לפיד: הצעתי לבנט להיות ראשון ברוטציה; נמשכים המגעים בין השניים

לפי גורמים המעורים במו"מ, בנט מעוניין "להלבין" את שיתוף הפעולה עם השמאל בכך ששרי הימין בממשלה יחזיקו בתיקי המשפטים, הפנים וביטחון הפנים. יו"ר מפלגת יש עתיד אמר כי ממשלת אחדות "היא מה שהמדינה זקוקה לו עכשיו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לפיד, בליל הבחירות

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר הערב (שני) כי הציע ליו"ר ימינה, נפתלי בנט, ממשלת אחדות שבה בנט יהיה הראשון ברוטציה. "כל מי שראה היום את הופעתו חסרת האחריות של נתניהו, מבין שהוא לא יכול להמשיך. הוא הפך להיות מסוכן. לעצמו, למדינת ישראל ולשלטון החוק", הוסיף לפיד בהצהרה בשידור חי, "אנחנו צריכים במקום זה להקים ממשלת הסכמה לאומית. פניתי לחברי נפתלי בנט כדי להקים איתו יחד ממשלה".

לדברי לפיד, הממשלה שיקימו "תיפרס על פני כל המרחב הפוליטי. מפלגות ימין, מרכז ושמאל". עוד אמר: "המבחן של מנהיגים הוא לעשות החלטות קשות מול מציאות מורכבת. המדינה זקוקה עכשיו לרוטציה בין בנט לביני. הישראלים צריכים לראות שהמנהיגים שלהם יודעים לשתף פעולה". לפיד הוסיף: "אני קורא לכל המפלגות והמנהיגים שהבטיחו שינוי לאזרחי ישראל. נתניהו ינסה עכשיו בכל כוחו לפרק אתכם. הוא יחפש עריקים, הוא יחפש לפרק מפלגות. אל תיתנו לו. אין לו ממשלה. אין לו רוב. הוא שבוי בידי הקיצוניים. זה משחק ארוך וינצח מי שיהיה נחוש מספיק, סבלני מספיק וממוקד מטרה". 

הצהרת לפיד

בנט ולפיד מנהלים ביומיים האחרונים מגעים נמרצים בניסיון לגבש מתווה לממשלה משותפת. לדברי גורמים המעורים במגעים, בנט מבקש "להלבין" את שיתוף הפעולה עם מפלגות השמאל בממשלה שיקים באמצעות מנגנונים שיעניקו עוצמה משמעותית לאגף הימני שבה. הוא מעוניין ששרי הימין בממשלתו יחזיקו בתיקים ה"אידיאולוגיים" - בהם המשפטים, הפנים וביטחון הפנים. הוא אף מבקש להקים מנגנון שייתן ביטוי ברור לאגף הניצי בקואליציה, על אף הנחיתות המספרית שלו לעומת חברי מפלגות המרכז-שמאל.

זאב אלקין (תקווה חדשה) סיפר לנשיא המדינה ראובן ריבלין כי הוא מתווך במגעים והעריך שאם היו מתחילים מוקדם יותר, גוש השינוי יכול היה להציג בפניו היום מועמד מוסכם לראשות הממשלה. הנשיא מסרב, לפי שעה, להשתתף במאמץ להבשלת האלטרנטיבה: הוא סירב להצעתו של אלקין לתווך בין בנט ללפיד, והתנגד לבקשתו למתוח את אירוע הטלת המנדט ליום רביעי הקרוב כדי להעניק לשניים מרחב תמרון למיצוי המגעים ביניהם. הנשיא הבהיר שאם הבקשה היתה מגיעה מבנט או לפיד, הוא היה מוכן לשקול את המהלך.

במפלגות הגוש נלחצו מהמצב שאליו נקלעו: ריבלין רמז שיתקשה למנוע את המנדט מנתניהו בשל המשפט המתנהל נגדו, שכן יש לו 52 ממליצים, יותר מלפיד ובנט. אם נתניהו יזכה ראשון במנדט, הוא צפוי לפתוח במסע לחצים אינטנסיבי בן 28 ימים על מפלגותיהם של סער, בנט וליברמן, בניסיון לגייס עריקים. 

זאב אלקין, לצד יפעת שאשא ביטון ויועז הנדל, בבית הנשיא. סיפר לריבלין כי הוא מתווך במגעים בין בנט ללפידצילום: אוהד צויגנברג

בהיעדר חממה למהלך בבית הנשיא, בנט ולפיד ינסו כעת לגשר על הפערים ביניהם במהירות האפשרית. לא ברור כרגע אם יספיקו להגיע למתווה לפני הטלת המנדט, או שיאלצו להמתין בדריכות לכישלון של נתניהו בהרכבת הממשלה, בתקווה שריבלין יסכים להעביר אותו אליהם ולא יכריע על הליכה לבחירות חמישיות.

יו"ר יש עתיד קיבל היום 45 המלצות לראשות הממשלה, ואילו ראש הממשלה בנימין נתניהו זכה ל-52 ממליצים מקרב חברי הכנסת. ימינה החליטה להמליץ על ראש הסיעה, נפתלי בנט, לראשות הממשלה, ואילו תקווה חדשה, הרשימה המשותפת ורע"ם לא המליצו על איש. שלשום נועדו לפיד ובנט לראשונה מאז הבחירות. השניים מסרו בתום פגישתם, שארכה כשעתיים וחצי, כי היא היתה טובה וכי ייפגשו שוב בקרוב. ביום שישי נועד בנט עם נתניהו, לראשונה זה שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ