ראשון זה מספר המפלגות שנמצאות קרוב לאחוז החסימה. התיקו בין הגושים או לפחות מה שמסתמן כרגע כתיקו בין הגושים שגם מאוד מקשה כי זה אומר לפעמים שטעות של מנדט-שניים לכאן או לכאן יכולה לגרום לך לטעות. אני חושב שאלה שני הדברים המרכזיים. כמובן שלמעטפות הכפולות יש השפעה אבל לא בצורה כל כך משמעותית.

זאת אומרת שמה שנראה מחר במדגם שלך ושל מתחריך אמור להיות תואם לתוצאות האמת.

אני חושב שבסה"כ כן. אני חושב שראינו בשתי המערכות האחרונות שהמדגמים היו מדגמים טובים. כמובן לא היה מושלם ולעולם לא פוגעים ב-100% בתוצאות האמת. אתה רואה לפעמים כמה זמן לוקח בספירה ובערעורים לחלק את המנדטים בצורה מדוייקת, אז צריך להבין שאנחנו מתמודדים עם כמות מספרית מדגמית ומעבר לזה צריכים לתת תוצאות מדוייקות של מה שיקרה אחרי שלושה ימים של ספירה. זה אתגר מאוד גדול אבל בסך הכל שלושת המדגמים האחרונים בבחירות היו טובים, שיקפו בצורה נכונה ואני מקווה שככה גם יהיה הפעם.

עשית סקרים מתחילת השבוע?

כן. כמובן שאסור לדבר עליהם וגם לא לרמוז.

אלה סקרים לטובת מפלגות?

לא, אלה סקרים שביצעתי כחלק מההיערכות למדגם. אנחנו מזהים תהליכים מסויימים, ומה שאנחנו עושים זה לראות אם אותן מגמות שזיהינו בסקר של סוף השבוע משתנות או נמשכות.

הצבעה בקלפי לחולים ומבודדים בשיטת "הצבע וסע" בחדרה, הבוקר. "ההכנה היתה לסיטואציה גרועה יותר, בסופו של דבר אין כ"כ הרבה מבודדים ומאומתים" צילום: Ariel Schalit/אי־פי

אז כמה סקרים ביצעת?

רק סקר אחד.

כמה מנדטים מתנדנדים בין גוש רק לא ביבי לגוש רק ביבי?

כמעט כלום. בין הגושים זה דבר מאוד מאוד מינורי, יש משהו כמו מנדט שמתנדנד בין בנט לסער. אלה כמובן נתונים של יום חמישי שאני נותן, ועוד דברים מאוד מינוריים.

אז אתה אומר לי פה, ומבלי לומר לי מתי ביצעת את הסקר הזה כדי לא לסבך אותך, אתה אומר לי שכרגע יש ממש סטגנציה של שיוויון כמעט מוחלט בין שני הגושים.

נכון לסקר האחרון שמותר לפרסום - כן, זה המצב. זה לא אומר שדברים לא יכולים להשתנות ביום הבחירות אבל כן. וחוץ מזה צריך לקחת בחשבון שיש דברים נוספים שיכולים מאוד להשפיע. כמו מפלגה אחת או שתיים שלא עוברות את אחוז החסימה. זה עושה הבדל מאוד גדול.

בוא נדבר באמת על ארבע המפלגות שמתנדנדות: מרצ, כחול לבן, רע"מ והציונות הדתית. בסקרים האחרונים ראינו שכולן עוברות. אתה יכול להעריך שזה המצב שיישאר על כנו גם בסוף יום הבחירות?

לא, לא ניתן להעריך דבר כזה.

אז גם עכשיו ארבע המפלגות הללו - אחת מהן, כולן או חלקן - עשויות לגמור מתחת לאחוז החסימה.

כן, בהחלט.

מטה כחול לבן, אפריל 2019. "נכנסתי לחרדה כששמעתי שבמדגם של 12 יש יתרון של ארבעה מנדטים לכחול לבן"צילום: אמיל סלמן

גם הציונות הדתית שלכאורה יש להם בסיס חזק, כמה מפלגות שהתאחדו להן ולפי כמה סקרים הם כבר על 5 מנדטים?

נכון. אני חושב שעדיין צריך להתייחס בזהירות לנתונים הללו. יש תנודות של הרגע האחרון שאנחנו עוד לא יודעים ולא יכולים לראות אותן, ואי אפשר לדעת מה יקרה מחר גם לגבי הציונות הדתית.

מעניין שגם היא עשויה לסיים בחוץ. מה מייחד את מערכת הבחירות הזו לעומת הקודמות?

יש שני דברים עיקריים. הראשון - שאין התמודדות של ראש בראש, והדבר השני זה ההצבעות האסטרטגיות. בגלל חשיבות הגושים אנחנו מקבלים דברים מאוד מוזרים שלא ראינו במערכות קודמות, כמו יו"ר יש עתיד שאומר שלהצביע למרצ זה בסדר, או כמו ראש הממשלה נתניהו שפועל כן לעזור לציונות הדתית. יש פה דברים שלא היו וניסיונות להפעיל הצבעה אסטרטגית מהרבה מאוד מפלגות. יש פה לא רק הצבעה אסטרטגית של אנשים - והציבור הישראלי ידוע כמי שמסוגל לבצע הצבעות אסטרטגיות - אלא אפילו מתוך המפלגות, מה שלא משרת בהכרח את האינטרס האלקטורלי המיידי שלהן. אולי זה משרת את הגוש אבל זה לא דברים שראינו בעבר.

עד כמה אתה עוקב אחר המתחרים שלך ב-22:01?

הכי עוקב שאפשר. אני יכול לספר לך כקוריוז שבבחירות 2019 א', בדרך למסור את הנתונים מהעמדה שלי לשידור ב-21:55, אני שומע שבערוץ 12 יש יתרון של 4 מנדטים לכחול לבן.

כלומר קיבלת הדלפה.

כן. ובאותו רגע נכנסתי לחרדה כמובן. אלה בחירות ראשונות שאני מבצע כשאני בפרונט ונמצא על המסך. אני מתיישב בעמדה וכל מה שאני מנסה לעשות זה להסתכל על המסך של דוריה למפל כדי להבין מה קרה בערוץ 13. כלומר האם אני טעיתי לחלוטין או שלפחות שם התקבלו תוצאות שדומות לשלי. והצבע חזר לי ללחיים רק אחרי שראיתי ששיוויון יש גם בערוץ 13. זה לא אומר כלום אבל זה נותן לך להרגיש קצת יותר טוב עם עצמך.

אתם מדברים בינכם הסוקרים בליל הבחירות?

לא, אבל אנחנו מכירים במידה כזו או אחרת ומדברים. קולגות.

עד כמה יש חשש שמפלגות ינסו להכשיל את המדגמים, כמו למשל הליכוד ששמענו שניסו להכשיל סקרים כדי להעביר את כחול לבן בשבועות האחרונים?

תופעות כאלה קיימות אבל לא באחוזים מאוד גבוהים. אנחנו יודעים להתמודד איתן - כמובן לא במאה אחוז - אבל הן היו קיימות גם במדגמים האחרונים. התמודדנו ואנחנו עושים מה שצריך כדי להתמודד גם הפעם. אין לזה פיתרון קסם.

אבל אתה מאמין שיהיו ניסיונות להכשיל את המדגמים בכוונה?

אני מעריך שכמו שהיו בפעמים קודמות. אבל בסך הכל מדובר במיעוט, זו לא תופעה ענקית.

אז אתה אומר שזה לא משהו שישפיע על תוצאות המדגם שלך.

אתה יודע, כשהתוצאות כל כך צמודות דבר כזה יכול להשפיע גם על התוצאות, אבל אנחנו נערכים להתמודד גם עם הדבר הזה.

אחת השאלות שאני מפנה לפוליטקאים במדור זה להגיד מילה טובה על הנמסיס שלהם. למשל המדגמים של מומו פילבר, דיירקט פולס, אני חושב שהוא דוגמה טובה לנמסיס שהוא לא מהמילייה של הסוקרים שבפרונט של הערוצים. מה אתה חושב עליו ואם אפשר כמובן מילה טובה.

אני מעדיף שלא להתייחס ברשותך.

למה לא?

אני יכול להתייחס שלא לציטוט.

פה הכל לציטוט דודי.

אני מבין אבל אני מעדיף שלא להתייחס.

מילה טובה על הסקרים שלו?

אם אני אומר אני אצטרך להגיד כל מה שאני חושב על זה ולכן אני מעדיף שלא להתייחס. יש לי דברים טובים ופחות טובים ואני מעדיף שלא.

בגלל שאתה לא פוליטיקאי אתה לא חייב לי תשובות, אז לא אלחץ, אבל דע לך שכל הפוליטיקאים השיבו על זה.

טוב, פוליטיקאים זה משהו אחר. במקרה הזה עדיף שלא אדבר.

תגיד, נמאס לך לשמוע שסקר זה סקר? אוהבים להגיד את זה.

כן, בוודאי. אנחנו מותקפים שלא בצדק על ידי הרבה מאוד גורמים בעלי אינטרסים שונים. עכשיו, כמובן שאנחנו יכולים לטעות ואנחנו טועים לעיתים. אני חושב שהשנתיים האחרונות הוכיחו שאנחנו בסך הכל יודעים לתת הערכה טובה. זה גם לא אמור להיות ניבוי אלא הערכה טובה של המצב. יש מגבלות למקצוע והוא לא יכול לדייק ב-100%, אבל הוכחנו הרבה מאוד פעמים שאנחנו פועלים ללא משוא פנים ובכל זאת אנחנו מואשמים בעניין הזה.

אני רוצה לחזור לארבע המפלגות שמתנדנדות, שזה בעצם מה שיכריע את הבחירות ואת המדגמים שלכם. אתה יכול להגיד לי מי המפלגה שהכי קרובה לפי מה שאתה רואה לאחוז החסימה או ליפול מתחת לאחוז החסימה?

להערכתי מרצ.

אז אתה אומר שהורוביץ צריך לדאוג במיוחד.

אה, כן.

מה נאחל לך למחר?

שהכל יעבור טוב ונהיה בתחזית נכונה ככל שיתאפשר לנו.

בסדר גמור, דודי בהצלחה.

תודה רבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ