דגל התורה: אנו עושים כל מאמץ כדי להקים קואליציה עם נתניהו

עם זאת הוסיפה המפלגה הליטאית בהודעתה: "נביא את תמונת המצב המלאה בפני גדולי התורה ונקבל את הוראתם". אתמול הודיעו ליצמן ודרעי שימליצו להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר דגל התורה משה גפני במליאת הכנסת, ביולי

מפלגת דגל התורה, אחת משתיים המרכיבות את יהדות התורה, הודיעה היום (שלישי) כי היא עושה "כל מאמץ כדי להקים קואליציה עם גוש הימין והמסורתיים". עם זאת, המפלגה לא הצהירה מפורשות כי תמליץ להטיל על בנימין נתניהו את הרכבת הממשלה ומסרה כי תפעל על פי הוראת הרבנים. 

"אנו עושים כל מאמץ שלא נלך למערכת בחירות חמישית שזה אסון לכלכלה, אסון להתנהלות של ישראל שיגרום לחוסר יציבות משווע", נמסר מדגל התורה, "נביא את תמונת המצב המלאה בפני גדולי התורה ונקבל את הוראתם".

אמש הודיע יו"ר אגודת ישראל יעקב ליצמן כי המפלגה, השנייה מהמפלגות ביהדות התורה, תמליץ להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו. בכנס של המפלגה אמר ליצמן: "הודענו לציבור לפני הבחירות שנלך עם נתניהו, ולכן אין כאן שאלה". מוקדם יותר אתמול הודיע גם יו"ר ש"ס אריה דרעי כי ימליץ על נתניהו, וקרא ליו"ר ימינה נפתלי בנט וליו"ר תקווה חדשה גדעון סער "להתעלות מעל כל השיקולים האחרים" ולעשות כמוהו.

דרעי על רקע דיוקנו של נתניהו במטה ש"ס, בליל הבחירותצילום: אמיל סלמן

תוצאות הבחירות, שהסתיימו שוב ללא הכרעה ברורה, מציבות את המפלגות החרדיות בפני דילמה - אם לדבוק בברית עם נתניהו או לשקול אפשרות לחבור לקואליציה חלופית. דרעי אינו נסוג מתמיכתו בנתניהו, אך ביהדות התורה המצב מורכב יותר, בשל הקרע ברשימה. ההצהרה של ליצמן אינה משקפת בהכרח את עמדת דגל התורה, המייצגת את הזרם הליטאי ומבקשת למנוע בחירות נוספות.

תקווה חדשה כבר פתחה במגעים עם גורמים במפלגות החרדיות, כשהציר המקשר הוא זאב אלקין. מקור בדגל התורה אמר כי למעשה, המגעים עם אנשיו של גדעון סער מתקיימים כבר תקופה ארוכה, וכי "גם בזמן הבחירות היו כל הזמן צירים פתוחים להידברות ולתיאומים בין הצדדים". אדם המעורה בפרטי המגעים סיפר על "שיחות רציניות ועמוקות", אך כמו כל הנוגעים בדבר הבהיר כי הקמת ממשלה בלי נתניהו ועם המפלגות החרדיות איננה האפשרות הסבירה ביותר: "למרות כל המגעים, נכון להיום יש הרבה יותר סיכוי לבחירות חמישיות מאשר שהדבר הזה ייצא לפועל".

"עדיין לא החלטנו מה לעשות, אבל יש חשיבה ודיבור, ראשוניים אמנם, על לשנות את הקו הפוליטי, לבדוק אופציות אחרות ולא להיות מובנים מאליהם", אמר ל"הארץ" מקור בדגל התורה. לדבריו, השאיפה היא להשיב את המפלגות החרדיות למעמדן כלשון מאזניים: "אנחנו מבינים שלא טוב לנו להיות בכיס של נתניהו". במפלגה לא ממהרים להתנער מנתניהו, אבל גם לא מתחייבים לתמוך בו. "ניתן לו קודם את המנדט, אבל אם הוא ייכשל לא נלך לבחירות בכל מחיר", הוסיף. "יתרה מזאת, אם מחר בבוקר יש היתכנות לקואליציה של 61 עם בנט וסער, ואנחנו מקבלים כל מה שאנחנו רוצים, לא בטוח שניתן לנתניהו את המנדט"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ