לפיד: נעשה הכל כדי להקים ממשלה שפויה במדינת ישראל

בנאום במטה מפלגתו אמר יו"ר יש עתיד כי "לא תוקם במדינת ישראל ממשלה בקולותיהם של הכהניסטים הגזענים". המדגמים חזו 1618 מנדטים למפלגה, אך התשתית הארגונית לא הצליחה לעצור את הסחף שמאלה

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לפיד במטה המפלגה, הלילה
בר פלג

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר הלילה (רביעי) בנאום בפני פעילי מפלגתו כי החל בשיחות עם כמה ממנהיגי "גוש השינוי", השואפים להחליף את בנימין נתניהו בראשות הממשלה. "נכון לרגע זה, לנתניהו אין 61 מנדטים ולגוש השינוי יש 61 מנדטים", אמר לפיד, זמן קצר לאחר עדכון המדגם של חדשות 12. "נכון לרגע זה אנחנו מצליחים. נחכה כמובן לתוצאות האמת, אבל נכון לרגע זה לא תוקם במדינת ישראל ממשלה בקולותיהם של הכהניסטים הגזענים". עוד הוסיף לפיד, "התחלתי כבר הערב לנהל שיחות עם חלק ממנהיגי השינוי. אבל נעשה כל דבר כדי להקים ממשלה שפויה במדינת ישראל".

תוצאות המדגמים לא הפתיעו איש ביש עתיד. הם חזו למפלגה 16–18 מנדטים, פחות או יותר כפי שחזו הסקרים בשבועות האחרונים, והבטיחו ליש עתיד את תואר המפלגה השנייה בגודלה בכנסת — בפער ניכר אחרי הליכוד והעומד בראשותו. אולי בשל כך, בזמן פרסום תוצאות המדגמים הראשונים אמש, מטה יש עתיד היה ריק. ללא פעילי שטח וללא רבים מאנשי המפלגה.

לפי גורמים במפלגה, הפעילים וחברי הכנסת התבקשו להישאר בקלפיות ולפקח על ספירת הקולות, ולכן לא הגיעו אל המטה. אך גם שעתיים לאחר מכן, סמוך לחצות, המצב נשאר דומה, ובמקום היו רק אנשי תקשורת. בשעות הערב רק חברת הכנסת הנכנסת מירב בן ארי צייצה בציניות בטוויטר: "מה עם זליכה? עבר? תנו עדכון".

במהלך הקמפיין הצהיר לפיד כי הוא מעדיף להיות על 18 מנדטים ולראות את מרצ עוברת את אחוז החסימה. אך למרות ששני הדברים קרו — הוא ואנשיו לא מיהרו להתבטא לאחר פרסום המדגמים הראשונים. אתמול, סביב השעה 17:30, פרסם לפיד סרטון שבו אמר לתומכיו: "סיכום מהיר של העובדות כמו שהן עולות מהחמ"ל שלנו: כל מפלגות הגוש עולות. עכשיו חייבים יש עתיד גדולה, אם אנחנו רוצים להחליף את השלטון. הדיון על מי עובר מי לא עובר נגמר, הדיון הוא עכשיו איך מחליפים שלטון עם יש עתיד גדולה. לכו להצביע".

עם זאת, הוא לא הצליח לעצור את הסחף אל מפלגות הנמצאות שמאלה מיש עתיד על המפה הפוליטית. במהלך יום הבחירות, נהנתה המפלגה מתשתית ארגונית משמעותית: למעלה מ–12 אלף מתנדבים ועובדים יצאו למוקדי התמיכה העיקריים שלה, ואיישו את 6,300 הקלפיות שבהן שובצו משקיפים מטעמה. גם צעירי יש עתיד התגייסו למאמצי השכנוע והמרצת המצביעים ברחבי הארץ.

לפיד בסיור בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

ח"כ מיקי לוי מונה למנהל יום הבחירות, זו הפעם הרביעית. לדבריו, "המאבק בבחירות האלה מתנקז למנדט ה–61. אם אנשים ייצאו להצביע, זה בידינו וזה אפשרי. השטח של יש עתיד הוא החזק ביותר עם אלפי פעילים מחויבים. בסוף זה מה שמכריע בבחירות".

במהלך יום הבחירות, לפיד הסתובב עם פמליה של עשרות מתומכיו ברחבי תל אביב. במטה חשבו ערב הבחירות שהשטח הוא זה שיכריע את הכף. בבואו להצביע, אמר לפיד כי זה הוא רגע האמת של ישראל. בקלפי שליד ביתו בתל אביב, אמר יו"ר יש עתיד לעיתונאים: "זה רגע האמת של מדינת ישראל. בסוף הכל מתנקז לשתי אפשרויות בלבד — או יש עתיד גדולה או ממשלה של חושך וגזענות והומופוביה שלא תעבוד בשביל הציבור האמיתי שמחזיק את המדינה הזאת בחיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ