היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע היום (שני) לוועדת הבחירות המרכזית כי לדעתו יש לדחות את הבקשות לפסילת רשימות בל"ד, רע"מ-תע"ל, עוצמה לישראל, ש"ס ויהדות התורה לכנסת, וכן את הבקשה לפסול את מועמדותה האישית של ח"כ חנין זועבי (בל"ד). לדעת וינשטיין המבקשים לא הציגו תשתית ראייתית מספקת המאפשרת לקבלן ועל כן דינן להידחות.

באשר לפסילת רשימות בל"ד ורע"מ-תע"ל כתב היועמ"ש כי חלק מהראיות שצורפו לבקשות שהגישו חברי הכנסת דוד רותם, אריה אלדד, דני דנון, אופיר אקוניס, כמו גם הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, "אכן מצביעות על קרבה מטרידה לרעיון של שלילת מדינת ישראל כמדינה יהודית, כמו גם על תמיכה במאבק מזוין של ארגון טרור". עם זאת, וינשטיין ציין כי הראיות שהוגשו בעניין הן חלשות ולא מספיקות לפסילת הרשימות על פי המבחנים שנקבעו בפסיקת בית המשפט העליון.

"הראיות העוסקות ברשימת בל"ד הן אמנם משמעותיות ומטרידות יותר, ודברים ומעשים המיוחסים לחלק מהמועמדים ברשימה הם קשים וצורמים ביותר", סבר היועץ, "עם זאת, מדובר בראיות שהן פחותות מהראיות שהוצגו נגד רשימת בל"ד ו(עזמי) בשארה לקראת הבחירות הכלליות בשנת 2003 – אז אישר בית המשפט העליון את התמודדותם של רשימת בל"ד ובשארה בבחירות לכנסת ה-16".

יו"ר בל"ד ג'מאל זחאלקה מסר בתגובה להחלטת וינשטיין כי "חברי הכנסת מהימין לא יוכלו עוד להתעלם מהעמדה המשפטית הנחרצת נגד הפסילה. עתה נקבע באופן ברור שכל החלטה אחרת שתתקבל בוועדה תהיה פוליטית ולא משפטית".

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין

  באשר לפסילת מועמדותה של ח"כ חנין זועבי סבר היועץ כי אף שבעניינה "מדובר בהצטברות ראיות משמעותיות ומטרידות במיוחד, המתקרבות לגבול האסור – נראה שהבקשות עצמן אינן מצביעות על 'מסה קריטית' דיה של ראיות (...) שרק היא יכולה, בהתאם לפסיקה, להביא לפסילתה האישית מלהתמודד בבחירות לכנסת".

  בנוגע לבקשה שהגישו חברי הכנסת מוחמד ברכה, ג'מאל זחאלקה ואחרים לפסול את רשימת "עוצמה לישראל", כתב היועמ"ש כי המבקשים לא ביססו "תשתית ראייתית משכנעת, ברורה וחד משמעית" לטענתם כי הרשימה הציבה לעצמה כיעד מרכזי את שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית. על הבקשות לפסול את רשימה זו בשל הסתה לגזענות כתב אמנם כי "הראיות שהובאו במסגרת הבקשות הן משמעותיות ומטרידות יותר", איך גם כאן הן "אינן מבססות 'מסה ראייתית קריטית', המאפשרת פסילת רשימת מועמדים".

  לגבי בקשת חברת מועצת העיר ירושלים, ד"ר לורה ורטון ואחרים לפסול את רשימות ש"ס ויהדות התורה על רקע הדרת נשים, קבע היועץ כי לא בוססה תשתית משפטית וראייתית משכנעת כי רשימות אלו הציבו לעצמן את שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ