עבאס לא הצהיר על מועמד מומלץ: "לא רוצה להיות חלק משום גוש בימין או בשמאל"

יו"ר רע"ם נאם לראשונה מאז הבחירות, ואמר כי בניגוד לשאר הפוליטיקאים הוא לא פסל איש. הוא הקדיש את רוב נאומו לחשיבות יצירת חיבור בין יהודים לערבים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבאס במסיבת העיתונאים בנצרת, הערב
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יו"ר רע"ם מנסור עבאס נאם הערב (חמישי) לראשונה מאז הבחירות - ולא הצהיר על מועמד מומלץ מטעם רע"ם לראשות הממשלה. בנאומו בנצרת אמר עבאס כי הוא "לא רוצה להיות חלק משום גוש בימין או בשמאל" והוסיף: "בניגוד לכל הפוליטיקאים שעסקו במסע של פסילות, אני לא פסלתי איש. זה הזמן ליצור מציאות אחרת".

במפלגה הסבירו הערב כי אין סיבה להציג את ההמלצה בשלב כה מוקדם במגעים הקואליציוניים. בכיר ברע"ם אמר ל"הארץ": "אנחנו מאוד חזקים על המגרש ואין לנו כוונה לרדת כל כך מהר". ברע"ם קבעו את הנאום לשעה 20:00 - בזמן המהדורות - מכיוון שהמטרה העיקרית של הנאום היתה לפנות לקהל הישראלי בכללותו. 

איור: עמוס בידרמן

עבאס הקדיש את רוב נאומו לצורך ביצירת חיבור בין יהודים לערבים ואמר: "המכנה המשותף של כולנו גדול יותר מזה שמפריד בינינו. אם לא נשכיל עכשיו להוריד את הבורות ולמוטט את הגזענות, אנחנו נשאיר לדור הבא מציאות מורכבת, מסוכנת ובלתי אפשרית".

נציג מפלגת הציונות הדתית איתמר בן גביר מסר בתגובה על הנאום: "נאום מנסור עבאס מנסה להציג כ'דובי חמוד' את מי ששייך לתנועה האיסלאמית, תומך בחמאס, ומקדש רוצחי תינוקות. קואליציה שתישען על עבאס תהיה הסוף של הימין ואין לנו מנדט לפעול כך. וקואליציה עם המשותפת ומרצ תשלח את בנט וסער הביתה ואין להם מנדט לפעול כך. אני קורא לכל שותפנו בימין להקים יחד ממשלת ימין מבלי להתבסס על התנועה האיסלאמית תומכת החמאס".

עבאס בנצרת, הערבצילום: גיל אליהו

יו"ר העבודה מרב מיכאלי אמרה אחרי הנאום כי "היינו צריכות קורונה וקריסה פוליטית כדי שאחרי 28 שנות הסתה של נתניהו והימין, יהיה ברור שהחברה הערבית היא חלק מהחברה הישראלית. הראשון שהלך לקראת אזרחי ישראל הערבים היה יצחק רבין. אנחנו נחזור למימוש החזון האזרחי והחברתי הזה. אני קוראת למנסור עבאס לבוא איתנו כדי שביחד נשנה את המציאות".

ל"הארץ" נודע כי רע"ם שלחה בימים האחרונים הזמנה לעשרות אנשי ציבור, מובילי דעה ואקדמאים מהחברה הערבית כדי להשתתף בדיון על נושאים בוערים בחברה הערבית. מטרת הכינוס היא הקמת מועצה מייעצת למפלגה ביחס לצעדים הבאים שבהם תנקוט. במפלגה ציינו כי ההחלטה להקים גוף מייעץ חיצוני, שחבריו אינם נמנים עם התנועה האיסלאמית, נועדה לשתף את כל רבדי החברה הערבית בדיונים על סוגיות רגישות הנוגעות להם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ