מקרטעת או מתפקדת? 3 הערות בדרך להרכבת הממשלה

נתניהו רואה כמה יתרונות בגיבוש ממשלה לטווח קצר, בנט ממשיך לשדר מסרים סותרים, והחשודים המיידיים בעריקה לא מראים סימני נטישה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת, בשבוע שעבר
בנימין נתניהו ובני גנץ בכנסת, בשבוע שעברצילום: דוברות הכנסת / תדמ

עם קבלת המנדט להרכבת הממשלה מוקדם יותר השבוע, החל ראש הממשלה בנימין נתניהו בשורה של מגעים קואליציוניים. אלה השאלות העיקריות שעומדות כעת על הפרק.

האם נתניהו מנסה להקים ממשלה זמנית מקרטעת נגד גנץ?

נתניהו יעשה הכל ב–26 הימים הקרובים כדי להרכיב ממשלה. הוא מכוון לשני תרחישים שונים: הראשון, ממשלת ימין מתפקדת — אף שההיתכנות להקמת קואליציה יציבה בימין נראית נמוכה עד בלתי אפשרית בהיעדר עריקים או מפלגות שיסכימו לחצות את הקווים ולתמוך בנתניהו; השני — הקמת ממשלה מקרטעת — ממשלה שבמוצהר תתפרק בתוך זמן קצר ותוביל את ישראל לבחירות חמישיות. מבחינת נתניהו, יש שני יתרונות בהרכבת ממשלה מקרטעת: ממשלה כזאת תבטל לאלתר את ההסכם הקואליציוני הקודם, שעליו חתם עם בני גנץ, ושמקנה ליו"ר כחול לבן את ראשות הממשלה בנובמבר הקרוב, אלא אם כן תורכב קואליציה עד אז. גם ללא ממשלה, ייתכן שנתניהו ינסה לגבש רוב לביטול חוק הממשלה הפריטטית כדי לנטרל את גנץ.

נתניהו בבית האצ"ל, השבוע. מבחינתו יש שני יתרונות בהקמת ממשלה מקרטעתצילום: מוטי מילרוד

היתרון השני בהקמת ממשלה זמנית ומתפוררת טמון בהנחה שזו תגביר את הסיכוי שהכנסת תתפזר למערכת בחירות נוספת ושלמפלגות המכהנות יהיה אינטרס קטן להרכיב קואליציה חלופית על בסיס ההרכב של הכנסת הנוכחית. בליכוד, וכן ביש עתיד, מעריכים ששתי המפלגות יתחזקו בסבב בחירות נוסף על חשבון המפלגות הקטנות שיתרסקו.

בפודקאסט "האינטרסנטים" של TheMarker מסבירים מדוע היעד של נתניהו הוא לייצר חרדות אצל נפתלי בנט:

היעד של נתניהו ב-27 הימים הקרובים: לייצר חרדות אצל נפתלי בנט

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

מאז שלשום, נתניהו נפגש בזה אחר זה עם שותפיו הפוטנציאליים — עד כה עם ראשי ש"ס ויהדות התורה והיום עם בצלאל סמוטריץ' ועם נפתלי בנט — ובוחן את התרחישים השונים שיאפשרו לו למצות את המנדט שניתן לו ולסכל את תוכניות יריביו להרכיב ממשלה בלעדיו מיד לאחר מכן.

האם בנט רציני?

בנט במסיבת עיתונאים, השבוע. דורש שממשלת השינוי בראשותו תחזיק בעמדות "ימין לייט"צילום: אוהד צויגנברג

איש אינו יודע, נכון לעכשיו, לאן בנט מכוון: בימים האחרונים הוא משדר מסרים סותרים סביב נכונותו לחבור לממשלה בראשות נתניהו. אנשים ששוחחו עם בנט ביממה החולפת התרשמו שהוא רציני בנוגע לנכונותו להרכיב קואליציה עם "מחנה השינוי": הוא משוכנע שלנתניהו אין יכולת לגבש קואליציה ודורש שהאוריינטציה של ממשלת השינוי בראשותו תחזיק בעמדות "ימין לייט", ובתמורה לכך יסכים לשתף פעולה עם מפלגות השמאל ולהפיל את נתניהו. עוד הוא מעריך שיימצא פתרון לשאלת התמיכה של המפלגות הערביות בקואליציה כזאת.

במפלגות המרכז־שמאל לא יודעים איך לעכל את בנט והתבטאויותיו. האם כבר חצה את הרוביקון ואמנם מתכונן לעמוד בראש ממשלת שינוי? או שאולי הפלרטוט עם המרכז־שמאל נועד רק להלחיץ את נתניהו ולשפר את ההישגים של בנט, איילת שקד וסיעת ימינה במשא ומתן הקואליציוני עמו להרכבת ממשלה עם שותפים מפתיעים.

האם יצוצו עריקים?

סער בכנס של תקווה חדשה במושב עזריה, השבוע. האם במקרה של בחירות חמישיות מפלגתו תתפורר?צילום: אילן אסייג

לכאורה, המועמדים הפוטנציאליים לערוק ולתמוך בנתניהו הבהירו שלא יעשו זאת: כל עריק כזה צפוי לשלם מחיר פוליטי כבד, להיות ללעג ציבורי ולסכן את עתידו בכנסת בשל העונשים שהחוק מטיל על מעבר בין מפלגות. כל ה"מועמדים" לעריקה ראו את מסע ההשפלה שעברה אורלי לוי־אבקסיס בכנסת היוצאת ואת הבוז שנלווה עד היום לשמו של הח"כ לשעבר אלכס גולדפרב, שערק ב–1995 מסיעת ייעוד כדי להצביע בעד הסכמי אוסלו ב' בניגוד לעמדות מפלגתו.

ספק אם יש טעם לערוק בעיתוי הנוכחי: מבט חטוף על הקואליציה שתקום כעת מגלה שסיכוייה לשרוד אינם גבוהים. ה"עריקים" צפויים למצוא עצמם בתוך מערכת בחירות חמישית בתוך חודשים אחדים ולהיענש על ידי הציבור. האם "תקווה חדשה" תתפורר? האם ח"כים בכחול לבן שוב לא יעמדו בהבטחותיהם?

נכון לעכשיו, כל ה"חשודים הפוטנציאליים" בתקווה חדשה מכחישים: יפעת שאשא־ביטון סיפרה בעת האחרונה שדחתה פניות של גורמים בליכוד שבאו בהצעות רשמיות לערוק ולתמוך בממשלה בראשות נתניהו. יועז הנדל, ככל הנראה הח"כ היחיד שיכול להתפלג בלי עונש (הוא הצטרף לגדעון סער כסיעה עצמאית), קרא לתומכי המעבר שלא להטריד אותו עוד בנושא. גם זאב אלקין ושרן השכל הבהירו שלא יערקו לתמיכה בנתניהו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ