בכירים בעבודה: "הגיע הזמן לדבר על השטחים"

במפלגה מביעים מרמור על התנהלות היו"ר יחימוביץ'. המועמדים טוענים: הקריצה לימין לא עובדת - הסקרים מראים שמצביעי השמאל נוטשים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הירידה בסקרים והתעקשותה של יושבת ראש מפלגת העבודה שלי יחימוביץ׳ שלא להניף את הדגל המדיני, מקוממים עליה בימים האחרונים רבים מהמועמדים ברשימה, בכירים וזוטרים כאחד.

הח"כים לעתיד אמנם אינם מוכנים לדבר סרה בפומבי ביושבת ראש (״לא יורים בתוך הנגמ״ש״, ציטט אותה אחד מהם), אך בשיחות סגורות, שלא לציטוט, הנימה כמעט זהה: אכזבה מהחלטתה למרכז את המפלגה על חשבון מצביעי השמאל. נוסף על כך, המועמדים מתוסכלים מדרישתה החד-משמעית של יחימוביץ' לנהל קמפיין כלכלי חברתי מוחלט, ולתת משקל שולי לנושאים כמו חידוש התכנון ב-E1, ההכרה ברשות הפלסטינית כמדינה משקיפה באו״ם, כמו מהרוח הגבית שנתנה למבצע עמוד ענן בעזה.

שני סקרים שפורסמו בימים האחרונים מצביעים על ירידה חדה בתמיכה במפלגה. אם בסקרים אופטימיים זכתה העבודה ב-24 מנדטים, כעת היא מוערכת ב-17 בלבד. התנועה של ציפי לבני ויש עתיד של יאיר לפיד התחזקו מנגד, ועומדות על 11 מנדטים כל אחת. ״שלי חבטה בשמאל בשבועות האחרונים, אבל עכשיו כבר ברור שהחבטה הזאת לא השיגה את מטרתה: גדודי מצביעי ימין חובשי כיפה לא צובאים על שעריה של המפלגה. מנגד, מצביעי השמאל כבר הבינו את הגישה, נטשו את העבודה ומצאו את מקומם במפלגות אחרות״, הביע אחד המועמדים ברשימה את אכזבתו.

>>> עוד 40 יום לבחירות: כל הסקרים, החדשות והעדכונים

״מוקדם להעריך אם שני הסקרים מצביעים על מגמה. התוצאות שלהם לא מאוד הגיוניות, אבל אין ספק שהגיע הזמן לבדק בית״, אמר מנגד מועמד מצמרת הרשימה. בכיר במפלגה אמר: ״הירידה בסקרים לא אמורה להפתיע אף אחד. כל מי שעיניו בראשו אמור היה להבין שבמסלול הזה המפלגה תידרדר. יחימוביץ שגתה כשזנחה את הקו המדיני. זה ברור לכולם. השאלה הגדולה היא אם היא תחליט לשנות כיוון.

אם שלי לא תחזור להניף את הדגל המדיני, אנחנו נצא לתקשורת ונתבטא בנושאים מדיניים גם בלעדיה״. לדבריו, ״ביום טוב, המגדלור של מפלגת העבודה מראה שנקבל 24 מנדטים. בימים האחרונים אנחנו הולכים ומתקרבים לתחתית שלנו, שעומדת על 15 מנדטים פחות או יותר״.

מועמד נוסף, שמייחל שהמקום שאליו הגיע ברשימת המפלגה יהיה ריאלי, אמר: ״פונים אלינו, למפלגה מאות אנשים ומאיימים שאם לא נניף את הדגל המדיני, הם לא יצביעו. כניסתה של לבני למרוץ פוגעת בנו אנושות. אנחנו מפלגה בחצי משרה. זה הפך למשחק טניס בין ביבי לציפי. הם מכתיבים עכשיו את כללי המשחק, את העיסוק המדיני, ומפלגת העבודה בכלל לא נמצאת על המגרש. לדעתי הצניחה רק בתחילתה. ראש הממשלה הצליח להסיט את סדר היום לנושאים מדיניים וביטחוניים, ורק ציפי, מצנע ופרץ נותנים לו מענה בנושאים האלה בינתיים״.

ח"כ יצחק (בוז׳י) הרצוג, השני ברשימת העבודה לכנסת, דחה אתמול את הביקורת על הסף. ״מפלגת העבודה תוקפת את נתניהו לכל אורך החזית בכל הנושאים, מיחימוביץ' ועד אחרון הח"כים. אנחנו תוקפים את העובדה שנתניהו מבודד את ישראל, פוגע בגושי ההתיישבות, מסכן את ירושלים ונותן פרס לחמאס. אלא שהקשב הציבורי נמצא במקום אחר, שבו יש לנו גם משנה ייחודית וגם משנה בלעדית. יש לנו יתרון מובהק מתוך סקרי העומק של סטנלי גרינברג (היועץ האסטרטגי לעבודה) בתחומי הכלכלה.

"חלק ממי שהביעו את התלונות בכתבה הזאת מכנסים בעצמם ימי דיון בכנסת על העוני והפערים החברתיים", אומר הרצוג. "גם הם מבינים שמה שהיה חסר לעבודה כל השנים הוא דגל חברתי מובהק, שמגיע לקהלים שמעולם לא היו בתחומה״.

לדברי הרצוג, ״מאוד הגיוני שלאחר הצטרפותה של לבני מצד אחד, והתחזקות של נתניהו מצד שני בגלל העמדה המדינית שלו, תהיה ירידה זמנית במספר המנדטים של העבודה. אין עוררין על כך שהשמאל קטן. אנחנו התמקמנו היטב במרכז ונתנו גם מרחב מחיה למרצ משמאל, אבל מרצ לא גדלה. עכשיו, מרצ חוטפת מכה מציפי לבני שפוגעת ביכולת ליצור אלטרנטיבה אמיתית לנתניהו. מפלגת העבודה חוצה את כל השכבות בחברה, כולל כאלה שלא שמו פתק אמת. אנחנו חוזרים לימי מפא"י ההיסטורית. מפא"י של בן-גוריון היתה במרכז. העבודה של רבין היתה במרכז. כשהעבודה הלכה שמאלה, היא גם הלכה והידרדרה, משום שמאגר המנדטים הגדול נמצא במרכז״

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ