בהיעדר רוב, זוהר ביטל את ההצבעה על קידום בחירה ישירה לראשות הממשלה

באמצעות הצבעה על שורת חוקים שנויים במחלוקת, מנסה זוהר לפלג בין החלקים הימניים והשמאליים בגוש השינוי. הוועדה המסדרת אישרה לקדם את פסקת ההתגברות בתמיכת ימינה ותקווה חדשה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיקי זוהר בוועדה המסדרת, אתמול. עומד בראש הוועדה כל עוד המנדט נמצא בידי נתניהו
מיקי זוהר בוועדה המסדרת, אתמול. עומד בראש הוועדה כל עוד המנדט נמצא בידי נתניהוצילום: דני שם טוב / דוברו

הוועדה המסדרת דנה הערב (שלישי) בשורת חוקים המצויים במחלוקת בין השמאל לימין. הוועדה אמורה היתה להצביע על קידום חוק הבחירה הישירה לראשות הממשלה, אך יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), הודיע כי הוא דוחה את ההצבעה למחר. רע"ם אינה תומכת בחוק, והליכוד אינו מצליח לגבש בשעה זו רוב לתמיכה בו.

זוהר מקדם את החוקים בניסיון להביך את יו"ר ימינה נפתלי בנט, יו"ר תקווה חדשה גדעון סער ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, המזוהים עם הצד הימני של המפה הפוליטית, ולנסות לפלג בינם לבין החלקים השמאליים יותר בקואליציית השינוי עוד לפני שקמה. הדיון נערך על רקע פקיעת המנדט של ראש הממשלה בנימין נתניהו להרכבת הממשלה הלילה בחצות.

החוקים שמקדם זוהר הונחו על שולחן הכנסת בימים האחרונים, ולפי חוק צריכים לעבור 45 ימים בין הנחתה של הצעה על שולחן הכנסת להצבעה עליה במליאה. בדיון בוועדה המסדרת מבקש זוהר פטור מחובה זו. כלומר, יותר משנועדה ההצבעה היום לקדם את החוקים, מנסה זוהר ליצור חיץ בין חברי הכנסת שמשתייכים לשמאל לבין אלו הנמנים עם הימין. האחרונים יתקשו שלא לתמוך בחוקים שחרתו על דגלם, ובכך יעמיקו את הפערים האידיאולוגיים ביניהם לבין מפלגות השמאל המשתייכות לגוש השינוי. מקורות בגוש אמרו מוקדם יותר שהם מעריכים שזוהר ימשוך את ההצעות בסופו של דבר. מכחול לבן נמסר כי הדיון בוועדה הוא בגדר "מחטף שמבצע מיקי זוהר בשליחות נתניהו", בניסיון לפגוע "פגיעה בוטה נוספת בסדרי השלטון".

לפיד ובנט בכנסת, החודש. זוהר מנסה ליצור שסע בין מפלגות גוש השינויצילום: מארק ישראל סלם

בין היתר, מקודמים בוועדה חוק ביטול תוכנית ההתנתקות, חוק עונש מוות למחבלים, חוק איסור כניסת מסתננים, חוק ביטול ממשלת החילופים ועוד. פסקת ההתגברות לעקיפת בג"ץ קודמה בוועדה ברוב של 17 תומכים אל מול 15 מתנגדים. ח"כים מימינה ומתקווה חדשה תמכו בהצעה. גם הצעת החוק להסדרת מאחזים קודמה בוועדה ברוב של 19 תומכים מול 13 מתנגדים. נציגי סיעות ימינה, ישראל ביתנו ותקווה חדשה תמכו בה. חוק שאוסר להסתמך על ראיות שהושגו באמצעים פליליים קודם ברוב של 20 תומכים מול 13 מתנגדים. ישראל ביתנו, תקווה חדשה וימינה תמכו בחוק, בעוד רע"ם וכחול לבן התנגדו. הוועדה קידמה גם את החוק להפרדה בין היועץ המשפטי לממשלה לתביעה הפלילית, ברוב של 18 תומכים לעומת 15 מתנגדים.

בפתח הוועדה אמר זוהר כי "לכנסת ישראל ה-24 הגיעו 65 ח"כים שהצהירו תחת כל עץ רענן שהם תומכים באידיאולוגיה ימנית. גם בכנסת הקודמת ניסו להעביר חוקים ימניים, כי יש מי שלא אפשר". ח"כ זאב אלקין (תקווה חדשה) הגיב לדבריו, ואמר: "קוראים לו בנימין נתניהו". זוהר ציין שהחליט להעלות את החוקים להצבעה כי "יש ציבור בבית שמסתכל, ויש לזה השפעה על החלטת הבוחר". בתגובה, אמר ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) "לא ראיתי כאן כל כך הרבה חוקים שעוסקים בדברים בוערים. מילא הייתם מכניסים חוקים שמסייעים לנכי צה"ל. חבל. זאת התגרות".

זוהר אמור לעמוד בראש הוועדה כל עוד המנדט להרכבת הממשלה נמצא בידי נתניהו, והוא יישאר בתפקיד עד שיטיל הנשיא את המנדט על מועמד אחר. בהודעה מטעמו נמסר כי ינסה לקדם את שורת החוקים בהליך מהיר, כדי שיובאו להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת כבר מחר.

מאחורי המהלך של זוהר ישנה גם תקווה שאילו נציגי בנט, ליברמן וסער לא יתנגדו לחוקים, הוא יוכל לקדם את חלקם כבר בזמן הקרוב בשלוש קריאות. הדיון שבוטל בחוק הבחירה הישירה הוא ניסיון של הליכוד להשאיר על השולחן את האפשרות של בחירות ישירות, גם כשהמנדט יעבור הלאה מנתניהו. אם יאושר החוק בשלוש קריאות, ניתן יהיה לערוך בחירות לראשות הממשלה בלבד.

הלילה בחצות יפקע המנדט של נתניהו להרכבת הממשלה. גורמים במערכת הפוליטית העריכו אמש כי נשיא המדינה, ראובן ריבלין, צפוי להטיל את המנדט על יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. לפי הגורמים, ריבלין יטיל את המנדט על לפיד גם אם הליכוד וגוש הימין ימליצו לנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על בנט וייווצר רוב של תומכים למענו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ