בנט נפגש עם חברי סיעתו ברקע החשש שיתנגדו להרכבת ממשלה

יו"ר ימינה חושש שהלחץ הציבורי על חברי מפלגתו ישכנע לפחות אחד מהם לערוק. ח"כ עמיחי שיקלי, שהודיע שלא יתמוך בהרכבת ממשלה יחד עם סיעות מרצ והמשותפת, ייעדר מהישיבה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט יוצא מביתה של מרב מיכאלי בתום פגישתם ביום שישי
בנט יוצא מביתה של מרב מיכאלי בתום פגישתם ביום שישיצילום: תומר אפלבאום

יו"ר ימינה נפתלי בנט מכנס היום (ראשון) את חברי מפלגתו לישיבת סיעה, ברקע המו"מ הקואליציוני להרכבת ממשלה עם גוש המרכז-שמאל והחשש כי יתנגדו לה או יערקו לגוש הנגדי. ח"כ עמיחי שיקלי, שהודיע שלא יתמוך בהרכבת ממשלה יחד עם סיעות מרצ והרשימה המשותפת, נעדר מהישיבה.

בישיבת הסיעה הקודמת, ביום שני שעבר, דרש בנט מכל הח"כים לעדכן אותו אם מישהו מהם מתנגד להקמת ממשלת אחדות עוד לפני שהוא מקדם אותה. שיקלי פרסם בעקבותיה ציוץ שבו הביע תמיכה בבנט, אך יומיים לאחר מכן חזר בו.

בנט חושש שהלחץ הציבורי על חברי הכנסת במפלגה ישכנע לפחות אחד מהם לערוק, ולכן הוא שואף להשלים את המגעים עוד השבוע. בגוש השינוי טענו שבנט נערך להקדים את החתימה על ההסכמים מחשש שבסוף השבוע הקרוב, שלאחריו יצוין חג השבועות, גורמים שונים עשויים להפעיל לחצים על הח"כים ובני משפחותיהם בבתי הכנסת.

מנסור עבאס בכנסת, בחודש שעבר. תמיכתה של רע"ם תוכל לאפשר את הקמת הקואליציהצילום: אמיל סלמן

היום צפויים בנט ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד לחדש את המגעים עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס כדי להבטיח את תמיכתו בממשלת האחדות. גורמים המעורים במגעים אמרו ל"הארץ" שעבאס אמור להיפגש עם השניים בתל אביב, אולם בימינה וביש עתיד טענו שהפגישה טרם נקבעה.

בגוש השינוי טענו שמדובר בפגישה מכרעת: תמיכתה של רע"ם תוכל לאפשר את הקמת הקואליציה גם לאחר הודעתו של ח"כ שיקלי מימינה על כוונתו להתנגד לה. לפי שעה, ברשימה המשותפת לא מתכוונים לתמוך בממשלה, הן משום שבנט הימני צפוי לעמוד בראשה והן בשל רצונו של בנט שלא להיתמך על ידי חברי המשותפת. אם ח"כים מימינה יחליטו להתנגד לממשלה בסופו של דבר, בגוש בוחנים אפשרות שהרשימה המשותפת תפצל את הצבעתה ותקנה לממשלה את הרוב הדרוש לה.

עבאס צפוי להציג רשימת דרישות משמעותית כתנאי לתמיכתו בממשלת האחדות. גורמים המעורים בכוונותיו אמרו ל"הארץ" כי הוא ידרוש מגוש השינוי לאמץ את ההבטחות שכבר קיבל במגעים מול נתניהו: הכרה בשלושה יישובים בדואים בנגב והקמת עיר ערבית חדשה בדרום, בין היתר בשל התמיכה הנרחבת שקיבל בבחירות האחרונות מהציבור הבדואי.  בנוסף, הוא שוקל לדרוש שמפלגתו תעמוד בראש ועדה משמעותית נוספת, ככל הנראה ועדת הפנים, כדי לקדם נושאי תכנון ובניה. הוא צפוי לדרוש להוסיף ולהחזיק במקביל בראשות הוועדה לענייני הציבור הערבי, לראשותה מונה במסגרת מגעיו עם נתניהו. "עבאס ידרוש הסכם קואליציוני ובו התחייבויות מפורטות", אמר גורם המצוי בתוכניותיו. "הוא שוקל לדרוש את ביטול חוק קמיניץ שמחמיר ענישה על עבירות בניה, ולא רק את הקפאתו".

ברקע המתיחות הביטחונית, במערכת הפוליטית העריכו כי ההתרחשויות מחר עשויות להקשות על המגעים בין הצדדים: לצד אירועי יום ירושלים ותהלוכת הימין בסמטאות העיר העתיקה, בג"ץ צפוי לפרסם את החלטתו בעתירה בעניין שייח ג'ראח. "כך או אחרת, אנחנו מעריכים שהציבור הערבי ילחץ על המפלגות הערביות לאפשר את הקמתה של ממשלת האחדות ולהחליף את נתניהו. אם לא יקרה משהו דרמטי, המפלגות הערביות יעדיפו לתמוך או להימנע לפי הצורך ולא יפילו את הקואליציה", אמרו גורמים בגוש השינוי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ