דמוקרטיה בתחת שלי. זו עונה חמישית לתוכנית הטלוויזיה "בחירות"

מדגם ערוץ 13, ליל הבחירות

רוגל אלפר
רוגל אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמיל פוקס. תוכנית הבחירות רחוקה מלמצות עצמה
רוגל אלפר
רוגל אלפר

קמיל פוקס עלה לשידור באולפן הבחירות של חדשות 13 כשעתיים לפני סגירת הקלפיות והכריז כי מעודו לא ראה תוצאות שכאלה, וכי המדגם שבידו מבשר על הכרעה דרמטית. כשנחשף המדגם ב–22:00 היו כאלה שחשו מרומים, סברו כי פוקס הוליך אותם שולל, וכעסו עליו. שהרי תוצאות המדגם שלו בהחלט היו מן הסוג שכבר נראה במקומותינו, לא פעם ולא פעמיים. הן נשאו דמיון מפתיע לתוצאות האמת של שלוש מערכות הבחירות הקודמות. ובמובן זה, המובן הפוליטי–מעשי, הן לא היו דרמטיות בכלל, אלא פחות או יותר מה שכולם ציפו לראות: עוד מאותו הדבר, עוד תיקו בין־גושי. לא היתה שם "הכרעה", אלא להיפך — מבוי סתום. אז למה הוא הגזים?

אבל האמת היא שהתוצאות אכן היו דרמטיות. לא במישור הפוליטי, אלא הטלוויזיוני. התיקו הרביעי הרצוף במערכת הבחירות הרביעית בתוך שנתיים בישר: תוכנית הטלוויזיה שנקראת בחירות, הפקה משותפת של ערוצי השידור והפוליטיקאים, תמשיך לעונה נוספת! עונה חמישית ל"בחירות". המתח מובטח. תיקו = מתח. מתח = רייטינג. הפעם הונהג בערוץ 13 נוהל חודש: עדכון המדגם מדי חצי שעה. בתום כל עדכון מיד החלה הספירה לאחור לעדכון הבא. ככה מתנהלת תוכנית ריאליטי.

קמיל פוקס הסביר את הטעויות במדגמים בראיון לפודקסט השבוע של הארץ:

פרק 173

חיים לוינסון: כשלתי בתחזיות ואני מתפטר. ישראל בדרך למשבר ובחירות נוספות

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

והתוכנית הזו רחוקה מלמצות עצמה. כשמדברים על שיטת הבחירות בישראל — חוסר יעילותה, תרומתה השלילית ליכולת ניהול המדינה, הצורך בשינויה כדי שתניב הכרעה — יש לזכור שלערוצי השידור אין עניין בשינוי הזה. השיטה הנוכחית משרתת אותם היטב. והם משרתים אותה. היא גוד פור ביזנס. ריבוי מערכות הבחירות יוצר תחושה של כאוס ואי ודאות בציבור, חוסר יציבות וחרדה. הצופים נושאים עיניהם אל הערוצים — אל הילת הסמכותיות, הממוסגרת בנעימות הבומבסטיות והדרמטיות ביותר עלי אדמות, ובחגיגיות של המנחים והמנחות — כדי שיהיו מורי הנבוכים שלהם.

וכך נולד שיח הניסיון להבין מה קרה. לא להסביר מה קרה. אלא להבין מה קרה. האירוע עצמו לא ברור. ההתרחשות עצמה עמומה, לוטה בערפל. מבחינת הטלוויזיה, כמה שיותר מסתורין ופיתולי עלילה — עדיף. יצוין גם שמבחינה טלוויזיונית דווקא יש היגיון רב בסבב חמישי ושישי ושביעי וכו'. מבחינת עלות/תועלת אין לערוצי השידור תוכנית משתלמת יותר בלוח השידורים. "בחירות" היא כסף מעולה. הפקה זולה יחסית למגה־ריאליטי, רווחים נאים. הלוגיקה של הטלוויזיה המסחרית מחייבת עוד "עונות", עוד סבבי בחירות. זה פורמט שאפשר לייצא לחו"ל. כך, למשל, שוודיה תהיה מדינה הרבה פחות משעממת. רוצים לדעת מתי שיטת המשטר תשונה? למשל, כשאחוז ההצבעה יירד מתחת ל–30%. כלומר, כשלשיטה הנוכחית לא יהיה רייטינג. שהרי מהי הצבעה בבחירות אם לא השתתפות בתוכנית ריאליטי? דמוקרטיה בתחת שלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ