לבני הודיעה למקורביה שאין לה כוונה להיות מספר 2 של אולמרט

בסביבתו של אולמרט אמרו כי אם יחליט לרוץ, הוא יפעיל עליה לחץ לחבור אליו. לדבריה, הכרעת השניים תתקבל בתוך יומיים-שלושה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ויושבת ראש קדימה לשעבר, ציפי לבני, צפויים להודיע כבר בימים הקרובים אם בכוונתם להתמודד בבחירות הקרובות. במערכת הפוליטית גוברת ההערכה שאם אולמרט יחליט להתמודד, לבני לא תחבור אליו ותישאר מחוץ למרוץ. לעומת זאת, אם אולמרט לא יתמודד, לבני צפויה להכריז על התמודדותה. מקורות המעורים בלבטים של שני האישים העריכו אתמול כי אם אולמרט יחליט להתמודד הוא יפעיל על לבני מכבש לחצים בניסיון לשכנע אותה לחבור אליו, למרות ההתנגדות הנחרצת שהשמיעה באזני המקורבים.

אולמרט צפוי לחזור ביום רביעי הקרוב מארצות הברית ולהיפגש עם לבני. רק לאחר מכן הוא צפוי להודיע על החלטתו. בימים האחרונים נערכה שורה של סקרים מטעמו כדי לבחון את סיכוייו לעמוד בראש גוש מרכז-שמאל שיוכל להתחרות ברשימה המאוחדת של הליכוד וישראל ביתנו. אישים שנחשפו לתוצאות העידו שריצה של ראש הממשלה לשעבר תעניק לו פחות מעשרה מנדטים. מקורביו חלוקים בדעתם באשר לכוונותיו: בעוד שחברים אישיים העריכו שסיכויי חזרתו לזירה הפוליטית בסיבוב הנוכחי אפסיים, אישים פוליטיים אחרים - בעיקר מקדימה - משוכנעים שהוא דווקא בדרכו להתמודדות. עם זאת, בסביבתו הקרובה טענו אתמול שהוא עדיין לא החליט.

כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים בעמוד הבחירות המיוחד

אולמרט התכוון להתמודד על בסיס הפלטפורמה הקיימת של מפלגת קדימה ולשלב רבים מחברי הסיעה שנותרו בה ברשימתו לכנסת. בנוסף אליהם, הוא תיכנן לשלב ברשימה כמה דמויות מפתח ודן עמן באפשרות החבירה אליו.

לבני הבהירה שהיא ממתינה להחלטתו של אולמרט לפני שתכריז אם בכוונתה להתמודד. היא הבטיחה לאולמרט כבר לפני שבועות אחדים שתודיע על החלטתה רק לאחר שהוא יחליט אם להתמודד או לא. אלא שההתלבטות של אולמרט הלכה והתארכה ועמה נפגעה יכולתה של לבני לקבל החלטה בעצמה בסוגיה.

מקורות המעורים בשיחות בין השניים אמרו אתמול כי לבני החליטה לאפשר לאולמרט לקבל את ההחלטה ראשון, על בסיס "הצדק ההיסטורי" שבין השניים: קריאתה של שרת החוץ לבני להתפטרותו של אולמרט עם פרוץ פרשת טלנסקי היתה אחד הזרזים להפסקת כהונתו. בעקבות פרישתו, לבני קיבלה לידיה את ראשות קדימה במה שהוגדר בחדרי חדרים כ"פקדון". כעת, כשבית המשפט ניקה את אולמרט בפרשת טלנסקי, ניתנה לו זכות הראשונים ליטול מחדש את המושכות ולהכריע ראשון בשאלת ההתמודדות.

"נתתי איזושהי מטריית זמן לאולמרט על מנת שיקבל את החלטותיו, ולכן אנחנו נמצאים עדיין באותה מטריית זמן, ולא הודעתי את החלטתי. אבל בוודאי שהחלטתו גם תשפיע על ההחלטה שלי", אמרה והוסיפה, "הסאגה הזו תגיע לסיומה. היא נמשכת יותר מדי זמן, והיא בוודאי תגיע לסיומה בתוך יומיים-שלושה".

לדברי לבני, "השאלה היא אם אפשר להקים גוש נגדי. אני לא מחפשת תפקיד. ניסיתי בחודש האחרון לבדוק במפגשים ושיחות עם ראשי מפלגות ואישים ששייכים ל'מחנה האחר' שאני רואה עצמי שייכת אליו אם ניתן לייצר גוש או מערך שיש לו סדר עדיפויות אחד. בצד ימין של המפה - גם אם יש יותר מפלגות, יש סדרי עדיפויות שכולן מחויבות אליהם. הצד השני הוא ברירת מחדל, מאחר שלא הצלחנו לייצר אותו גוש שיכול להוות אלטרנטיבה שהיא ריאלית להחלפת ממשלה. לדעתי, זה פוגם בסיכוי לייצר את השינוי הנדרש".

בתגובה לפניית "הארץ", לבני סירבה אתמול להתייחס לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ