גנץ: לא תהיה ישיבת ממשלה כי נתניהו מסרב למנות שר משפטים קבוע

כהונת גנץ כממלא מקום שר המשפטים תסתיים ב-1 באפריל, והוא מבקש שיאשרו את מינויו לשר קבוע. היועמ"ש התריע שלשום כי הותרת המשרד ללא שר קבוע תפגע קשות בתפקודו ובתפקוד הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ במטה כחול לבן בליל הבחירות, בשבוע שעבר

יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע הערב (ראשון) כי לא יאפשר את קיומה של ישיבת הממשלה מחר לאור סירוב ראש הממשלה בנימין נתניהו למנות שר משפטים קבוע. לדברי גנץ, סירוב נתניהו למנות שר במשרד "יביא לפגיעה בשלטון החוק ובדמוקרטיה". בליכוד אמרו בתגובה כי "בשביל מינויים וג'ובים גנץ מונע את חתימת החוזים למיליוני חיסונים, שנדרשים לאזרחי ישראל לקראת החיסון הבא". במפלגה טענו שאם הממשלה לא תאשר את החוזים באופן מיידי, "חברות החיסונים עלולות לבטל אותם ולהעבירם למדינות אחרות".

כהונת גנץ כממלא מקום שר המשפטים תסתיים ב-1 באפריל. בשבועיים האחרונים ביקש גנץ להצביע על מינויו לתפקיד שר משפטים קבוע, אך נתניהו סירב לאפשר לו להעלות את המינוי לאישור הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הפציר שלשום בגנץ ובנתניהו למנות שרים קבועים במקום ממלאי מקום שכהונתם הסתיימה או שעומדת להסתיים. בין היתר, הדגיש היועץ את חשיבות מינויו של שר משפטים קבוע. "מצב שבו משרד המשפטים ייוותר ללא שר מכהן יגרום לפגיעה קשה בעבודת המשרד ובתפקוד הממשלה, על כל הכרוך בכך", כתב.

מנדלבליט, החודשצילום: מגד גוזני

מנדלבליט הבהיר בפנייתו לנתניהו ולגנץ כי בשבועות האחרונים פעל להאציל סמכויות בחלק ממשרדי הממשלה. ואולם, לדבריו, גם כך "עדיין נותרו סמכויות מרכזיות וחשובות שלא ניתן יהיה להפעיל החל ממועד פקיעת כהונת ממלא מקום השר. מצב זה חמור במיוחד בכל המשרדים הנוגעים בדבר, והוא מעורר קשיים ייחודיים במשרד המשפטים, בשל תפקידו המוסדי הייחודי של משרד זה ובשים לב למהותן ולאופיין של הסמכויות המוקנות לשר העומד בראש המשרד".

היועץ הבהיר כי "מצב דברים שבו מדינת ישראל תיוותר ללא שרים כאמור, ובכלל זאת ללא שר משפטים מכהן, וזאת למשך תקופה לא ידועה שייתכן כי תהיה ממושכת, הוא מצב חריג ביותר וחמור מבחינה משטרית. בתוך כך, סמכויות רבות המוקנות לשר המשפטים, בהן סמכויות חשובות ומשמעותיות, יוותרו ללא כל גורם אשר יוכל להפעילן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ